Szerző: KardioKözpont

A pitvarfibrilláció az egyik leggyakrabban előforduló szívritmuszavar. Hátterében a szív felső kamráinak rendkívül gyors és szabálytalan ütései állnak, amik akár a 400/perces frekvenciát is meghaladhatják. Ennek következtében a pitvar és kamra szinkronizáltsága megszűnik, a pitvarban pangó vér pedig vérrögök kialakulásához és stroke-hoz vezethet.

Tartalom

Milyen szívritmuszavart jelent a pitvarfibrilláció?
Milyen tüneteket okozhat a pitvarfibrilláció?
Miért alakulhat ki egyeseknél pitvarfibrilláció?
Mik a pitvarfibrilláció különböző típusai?
Hogyan ismerhető fel a kivizsgálás során a pitvarfibrilláció?
Létezik hatékony kezelési mód pitvarfibrilláció esetén?

Pitvarfibrillációval kapcsolatos szolgáltatásaink a Kardio Központban

Milyen szívritmuszavart jelent a pitvarfibrilláció?

A pitvarfibrilláció az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, a 65 év feletti lakosság 3-5%-ánál fordul elő, vagyis Magyarországon körülbelül 200 000 embert érint. Gyakorisága az életkor növekedésével fokozódik, ezért a középkorúak és idősek körében kiemelten fontos a rendszeres szakorvosi kontroll.  A 70 év fölöttiek közül kb. minden 10. embernél létrejöhet pitvarfibrilláció.

A pitvarfibrilláció a szív felső üregeiben, a pitvarokban kezdődik. A többi szívritmuszavarhoz hasonlóan, pitvarfibrilláció esetén sem működik megfelelően a szív elektromos, ingerületkeltő rendszere. Az elektromos impulzusok egyenletes, szabályos tüzelési mintázata helyett sok különböző impulzus kezd el egyszerre, gyorsan és össze-vissza tüzelni. A normális, egészséges szívverés a jobb pitvar egyetlen pontjából, a szinuszcsomóból indul ki egy elektromos impulzussal. Körülbelül percenként 60-100 elektromos impulzust ad le a szinuszcsomó, ennek megfelelően ennyiszer húzódik össze a szív. A percenkénti szívverések számát nevezzünk pulzusnak, amit mi magunk is könnyen meg tudunk számolni, ha a csuklónkon csontos alaphoz szorítjuk az artéria radiálist. Érezni fogjuk ujjainkkal, ahogy a szívverések ütemében pulzál, összehúzódik és kitágul az artéria. Terhelés esetén ez a pulzusszám arányosan emelkedik.

A szívciklus során a szinuszcsomóból érkező ingerület hatására elsőként a pitvarok húzódnak össze szinkronizáltan. Ennek hatására a pitvarokból (a szív két felső üregéből) a kamrákba (a két alsó üregbe) pumpálódik a vér. A kamrák ezután összehúzódnak (az elektromos impulzus hozzájuk később érkezik meg), és a vért a tüdőbe vagy a test többi részébe nyomják. Mindennek a folyamatnak a karmestere a szinuszcsomó. A szinuszcsomó felel az egyenletes impulzusokért, valamint a frekvencia növeléséért szükség esetén, például fizikai terhelés hatására. A szinuszcsomó mellett azonban a szív többi részén is találhatóak ingerképzésre alkalmas sejtek, amik bekapcsolódva más jellegű ritmust képesek diktálni. Pitvarfibrilláció esetén egy rendkívül gyors és szabálytalan szívritmus jön létre a hibás elektromos jelek miatt, általában több mint 400 ütés/perces frekvenciával. Ennek következtében a pitvarok szabálytalanul és a normálisnál sokkal gyorsabban húzódnak össze, amit a kamrák nem tudnak lekövetni. A pitvarok és a kamrák között található szinkronizált működés megszűnik pitvarfibrilláció esetén, vagyis megszűnik az 1:1-es átvezetési arány és a kamrák késleltetett összehúzódása. Mindez rontja a szív hatékonyságát, valamint komoly veszélyekkel is fenyeget. A vér összegyűlhet a pitvarban, ami vérrögök kialakulásához és stroke-hoz vezethet. Az alsó kamrák túl gyors dobbanását okozva a pitvarfibrilláció következtében szívelégtelenség is felléphet.

