A szívizomgyulladás (myocarditis) a szív középső rétegét, vagyisa szív izomzatát érinti. A szívizomgyulladás következtében a szív nehezebben pumpál, súlyos esetben pedig annyira gyenge lehet a szív, hogy a szervezet többi része nem kap elég vért. A szívizomgyulladás következtében a szívben vérrögök is képződhetnek, ami stroke-hoz vagy akár szívrohamhoz is vezethet. Jellemző tünetei a szúró mellkasi fájdalom, légzési nehézségek és szívritmuszavar.
Mit jelent a szívizomgyulladás?
Milyen okok miatt alakulhat ki szívizomgyulladás?
Milyen tünetekkel jellemezhető a szívizomgyulladás?
Hogyan vizsgálható ki a szívizomgyulladás?
Hogyan kezelhető a szívizomgyulladás?
Okozhat-e szövődményeket a szívizomgyulladás?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban
- szakorvosi vizit
- EKG vizsgálat
- laborvizsgálat
- szívultrahang vizsgálat
- mellkas röntgen
- szív MRI
- gyógyszerbeállítás
Mit jelent a szívizomgyulladás?
A szívizomgyulladás - másnéven myocarditis - egy olyan állapotot takar, amely során a szívizomzat gyulladásos folyamatnak van kitéve. A szív három rétegből tevődik össze, kívülről védi a szívburok (pericardium), ennek gyulladása a pericarditis. Alatta található a szívizom (myocardium), legbelül pedig a szívbelhártya és a szívbillentyűk (endocardium), melynek gyulladását endocarditisnek nevezzük. A különböző gyulladások a szív más-más rétegeit érinthetik, a szívizomgyulladás a középső izomréteg gyulladását jelenti. A szívizomgyulladás kialakulásának oka igen vegyes: vírusok, baktériumok és toxinok is okozhatják, de a szervezetet érintő általános gyulladás vagy gyógyszer mellékhatás miatt is kialakulhat. A gyulladás gyengítheti a szívizmot, így romlik a szív pumpafunkciója is. A romló pumpafunkció és a lassuló keringés számos komoly szövődményt okozhat, amik miatt veszélyes a szívizomgyulladás. A szívizomgyulladás lehet akut vagy krónikus, azaz hosszú idő alatt is kifejlődhet.
A szívizomgyulladás ritka típusai közé tartoznak:
- Limfocitás szívizomgyulladás
- Óriássejtes szívizomgyulladás
- Fulmináns szívizomgyulladás
- Eozinofil szívizomgyulladás
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Milyen okok miatt alakulhat ki szívizomgyulladás?
A szívizomgyulladás több betegséggel is kapcsolatba hozható. Ez azt jelenti, hogy nincs egy típusos megbetegedés vagy ok, ami miatt kialakul, hanem több szisztémás gyulladásos folyamatban is létrejöhet. Leggyakoribb okai azonban a vírusos fertőzések. A szívizomgyulladás lehetséges okai a következők:
- Vírusok: Számos vírust hoztak összefüggésbe a szívizomgyulladással, köztük a náthát okozó vírusokat (adenovírus); a COVID-19 vírust; a hepatitis B-t és C-t; a parvovírust és a herpes simplex vírust. A mononukleózis (Epstein-Barr-vírus) és a kanyaró (rubeola) is okozhatnak szívizomgyulladást, de akár a HIV is.
- Baktériumok: A szívizomgyulladást okozó baktériumok közé tartoznak a staphylococcusok, a streptococcusok, valamint a diftériát és a Lyme-kórt okozó baktériumok.
- Paraziták: Ezek közé tartozik a Trypanosoma cruzi és a toxoplasma.
- Gombák: A gombafertőzés szívizomgyulladást okozhat, különösen a legyengült immunrendszerű embereknél. Ilyenek lehetnek például az élesztőgombafertőzések (például a Candida), a penészgombák (például az Aspergillus) és a madárürülékben gyakran előforduló Histoplasma.
- Bizonyos gyógyszerek vagy illegális kábítószerek: Ezek közé tartoznak a rák kezelésére használt gyógyszerek, antibiotikumok (például a penicillin és a szulfonamid gyógyszerek), egyes görcsoldó gyógyszerek és a kokain.
- Vegyszerek vagy sugárzás: A szén-monoxidnak és a sugárzásnak való kitettség is lehet a szívizomgyulladás oka.
- Egyéb gyulladásos betegségek: A szívizomgyulladást okozó állapotok közé tartozik a lupusz, a Wegener-granulomatózis, az óriássejtes arteritis és a Takayasu arteritis. Ritkán autoimmun eredetű is lehet a szívizomgyulladás, például a rheumás láz, sarcoidosis és a rheumatoid arthritis betegségek miatt is kialakulhat.
Koronavírus, mint a szívizomgyulladás kiváltó oka
Gyakori szövődménye az újfajta koronavírusnak a szívizomgyulladás. A COVID-19 vírus ugyan elsődlegesen a tüdőt támadja, de a szervezet túlzott immunválaszát, citokinvihart is kiválthat, ami fokozza a gyulladást testszerte. Emiatt az egyik leggyakoribb szövődménye a szívizomgyulladás. A COVID-19 vírus által okozott szívizomgyulladás tünete lehet a szívritmuszavar (aritmia). Főképp mérsékelt tünetek (több napig tartó köhögés, láz, nehézlégzés) elmúlta után, még a felépülés során is óvatosnak kell lenni, és érdemes orvoshoz fordulni amennyiben a tünetek továbbra is fennállnak.
