A veseartéria szűkülete csökkent véráramláshoz vezethet a vesékben, károsítva ezzel a szervek működését. A veséknek megfelelő véráramlásra van szükségük a salakanyagok szűréséhez és a felesleges folyadék eltávolításához. A veseartéria szűkülete megakadályozza, hogy elegendő oxigénben gazdag vér jusson el a vesékhez, ezáltal rontja a vesék működését. A veseartéria szűkülete érintheti az egyik vagy mindkét oldali vesét és nagyon súlyos szövődményeket okozhat.
A veseartéria szűkületével kapcsolatos szolgáltatásaink a Kardio Központban
Mit jelent a veseartéria szűkülete?
Hogyan alakul ki a veseartéria szűkülete?
Milyen betegségekhez köthető a veseartéria szűkülete?
Milyen tünetekkel jellemezhető a veseartéria szűkülete?
Milyen szövődményeket okozhat a veseartéria szűkülete?
Hogyan vizsgálható ki a veseartéria szűkülete?
Hogyan kezelhető a veseartéria szűkülete?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A veseartéria szűkületével kapcsolatos szolgáltatásaink a Kardio Központban
- Szakorvosi konzultáció, gondozás
- ABPM - 24 órás vérnyomásmérés
- Vérnyomásnapló
- Gyógyszeres kezelés
- Stent beültetése
- Vérnyomáscsökkentő étrendi tanácsadás
- Gyakorlati dietetikai csoportos foglalkozás
- Autogén tréning
- Közösségi élet
Mit jelent a veseartéria szűkülete?
A veseartéria szűkülete azoknak az artériáknak a szűkületét jelentik, amik az oxigéngazdag vért a szívből a vesék felé szállítják. Az emberi szervezetben egy jobb és egy bal oldali veseartéria található. A veseartéria szűkülete érintheti az egyik vagy mindkét oldali artériákat, károsítva ezzel az egyik vagy mindkét oldali vesék működését. A vesék számos feladatot ellátnak a szervezetben, többek között a salakanyagok szűrését, a felesleges folyadék eltávolítását, a szervezet só-víz, valamint sav-bázis háztartás szabályozását, a vérnyomás kontrollálást, valamint hormonokat termelnek. A veseartéria szűkülete a vesék károsítása révén ezeket a funkciókat is károsítja, melyek számos betegséghez vezethetnek. A veseartéria szűkülete hosszú távon többek között magas vérnyomáshoz és krónikus veseelégtelenséghez vezethet. Fontosak a rendszeres orvosi vizsgálatok és a kockázati tényezők minimalizálása annak érdekében, hogy a veseartéria szűkülete időben felismerésre és kezelésre kerüljön. Az érintetteknek egyéni kezelési terv alapján kell együttműködniük az orvosukkal, hogy csökkentsék a szövődmények kockázatát.
Hogyan alakul ki a veseartéria szűkülete?
A veseartéria szűkülete hátterében általában két fő okot lehet azonosítani. Az alábbiakban bemutatjuk hogyan vezetnek ezek a tényezők a veseartéria szűkűletéhez.
Érelmeszesedés
A vérben keringő zsírok, a koleszterin és más anyagok felhalmozódhatnak a veseartéria falában. Ahogy ezek a lerakódások egyre nagyobbak lesznek, megkeményedhetnek, plakk képződhet belőlük. Ezt a folyamatot nevezzük érelmeszesedésnek. A plakkok szűkítik a veseartériát, ezáltal csökkenthetik a véráramlást, és hosszútávon vesehegesedést okozhatnak. Az érelmeszesedés a test számos területén előfordul, és a különböző erekben különböző szervi károsodást és tüneteket okozhat. Az érelmeszesedés gyakran érinti a vese artériát, valójában a veseartéria szűkülete hátterében az a leggyakoribb ok. Az érelmeszesedést okozhatja a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy egyéb szív- és érrendszeri problémák.
Fibromuszkuláris diszplázia
Egy másik gyakori ok a veseartéria szűkülete mögött az ún. fibromuszkuláris dysplasia. Ez egy olyan rendellenesség, amely a vérerek falában abnormális sejtnövekedéssel jár. A fibromuszkuláris diszpláziában az artéria falában lévő izom nem úgy növekszik, ahogyan kellene. Ez gyakran gyermekkorban kezdődik. A veseartériában keskeny szakaszok és szélesebb szakaszok váltakozhatnak, ami az artériáról készült felvételeken gyöngyszemszerű megjelenést eredményez. A veseartéria annyira beszűkülhet, hogy a vese nem kap elég vért. Ez már fiatal korban magas vérnyomáshoz vezethet. A fibromuszkuláris diszplázia érintheti az egyik, vagy mindkét oldali veseartériát, valamint a test egyéb artériáit is.