Kapcsolódó cikkünk

Veszélyes, ha az éjszakai magas pulzus mellett más tünet is jelentkezik

Veszélyes, ha az éjszakai magas pulzus mellett más tünet is jelentkezik

Ha éjszaka erős szívdobogásra ébredünk, annak számos életmódbeli oka lehet, ugyanakkor betegségek is okozhatnak ilyen tünetet. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa szerint mindenképpen ajánlatos a jelenséget kardiológiailag kivizsgálni, amennyiben pedig más tünetek is mutatkoznak a magas pulzus mellett, a vizsgálat feltétlenül szükséges. 

Milyen tüneteket okozhat a pitvarfibrilláció?

A pitvarfibrilláció jellegzetes tünetei közé tartoznak az alábbiak:

A pitvarfibrilláció felismerését megnehezíti, hogy sok esetben nem okoz tüneteket ez a típusú szívritmuszavar. A tünetek megjelenése attól függ, hogy milyen gyorsan vernek a kamrák. Ha normális, vagy csak enyhén emelkedett ütemben vernek, akkor valószínűleg nem érez semmit a beteg, míg a kamrák fokozott összehúzódási ritmusa esetén megjelennek a tünetek. Mindezek miatt gyakori, hogy a kardiológiai vizsgálat során véletlenszerűen igazolódik be a kórkép. Az otthoni pulzusmérés azonban segíthet a pitvarfibrilláció előrejelzésében és egyes modern pulzusmérő okosórák már alkalmasak is a pitvarfibrilláció veszélyének jelzésére. Érdemes tudni, hogy a tünetmentes pitvarfibrilláció nem azt jelenti, hogy akkor nem is kellene foglalkozni vele! Még tünetmentes esetben is fennáll az embólia veszélye, ezért alapos kivizsgálásra és szükség szerinti kezelésre kell, hogy kerüljön a beteg.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Miért alakulhat ki egyeseknél pitvarfibrilláció?

Akkor jön létre pitvarfibrilláció, ha a pitvarokban hirtelen rendellenes elektromos impulzusok kezdenek tüzelni. Ezek az impulzusok felülírják a szív természetes pacemakerét, a szinuszcsomót, ami így kiesik az irányítási szerepkörből és már nem lesz képes szabályozni a szív ritmusát. Mindez magas és erősen szabálytalan pulzusszámot okoz. A pitvarfibrilláció hátterében tehát azt kell megkeresni, hogy mi hozta létre ezeket a rendellenes elektromos impulzusokat.Pitvarfibrilláció - Kardio Központ

A pitvarfibrilláció általában bizonyos csoportokat érint, például az idősebbeket vagy a krónikus betegségekben, például a szívbetegségben szenvedőket. Emellett bizonyos helyzetek, például a túl sok alkoholfogyasztás vagy a dohányzás is kiválthatják ezeket a rendellenes impulzusokat. A pitvarfibrilláció szív eredetű okainál a mitrális szívbillentyű betegsége a leggyakoribb ok, főként a fiatalok körében. Koszorúér betegségben, szívinfarktusban, szívizomgyulladáskor vagy szívműtétet követően szintén előfordulhat ez a típusú ritmuszavar. A pitvarfibrilláció további okai lehetnek az alábbiak:

Az esetek kb. 15%-ban nem állapítható meg a pitvarfibrilláció oka, mert az alapos kivizsgálás ellenére sem találnak szervi elváltozást. Ezt nevezik idiopáthiás pitvarfibrillációnak.

Mik a pitvarfibrilláció különböző típusai?

A pitvarfibrilláció csoportosítható a súlyossága és a típusa szerint is. Az Európai Szívritmus Társaság négy stádiumot különít el a pitvarfibrilláció súlyossága szerint:

  • 1. stádium: tünetmentes pitvarfibrilláció
  • 2. stádium: mérsékelt tünetek megjelenése, melyek nem befolyásolják a normális napi tevékenységet
  • 3. stádium: súlyos tünetek megjelenése, amik már zavarják a napi tevékenységek elvégzését
  • 4. stádium: nagyon súlyos tünetek, amelyek képtelenné teszik a beteget a napi tevékenységek elvégzésére

