Ha valakitől azt halljuk, hogy 200 fölé emelkedett a vérnyomása, azonnal az első, úgynevezett szisztolés értékre gondolunk. Ritkábban szembesülünk vele, hogy a második, diasztolés érték is megemelkedhet, akár úgy is, hogy az első érték normális marad. Dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista az izolált magas vérnyomás jelenségéről beszélt, amelyet kockázatai miatt nagyon komolyan kell venni.

A magas vérnyomásnak is vannak fokozatai

Ha csak az egyik vérnyomás érték a magas, fontos a kivizsgálás.Általánosságban igaz, hogy a vérnyomás szisztolés értéke 100 és 140 Hgmm között, míg diasztolés értéke 60 és 90 Hgmm között tekinthető normálisnak. Ha az értékek ez alatt vannak, alacsony vérnyomásról, vagyis hipotóniáról beszélhetünk, ha az értékek meghaladják a 140/90 Hgmm-t, magas vérnyomás, vagyis hipertónia gyanúja merülhet fel.
A Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelvei azonban tovább finomították a meghatározást, az állásfoglalás szerint a magasvérnyomás betegségen belül fokozatokról és fajtákról beszélhetünk. (Az alábbi felsorolásban az első számok a szisztolés, a második számok a diasztolés vérnyomásértékekre vonatkoznak és Hgmm-ben értendők­.)

  • Optimális vérnyomás: <120 és <80
  • Normális vérnyomás: <130 és <85
  • Emelkedett normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  • I. fokozatú enyhe hipertónia: 140-159 vagy 90-99
    Ezen belüli alcsoport - határérték hipertónia: 140-149 vagy 90-94
  • II. fokozatú középsúlyos hipertónia: 160-179 vagy 100-109
  • III. fokozatú súlyos hipertónia: >=180 vagy >=110

Izolált magas vérnyomás: csak az első, vagy csak a második érték magas

  • Izolált szisztolés hipertónia: >=140 és <90

   Ezen belüli alcsoport- határérték izolált szisztolés hipertónia: 140-149 és <90

Az izolált szisztolés magas vényomás, vagyis hipertónia annyit tesz, hogy csak első érték minősül magasnak – ahogyan az gyakran megfigyelhető az időseknél és a súlyos érelmeszesedéssel küzdőknél. Sokkal ritkább ez a jelenség fiataloknál, náluk az esetek nagy részében a fokozott szimpatikus idegrendszeri aktivitás, leegyszerűsítve a nem kezelt stressz okozza. Természetesen bármilyen életkorban is tapasztalható kiugrás vagy tartósan magas szisztolés érték, feltétlenül ki kell vizsgálni, hiszen kutatások szerint izolált szisztolés hipertónia esetén sokkal nagyobb a koszorúér-betegség és a kardiovaszkuláris betegség miatti halál kockázata (főként a nőknél), mint a normális vérnyomású személyeknél.
A másik variációnál a diasztolés érték magasabb a normálisnál, ami egy ritkább, nehezebben megfejthető probléma, nem is ismert még a pontos oka. Sokáig a ritkább előfordulása miatt nem tekintették különösebben veszélyesnek, de mára bebizonyosodott, hogy ugyanazon betegségek rizikóját hordozza, mint az izolált szisztolés hipertónia, sőt a stroke szempontjából még veszélyesebb is.   

Mit jelent az egyéni célérték?

Izolált magas vérnyomásnál fontos a 24 órás vérnyomásmérés. Ha többször is előfordul, hogy szisztolés vagy diasztolés vérnyomásértékünket magasnak mérjük, nagyon fontos lenne kivizsgáltatni magunkat.
- A kivizsgálás azonban nem kizárólag a vérnyomásmérésre szorítkozik, a laborvizsgálatoknak, a 24 órás vérnyomásmérésnek, az EKG-nak és más kiegészítő vizsgálatoknak az a szerepe, hogy a felmérjük a szervezet állapotát, ha lehetséges, kiderítsük, honnan ered az eltérés és okozott-e már valamilyen következményes problémát – mondja dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. – Ha mindezek után sikerül felállítanunk a pontos diagnózist, nem mindenkinél az a cél, hogy elérjük a 120/80-as vérnyomásértéket. A kezelés ugyanis akkor hoz tartós, jó eredményt, ha a célértékek meghatározását mindig az adott személy állapotához igazítjuk. Ezeket az értékeket, valamint az esetleg elrendelt gyógyszeres kezelést és az optimális esetben életmód orvos által felépített életmódot rendszeresen felül kell vizsgálni, és szükség esetén korrigálni, hogy megelőzhetők legyenek a súlyos következmények.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr! Édesanyám 85 éves. Másfél hónapja szedi a Concor Cor-t (2,5 mg). Emellett többek között még szed Coverex-AS Komb 5 mg / 1,25 mg filmtablettát és ASA Protect Pharmavit 100 mg tablettát. A Concor Cor betegtájékoztatójában ez szerepel: „… túladagolásával járó leggyakoribb tünetek közé tartozik a pulzusszám csökkenése (bradikardia), … a vérnyomás kifejezett csökkenése, …”. Édesanyámnak a gyógyszert folyamatosan kell szedni, azonban a pulzusa reggelente olykor 54. Egy este, lefekvés előtt 45 volt a pulzusa (aznap reggel 60, és ekkor tizedik napja szedte a Concor Cor-t, egyébkén nem szoktuk este mérni). Attól tartok, éjszaka nehogy lemenjen a pulzusa 40-re. A reggeli mérésnél (8-9 óra között), ha 60 alatti az érték, húsz perc elteltével ismét megmérjük a pulzusát, ill. vérnyomását. Ilyenkor eléggé eltérő az eredmény pl. 144 / 69 és a pulzus 54. Húsz perccel később 150 /72 a pulzus 66. Kérdéseim a következők: Ilyen változó pulzus értékeknél mi a döntő, hogyan szedje helyesen a Concor Cor-t? Ezen gyógyszer esetében az 54-es pulzus, már tartozhat a bradikardia körébe? Jogosan félek attól, hogy éjszaka lemehet a pulzusa 40-re, ill. ez alá a Concor Cor miatt? Mennyire reális ennek veszélye? Van, ill. mi az az alacsony vérnyomás érték, aminél nem kell bevenni a Con Cort-t? A segítséget és az információt előre is köszönöm: Zsófia
Tisztelt Zsófia!

Így, kiragadva a tágabb környezetéből (a beteg előző betegségei, aktuális panaszai, eddigi leletei , EKG különösen, fizikális vizsgálati eredményei, stb) felelősséggel pontos vélemény nem adható.
Általános megközelítésként azt tudom tanácsolni, hogy felezze le a ConCor-Cort, és nézzék meg milyen a pulzus. Ha mód van rá, 24 h vérnyomás monitorozással (ABPM) választ lehet kapni arra, hogy éjszaka, alvás közben milyen a pulzus, ugyanígy informatív az EKG is. 85 éves betegnél alapos indok nélkül nem alkalmazunk annyi és olyan gyógyszerrt, amely 60/min alá viszi a pulzust.
Ennél többet csak személyes találkozás, vizsgálat alapján tudok mondani.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Kimagasló alaposság

A Doktornő alapossága kimagasló! Ingadozó vérnyomással kerestem fel, amin eddig még senki nem tudott segíteni. Még csak most kezdtük el a kezelést, de már jobban érzem magam!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Létrehozás ideje: 2024.01.15
Utolsó módosítás: 2024.01.15