Ritkán a veseartéria szűkülete más betegségek, például az erek gyulladása vagy a veseartériákat nyomó daganat következménye miatt alakul ki. Az alacsony pulzus többnyire nem jár feltűnő tünetekkel, de a fejfájás, szédülés, gyengeség utalhat erre a problémára. Ha pedig többször is alacsony pulzust mérünk, dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint feltétlenül indokolt a kivizsgálás.Kapcsolódó cikkünk
Miért alacsony a pulzusa? - Kardioközpont
Milyen betegségekhez köthető a veseartéria szűkülete?
Az érelmeszesedésben szenvedőknél a legnagyobb a veseartéria szűkülete valószínűsége. Az érelmeszesedés akkor alakul ki, amikor a többnyire zsírból és koleszterinből álló plakk felhalmozódik az artériák falán. Az érelmeszesedés, és ezáltal a veseartéria szűkülete az alábbi betegségekben vagy állapotokban gyakori:
- Cukorbetegség
- Szív- és érrendszeri betegségek, vagy ezek előfordulása a családban
- Magas vérnyomás
- Magas koleszterinszint
- Elhízás
- Idősebb életkor
- Helytelen étrend (magas nátrium-, zsír- és cukortartalom)
- Mozgásszegény életmód
- Dohányzás
Milyen tünetekkel jellemezhető a veseartéria szűkülete?
A veseartéria szűkülete sokáig tünetmentes lehet, és gyakran csak akkor ismerik fel, amikor már súlyos szövődmények alakultak ki. A veseartéria szűkülete néhány lehetséges tünete közé tartozik a magas vérnyomás, az alsó végtagok duzzanata, a fáradtság és a vizelettel kapcsolatos problémák. A veseartéria szűkülete rontja a veseműködést, melynek tünetei a következők lehetnek:
- Koncentrációs problémák vagy zavartság
- Alvási nehézségek
- Ödéma (folyadékgyülem miatt kialakuló duzzanat)
- Fáradtság
- Fejfájás
- Étvágytalanság
- Izomgörcsök
- Hányinger és hányás
- Légszomj (nehézlégzés)
- Bőrelváltozások, például száraz, viszkető vagy sötét bőr
- Megmagyarázhatatlan fogyás
- Több vagy ritkább vizelés
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
- Nem biztos, hogy csak a melegtől pirul ki és fáj a feje
- Ismeri a magas vérnyomás fokozatait?
- Ki-kiugró vérnyomás értékek? Fontos tudni az ingadozó vérnyomás okát
- Fejfájás, látászavar, éjszakai vizelés - furcsa tüneteket okozhat a magas vérnyomás
- Nem mindegy, a kismamáknál mikor jelentkezik magas vérnyomás
Milyen szövődményeket okozhat a veseartéria szűkülete?
A veseartéria szűkülete az egész szervezetre kiható, súlyos szövődményeket okozhat. A vese létfontosságú feladatokat lát el, így károsodása is komoly szövődményekhez vezethet. Példák a veseartéria szűkülete miatt kialakuló szövődményekre:
- Krónikus veseelégtelenség
- Koszorúér-betegség
- Veseatrófia (csökkent veseméret)
- Ödéma, folyadékvisszatartás a lábakban, ami duzzadt bokát vagy lábfejet okoz
- Légszomj a tüdőben hirtelen felgyülemlett folyadék miatt
- Perifériás artériás betegség
- Vese hipertónia (magas vérnyomás a veseartériákban)
- Magas vérnyomás
- Emelkedett fehérjeszint a vizeletben
- Kezelésre rezisztens szívelégtelenség
Hogyan vizsgálható ki a veseartéria szűkülete?
A veseartéria szűkülete a legjobban a különböző képalkotó vizsgálatok segítségével azonosítható. A teljes kivizsgáláshoz azonban a veseartéria szűkülete esetén is hozzátartozik a részletes anamnézis felvétel a panaszokról és a társbetegségekről, melyek szerepet játszhattak a veseartéria szűkülete kialakulásában. A fizikális vizsgálat során a vesetáj felett hallgatózva a sztetoszkóppal jellegzetes eltérés hallható a veseartéria szűkülete esetén. Vérnyomásmérések és vérvizsgálatok is segíthetnek a veseartéria szűkülete azonosításában.
