Január utolsó napjaiban rendkívül rossz a levegő minősége, a magas szálló por tartalom miatt már tizenhét település levegőjét minősítette veszélyesnek az Országos Közegészségügyi Központ (OKK). A szmogriadó arra figyelmeztet, hogy ezekben a napokban nem tanácsos hosszabb ideig a szabadban tartózkodni. Egy friss tanulmány szerint, különösen azok vannak kitéve a nemkívánatos hatásoknak, akik szív-és érrendszeri problémákkal küzdenek. Arról kérdeztük dr. Sztancsik Ilonát, a Budai KardioKözpont kardiológusát, hogy milyen szív- és érrendszeri kockázatai vannak a légszennyezettségnek, milyen tünetek adhatnak aggodalomra okot és milyen szívpanaszok esetén szükséges azonnal kardiológushoz fordulni.

Friss kutatás a szmog és a szívproblémák kapcsolatáról

A rossz levegőminőség elsősorban a nagyvárosokban élőket érinti, ahol a szmogot a lakossági fűtés kibocsátása, a közlekedés és a téli ködös időjárás okozza, amikor a légmozgás is kevesebb. A Minnesotai Egyetemen nemrégiben készült, a légszennyezettség és a szív- és érrendszeri problémák kapcsolatát vizsgáló kutatás megerősítette, hogy szoros a kapcsolat a szmog és a szívbetegségek kialakulása, illetve súlyosbodása között. A kutatók figyelmeztettek arra, hogy lehetőség szerint ilyen időben minél kevesebbet tartózkodjanak a szívproblémákkal küzdők a szabadban, mert megnövekedhet a szívinfarktus, a ritmuszavarok és szívelégtelenség előfordulásának aránya.

Szívinfarktus, ritmuszavarok, szívelégtelenség

A különböző egészségügyi kockázatok kialakulásának elsősorban a szálló por az oka. A kutatók a légszennyező anyagok közül különösen azokra az apró méretű részecskékre hívták fel a figyelmet, amelyek a gázolajjal működő autók kipufogó csövéből kerülnek a levegőbe. Mivel ezek nagyon kicsik, könnyen bekerülnek az emberi szervezetbe, ahol irritálják a tüdőt, valamint a szív körüli ereket. A kutatási adatok azt igazolták, hogy ez a légszennyező anyag, súlyosbíthatja az artériák betegségeit. Ennek az az oka, hogy meszes erek falára lerakódott szennyező anyagok növelik az érelzáródás és az annak kapcsán kialakuló szívroham kockázatát. A tanulmány arra is rávilágít, hogy a szennyezett anyagok, különféle gyulladásos folyamatokat indíthatnak el a szívben. Mivel a toxikus hatású részecskékhez különféle gombák, baktériumok vagy vírusok is tapadhatnak, ezek bejutva az emberi szervezetbe, gyulladásos elváltozásokat okozhatnak.

Milyen tünetekre érdemes fokozottan odafigyelni szmogos időben?

Ha bármilyen szívpanaszt érzékelünk, tehát erős szívdobogást tapasztalunk, vagy összevissza ver a szívünk, légszomjunk van, esetleg erős mellkasi fájdalom jelentkezik, semmiképp sem szabad elbagatellizálni a tüneteket, hiszen akár súlyos problémákra, háttérben meghúzódó szívbetegségekre hívhatják fel a figyelmet. Ne halogassuk a kardiológiai kivizsgálást, mert az időben megkezdett kezeléssel súlyos, életveszélyes állapotokat kerülhetünk el. Abban az esetben, ha erős mellkasi fájdalmat érzünk, amihez szívtáji szorító érzés, szegycsont mögötti nyomásérzés párosul, mely átterjed a hát, a nyak, a karok, az állkapocs, a váll, főként a bal kar területére, azonnali orvosi ellátásra van szükségünk. Ebben az esetben a legsúlyosabb szív- és érrendszeri katasztrófa, a szívinfarktus, a szívizom elhalása okozhatja a tüneteket.

A rendszeres kardiológiai ellenőrzés életmentő lehet

A Kardiológiai központ kardiológiai vizsgálat

A folyamatos kardiológiai követés a súlyos egészségkárosodások, illetve az életveszélyes állapotok elkerülése miatt rendkívül fontos. A rendszeres ellenőrzés célja, hogy a kezelőorvos figyelemmel kísérje a szív koszorúereinek állapotát, az esetleges szűkületeket, a szívbillentyűk működését, a vérnyomást, a szív összehúzódó képességét és a pumpafunkciót rontani tudó szívritmuszavarokat. A hangsúly a szív állapotának megőrzésén, a megfelelő vérellátás biztosításán van, a szívinfarktus megelőzése érdekében. „Természetesen a rendszeres kardiológia ellenőrzés mellett azzal is sokat tehetünk magunkért, ha szmogos időben kevesebbet tartózkodunk a szabadban, hiszen ilyenkor az idős emberek és a szívproblémákkal küzdők különösen veszélyeztetettek” – hívja fel a figyelmet dr. Sztancsik Ilona, kardiológus. 

Forrás: Budai KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

 

 

 

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Kardio Központ. Fizikálisan Kompenzált Keringés, Normális vérnyomás. Szívultrahang vizsgálat nem kórjelző, organikus szívbetegség nem igazolható. Vérszegénységre, vagy pajzsmirigy túlműködés-es gyanús vagyok. Magas Pulzus-szám miatt. Betaloc szedése javasolt. -KÉRDÉSEM- vény nélkül kapható gyógyszer szedhető e erre a problémára? Napközben elvagyok a magas pulzussal, gondot inkább este okoz, mert félek elaludni, hogy ne, hogy szívrohamom legyen. -Szívizom betegség, szívritmuszavartól is RETTEGEK. Remélem tudnak segítő választ adni. Üdvözlő-Köszönettel- Vivi
Vivi

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Vivi!

Kérdésére a rövid válaszom, hogy nem. A Betaloc és hasonló hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek csak receptre kaphatók. Leírása alapján a ritmuszavar a fő panasza, melyhez mind a vérszegénység, mind a pajzsmirigy betegség hozzájárulhat. A javasolt gyógyszerek mellett nem tartom valószínűnek a szívroham kialakulását. Nyugodjon meg, a javasolt gyógyszer rendszeres szedése segíteni fog.

Amennyiben panaszai továbbra is fennállak, kardiológiai vizsgálat indokolt.

Tisztelettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Részletes tájékoztatás

Kellemes környezet, hangulatos váró. Asszisztensek időben tájékoztattak az esetleges csúszásról. A doktornő valamennyi leletemet türelmesen áttekintette, megtudtuk beszélni a további teendőket, Részletes tájékoztatást kaptam az eredményeimmel kapcsolatban. 

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2017.01.27
Utolsó módosítás: 2017.07.26