A magas vérnyomásról általában azt mondhatjuk, hogy éppen a tünetmentessége miatt veszélyes, hiszen panaszok híján sokan nem érzik fontosnak az orvosi kivizsgálást. Van azonban néhány tünet, amelyek tartósan magas vérnyomásra vagy éppen aktuálisan kiugró vérnyomásra utalhatnak, és amelyek felhívhatják a figyelmet a vizsgálatok szükségességére. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista ezeket összegezte.
Fejfájás: tarkótáji nyomástól a hipertenzív krízisig
Az enyhén vagy közepesen magas vérnyomás kapcsán jelentkező fejfájás, tarkótáji nyomás általában enyhe jelenség és néhány óra alatt spontán szűnik.
Ettől élesen el kell különíteni a hipertenzív krízist, amikor az értékek hirtelen megemelkednek. Ilyenkor nem a mért vérnyomás számszerű értéke számít, hanem az, hogy gyors, hirtelen emelkedés történik. Ha valakinek rövid idő alatt 120/80 Hgmm-ről 160/100 Hgmm-re emelkedik a vérnyomása, ez is okozhat tüneteket, akár fejfájást is, ugyanakkor akár 210/120 Hgmm-es érték mellett is lehet panaszmentes a beteg, ha az stabilan magas, és lassan alakult ki. Tehát amennyiben a vérnyomás kiugrik és emellett orrvérzés, rossz közérzet és fejfájás jelentkezik, várjunk öt percet és ismételjük meg a mérést. Amennyiben nem csökken és a panaszok is fennállnak, hívjunk orvost.
A tartósan magas, kezeletlen vagy esetleg rosszul beállított, nem korrigált magas vérnyomás lehetséges szövődményei közé tartoznak a központi idegrendszeri szövődmények, amelyek az enyhe fejfájástól a súlyos stroke-ig terjedhetnek. Éppen ezért fel kell figyelni a szokatlan tünetekre. Tartósan 160 Hgmm feletti úgynevezett hypertenzív encephalopathia esetében és a hirtelen megemelkedő (például 120/80 Hgmm körüli értékről 160/100, vagy ennél magasabb értékre) emelkedő vérnyomás esetén jelentkezhet pulzáló fejfájás, tudatzavar, szédülés, látászavar, sőt akár átmeneti vakság is. Időnként epilepsziás tünetek, végtagzsibbadás, vagy gyengeség kapcsolódhatnak hozzá. A vérnyomás rendeződését követően hosszabb idő, akár napok is szükségesek a tünetek megszűnéséhez.
Szemtünetek
A szem bevérzései viszonylag gyakoriak magasvérnyomás-betegeknél, de maga a bevérzés nem feltétlenül utal magas vérnyomásra. Ha piros bevérzéseket tapasztalunk, annak hátterében az állhat, hogy az emelkedett vérnyomás megterheli az erek falát, a hirtelen kiugrás pedig akár azok megrepedéséhez is vezethet. A szembevérzés alatt sokan az ijesztő, de ártalmatlan kötőhártya-vérzést értik, ami azonban néhány hét alatt, következmények nélkül teljesen eltűnik. Ennél sokkal veszélyesebb lehet a retina-, esetleg üvegtesti vérzést. A magas vérnyomás szövődményeként elsősorban a retinavérzések veszélyesek, a látás romlása, vesztése szempontjából. Ennek kivédésére az ismert magasvérnyomás-betegeknek szükséges a évenkénti vagy szükség esetén sűrűbb szemfenéki vizsgálat szemnyomás méréssel, a laborvizsgálat és a rendszeres vérnyomás kontroll.
Gyakori éjjeli vizelés
Annak megértéséhez, hogy miért késztethet a magas vérnyomás éjszakai vizelésre, látni kell, hogy a hipertóniához sok esetben társuló balkamra elégtelenség esetén a nagy vénákban megnő a nyomás és jellegzetes pangásos tünetek alakulnak ki, mint a kéz-, lábdagadás, boka ödéma. A jelenség okozhatja a vizelet elválasztásának zavarát is, ami miatt átmenetileg felhalmozódik a szervezetben a folyadék. Az esti lefekvés után azonban a folyadék visszajut a keringésbe, mert a pihenő szív ilyenkor több vért képes juttatni a vesékbe, ami erőteljesebb munkába kezd. Ennek a folyamatnak az eredménye is lehet tehát a gyakori éjszakai vizelés, azonban nem ritkán éppen a magas vérnyomásra rendelt vízhajtók okoznak ilyen tünetet.
A magas vérnyomás kezelése elengedhetetlen
- Bár a magas vérnyomás ritkán okoz tüneteket, mégis annak, aki többször is tapasztal szokatlan jeleket, mint akár a fejfájás, a rossz közérzet, a gyengeség, a szédülés, a kimelegedés, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás. Amennyiben nincsenek panaszok, de a családban már előfordult ez a betegség, szintén fontos lenne a rendszeres orvosi ellenőrzés, ugyanis a betegségre való hajlam örökölhető - ismerteti dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. - A vizsgálatnak azonban nem csak a nyugalmi vérnyomásmérés a része, hanem akár a 24 órás vérnyomás monitorozás is, valamint a nagylabor vizsgálat, az EKG, és esetleg más szakorvosi vizsgálatok, például szemészet, urológia is. A magas vérnyomás ugyanis feltétlenül kezelendő, még tünetek nélkül is. Pontosan beállított gyógyszerekkel és megfelelő életmóddal akár a stroke, a szívinfarktus, és más komoly betegségek is megelőzhetők.
Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)
Bejelentkezés kardiológiai vizsgálatra
Téma szakértője
- magas vérnyomás
- izolált magas vérnyomás
- alacsony vérnyomás
- ABPM
- veseproblémák, funkcionális eltérések
- Ellátás 16 éves kortól
Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Kimagasló alaposság
A Doktornő alapossága kimagasló! Ingadozó vérnyomással kerestem fel, amin eddig még senki nem tudott segíteni. Még csak most kezdtük el a kezelést, de már jobban érzem magam!