A veseartéria szűkülete diagnosztizálására gyakran végzett képalkotó vizsgálatok a következők:
- Doppler-ultrahang: A nagyfrekvenciás hanghullámok segítségével megtalálható a veseartéria szűkülete, valamint felmérhető annak súlyossága.
- CT-vizsgálat: A CT-vizsgálat a veseartériákról képek készülnek. A véráramlás kimutatásához festékanyag-injekciót kaphat.
- Mágneses rezonancia-angiográfia (MRA): Az MRA rádióhullámokat és erős mágneses tereket használ, hogy részletes 3D-s képeket készítsen a veseartériákról és a vesékről. Az artériákba adott festékanyag-injekció a képalkotás során körvonalazza az ereket.
- Vesearteriográfia: A röntgenvizsgálat e speciális típusa segít orvosának megtalálni a veseartériák elzáródását. Ezt a vizsgálatot főként akkor végzik el, ha az is valószínűsíthető, hogy az érbe egy kis csövet (stentet) vagy ballont kell behelyezni az ér tágítása érdekében. A módszerrel ugyanis a vizsgálat mellett ez a fajta kezelés is elvégezhető.
Hogyan kezelhető a veseartéria szűkülete?
A veseartéria szűkülete kezelésének célja a véráramlás helyreállítása és a vesék védelme. A terápiás lehetőségek közé tartozik a gyógyszeres kezelés, például különböző vérnyomáscsökkentők alkalmazása. Ha a veseartéria-szűkület hátterében érelmeszesedés áll, kezelőorvosa aszpirint és koleszterinszint-csökkentő gyógyszert is javasolhat. Súlyosabb esetekben a sebészeti beavatkozás is szóba jöhet. Az ér megnyitására irányuló eljárásokat azoknál az embereknél kell megfontolni, akiknél a gyógyszeres kezelés önmagában nem működik jól, akik nem tolerálják a gyógyszereket, akik gyakran visszatartják a folyadékot, és akiknél a kezelésre rezisztens szívelégtelenségben szenvednek. Néha a kezelések kombinációja a legjobb megközelítés.
A veseartéria szűkülete kezelésére szolgáló műtéti eljárások a következők lehetnek:
-
Vese angioplasztika és stentelés: Ennél az eljárásnál az orvosok kiszélesítik a szűkült veseartériát. Ez egy ballonos katéter segítségével történhet, amiután egy eszközt (stentet) helyeznek az ér belsejébe, amely nyitva tartja az ér falát, és lehetővé teszi a jobb véráramlást.
-
Veseartéria bypass műtét: A bypass-műtét során az orvosok egy pótló eret ültetnek be a veseartériába, hogy a vér új útvonalon jusson el a veséjéhez. Néha ez azt jelenti, hogy a veseartériát összekötik egy máshonnan, például a májból vagy a lépből származó érrel. Ezeket a műtéteket leggyakrabban akkor végzik, ha az angioplasztika nem jár sikerrel, vagy ha további sebészeti beavatkozásokra van szükség.
Az életmódváltás is fontos szerepet játszik a veseartéria szűkületének kezelésében és megelőzésében. A dohányzás elkerülése, az egészséges étkezés, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés mind hozzájárulhatnak a szív- és érrendszer egészségének fenntartásához.
A következő tanácsok segíthetnek a kezelések kiegészítésében, és a veseartéria szűkülete szövődményeinek megelőzésében:
- Tartsa fenn az egészséges testsúlyt.
- Korlátozza a sót az étrendjében. A só és a sós ételek növelik a vérnyomását.
- Legyen fizikailag aktív. A rendszeres fizikai aktivitás segíthet a fogyásban, csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, a koleszterinszintet és a vérnyomást.
- Csökkentse a stresszt, mely szintén jótékony hatású a vérnyomásra.
- Ha fogyaszt alkoholt, mértékkel tegye.
- Ne dohányozzon. A dohányzás károsítja az érfalakat és felgyorsítja az artériák megkeményedésének folyamatát.
Téma szakértője
Specialitások:- magas vérnyomás
- izolált magas vérnyomás
- alacsony vérnyomás
- ABPM
- veseproblémák, funkcionális eltérések
- Ellátás 16 éves kortól
Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)