A mozgásszegény életmód bizonyítottan kockázati tényezőként szerepel a szív és érrendszeri megbetegedések kialakulásában. Rendszeres testmozgással megelőzhető az elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint kialakulása, illetve meglétükkor jelentősen gyógyíthatóak.
A mozgás általi testsúlycsökkentés, az érfalak rugalmasságának fenntartása, a keringés karbantartása nem csak hogy csökkenti többek között a vérnyomást, pulzus, vércukorszintet és koleszterint, de segít elkerülni a további kockázati megbetegedéseket is, min az szívinfarktus és a stroke. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A rendszeres testmozgás ma már orvosilag elfogadott terápiája különböző kardiológiai kórképek esetén, mint:
- magas vérnyomás
- szívinfarktus rehabilitációja
- koszorúér-szűkület
- érszűkület
- szívritmuszavar
- szívelégtelenség
A biztonságos, hatékony és szakszerű mozgásterápiát azonban minden esetben meg kell előznie egy kardiológiai szakorvosi vizsgálatnak és egy mozgásterápiás felmérésnek.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A mozgásterápiás felmérés részei
- Anamnézis felvétele (külön kitérve a jelenlegi és korábbi sportolási szokásokra és életmódra)
- Nyugalmi vizsgálatok:
- Testsúly, testmagasság
- Testösszetétel
- Vércukorszint
- Nyugalmi vérnyomás, pulzus
- Kerékpáros fittségi teszt
- Izomerő és hajlékonysági tesztek
- Az eredmények kiértékelése, tanácsadás
Kerékpáros fittségi teszt
Az állóképesség és a fittség kezdeti felméréséhez elengedhetetlen egy terheléses teszt, amit a legkönnyebb a pácienseknek kerékpáron végrehajtani. Az egyre nehezedő, többlépcsős teszt a terhelésre adott pulzusnövekedésnek megfelelően személyre szabottan növeli az intenzitást. A teszt során folyamatos pulzusmérés és lépcsőfokonként vérnyomás-, és vércukorszint ellenőrzés történik.
A vizsgálat célja:
- felmérni a mozgásterápiát megelőző, kezdeti fittséget
- meghatározni a terápiás célnak megfelelő pulzuszónát
- terhelés közben követni a vérnyomás növekedését és a vércukorszint csökkenését
- biztonságos, kontrollált körülmények között felmérni a beteg terhelhetőségét
A fittségi teszt előtt szükséges orvosi kivizsgálás kardiológiai betegségek esetén, annak részeként a Terheléses EKG vizsgálatot nem váltja ki.
Izomerő és hajlékonysági tesztek
Kardiológiai betegségek esetén is a mozgásterápia részét kell, hogy képezzék az izomerősítő edzések is. Kellő odafigyeléssel a szívbetegek, magasvérnyomás betegséggel élőknek is végezniük kell súlyzós, saját testsúlyos gyakorlatokat, emiatt fontos izomerő-állapotuk felmérése is.
A tesztek felmérik:
- törzsizmok erejét
- alsó és felső végtag erejét
- fontosabb mozgásláncok hajlékonyságát
Az eredmények kiértékelése, tanácsadás
A tesztek után a mozgásterapeuta átbeszéli az eredmények alapján javasolt mozgásterápiás programot, ami minden esetben alkalmazkodik a beteg jelenlegi állapotára, életvitelére és lehetőségeire.
A betegek részt vehetnek a KardioKözpont egyéni vagy csoportos, mozgásterapeuta által felügyelt edzésein, az első alkalommal ingyenesen is. Ezeken az edzéseken megtanulhatják, mire kell figyelniük az otthon végzett edzéseiken is, ami minden esetben fontos a mozgásterápia hatékonyságának növelése érdekében.
A pulzus- és aktivitásmérő órák segítségével azonban az otthoni edzések is kielemezhetővé válnak: a mozgásterapeuta akár online képes kiértékelni az edzéseket, és további tanácsokat adni a gyógyulás segítése érdekében.
Téma szakértői
Kapcsolódó cikkünk
Kinek és miért fontos a sportkardiológia?
A sportolók szívének egészségére, illetve a rendszeres ellenőrzésre leginkább sajnos csak az úgynevezett hirtelen szívhalál esetén szokás gondolni. Holott a mozgás megkezdése előtt és az edzések során is fontos lenne a kardiológiai kontroll. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa az amatőr és a profi sportolóknak is ajánlott vizsgálatokról beszélt.