A pitvarfibrillációnak számos típusát különböztetjük meg a fennállás időtartama, ismétlődése és folytonossága szerint. Fontos meghatározni, hogy mely típusba tartozik a pitvarfibrilláció, hiszen ez befolyásolja a kezelést is. A pitvarfibrilláció típusai:

  • Visszatérő pitvarfibrilláció: Két vagy több alkalommal visszatérő szívritmuszavar.
  • Paroxizmális pitvarfibrilláció: A szívritmuszavar 48 óra múlva, de legkésőbb 7 nap elteltével spontán módon megszűnik, kezelés nélkül, viszont ilyenkor is fennáll a stroke kockázata. Kockázati tényezőktől függően tartós pitvarfibrillációba is átmehet.
  • Perzisztens pitvarfibrilláció: 7 napnál tovább fennálló pitvarfibrilláció, ami speciális kezelést igényelhet, például elektromos kardioverziót, hogy visszatérhessen a normál szinuszritmus.
  • Hosszan fennálló pitvarfibrilláció: Több, mint egy évig tartó szívritmuszavar, ami nehezen kezelhető.
  • Permanens pitvarfibrilláció: Olyan hosszú távú pitvarfibrillációt jelent, amely több kísérlet ellenére sem reagál a kezelésekre.

Hogyan ismerhető fel a kivizsgálás során a pitvarfibrilláció?

A kardiológiai vizsgálat során a pitvarfibrilláció hamar diagnosztizálható tapintással a szabálytalan, gyors pulzus és az EKG-n látható típusos kép alapján. Fontos azonban a kiváltó okok felfedése is, amik miatt további vizsgálatokra lehet szükség, például az alábbiakra:

  • Holter-EKG vizsgálat: 24 órán keresztül monitorozza a szív működését, így képes felfedni a mindennapok közben előforduló szívritmuszavarokat is
  • Szívultrahang: Ezzel a vizsgálattal az esetlegesen előforduló vérrögök is láthatóak
  • Mellkas röntgen: Ez is indokolt lehet a szív vizsgálatának kiegészítéseképpen
  • Laborvizsgálatok: Ezek során a pajzsmirigyfunkciók, valamint a vese és a máj funkcióik is nyomon követhetők

Létezik hatékony kezelési mód pitvarfibrilláció esetén?

A pitvarfibrilláció minden esetben orvosi kezelést igényel! Habár maga a pitvarfibrilláció általában nem életveszélyes, a szövődményei miatt mindenképp kezelni kell. A kezelés éppen ezért két részre bontható: az egyik a pitvarfibrilláció és a szabálytalan elektromos impulzusok megszüntetésére irányul, míg a másik a pitvarfibrilláció szövődményeinek elkerülésére. A szinuszritmus az alábbi módszerekkel állítható vissza hatékonyan:

  • Gyógyszerek: Pitvarfibrilláció esetén adhatnak a szívritmus szabályozására szolgáló gyógyszereket. A hazai szakmai ajánlásoknak megfelelően általában béta-blokkolókat, amiodaront és verapamil hatóanyagokat adnak.
  • Kardioverzió: Kardioverzió során a beteg szívritmusát elektromos impulzusokkal állítják helyre. A beavatkozást altatásban végzik.
  • Katéteres abláció: Visszatérő pitvarfibrilláció esetén lehet különösen hasznos a katéteres abláció. Ilyenkor a szívben lévő, a rendellenes szívritmust okozó területet rádiófrekvenciás energiával pusztítják el, hogy ne tudjon újra ingerületet képezni, vagy tovább haladni onnan a szabálytalan ritmus Ezt követően pacemakerre lehet szükség, ami segíti a szív szabályos ritmusát.

A pitvarfibrilláció legféltettebb szövődménye a stroke. Érdemes tudni, hogy a pitvarfibrilláció a szélütés kockázatát négy-ötszörösre emelheti. Emellett szívelégtelenség is gyakrabban alakul ki a pitvarfibrillációt átélt személyeknél. A stroke megelőzésében kiemelt szerepet játszanak a véralvadásgátlók, amik megakadályozzák a vérrögök képződését. Pitvarfibrilláció esetén éppen ezért véralvadásgátló gyógyszereket is adhatnak, de rendszeres szakorvosi kontroll vizsgálatokra is szükség van, melyekkel követhető a szív állapota.

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Módosítás: 2025.04.09 10:37