Szívizomgyulladás okozója lehet még a koronavírus által kialakult tüdőgyulladás is. A tüdőgyulladás tüneteit nehéz felismerni, mivel nagyon hasonlóak a fertőzéskor előforduló tünetekhez: magas láz, száraz, köpetürítéssel nem járó köhögés, légzési nehézségek, izomfájdalmak, fáradékonyság. Vannak olyan szív-érrendszeri tünetek, amelyek kiszámíthatatlanul, esetleg csak éjszaka vagy mozgás során mutatkoznak meg, miközben akár napokig nem jelentkeznek, utána viszont annál nyomasztóbbak. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint ilyen esetekben lehet nagyon fontos diagnosztika eszköz a kényelmes, 7 napos Holter EKG.Kapcsolódó cikkünk
7 napos Holter EKG – amikor nem elég a 24 órás EKG
Milyen tünetekkel jellemezhető a szívizomgyulladás?
A szívizomgyulladás tünetei is igen sokfélék lehetnek attól függően, milyen más betegség vagy külső behatás miatt alakul ki. A szívizomgyulladásban szenvedő emberek gyakran éreznek fáradtságot, légszomjat, mellkasi fájdalmat vagy szívdobogás érzését. Ezek a tünetek fokozatosan is kialakulhatnak, vagy nagyon gyorsan, hirtelen is jelentkezhetnek. Előrehaladottabb stádiumban lévő szívizomgyulladás esetén a szívelégtelenség tünetei jelentkezhetnek.
A szívizomgyulladás jellemző tünetei a következők:
- Szúró mellkasi fájdalom
- Szabálytalan szívverés, szívritmuszavar
- Erős szívdobogás érzés
- Nehézlégzés fizikai aktivitáskor, vagy akár nyugalomban is
- Láz (főként vírusos megbetegedések esetén)
- Fáradtság
- A lábak, bokák és lábfejek duzzanata
- Szédülés vagy ájulásérzés
- Influenzaszerű tünetek, például fejfájás, testfájdalom, ízületi fájdalom, láz vagy torokfájás.
Néha a szívizomgyulladás tünetei olyanok, mint a szívroham tünetei. Ha megmagyarázhatatlan mellkasi fájdalom és légszomj jelentkezik, forduljon sürgősen orvoshoz vagy hívjon mentőt!
Hogyan vizsgálható ki a szívizomgyulladás?
Mivel a szívizomgyulladás súlyos szövődményeket okozhat, fontos, hogy mihamarabb felismerésre kerüljön. A szívizomgyulladás kivizsgálása során az orvos fizikális vizsgálatot végezhet és fonendoszkóppal meghallgathatja a szívet. A szívizomgyulladás elsődleges diagnosztikai eszközei között szerepel az EKG vizsgálat és a laborvizsgálat. Az EKG egy gyors és fájdalommentes vizsgálat, mely a szív elektromos aktivitását detektálja, vagyis megmutatja, hogyan ver a szív. Az EKG ki tudja mutatni, hogy vannak-e szabálytalan szívverések (aritmiák). A szívizomgyulladás hatással van a szív elektromos működésére, és szabálytalan hullámokat generál. Laborvizsgálat során jellemzően emelkedett C-reactive protein (CRP) és troponin szintek utalnak a betegség meglétére. A szívizom enzimvizsgálat a szívizomkárosodással kapcsolatos fehérjéket ellenőrizheti. Az antitest-vérvizsgálatok segíthetnek annak megállapításában, hogy volt-e a szívizomgyulladással összefüggő fertőzése. Ezen vizsgálatok után indokolt lehet további képalkotó vizsgálatok elvégzése a szívizomgyulladás súlyosságának pontos meghatározására:
- Echokardiográfia: A szív ultrahangos vizsgálata során a hanghullámok mozgóképeket készítenek a dobogó szívről. Az echokardiogram megmutatja a szív méretét, valamint azt, hogy mennyire jól áramlik a vér a szívben és a szívbillentyűkben. Az echokardiogram azt is segíthet megállapítani, hogy van-e folyadék a szív körül.
- Mellkasröntgen: A mellkasröntgen a szív és a tüdő méretét és alakját mutatja meg. A mellkasröntgen meg tudja állapítani, hogy van-e folyadék a szívben vagy a szív körül, ami a szívelégtelenséggel állhat összefüggésben.
- Szív MRI: Ez a vizsgálat mágneses mezők és rádióhullámok segítségével részletes képeket készít a szívről. A szív MRI a szív méretét, alakját és részletes szerkezetét mutatja meg. Ki tudja mutatni a szívizomgyulladás jeleit is.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Hogyan kezelhető a szívizomgyulladás?
Súlyosságától függően több szintű kezelés is indokolt lehet, de minden esetben fontos szívizomgyulladás esetén a fizikai aktivitás kerülése és a nyugodt pihenés. Ennek célja, hogy a szívet a lehető legkevesebb terhelés érje. Súlyos szívizomgyulladás esetén mindenképp kórházi megfigyelés kell, ahol műtétre is sor kerülhet. A szívizomgyulladás enyhébb tüneteit is indokolt gyógyszerekkel kezelni. Jellemzően nem-szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőket ír fel az orvos. Ezek segítenek a gyulladás és a fájdalom csökkentésében is. Azonban kiemelten fontos, hogy ezek a gyógyszerek csak az orvos utasításainak megfelelően alkalmazhatóak! A szívizomgyulladás eseteinek egy részében a pár hónapig tartó gyógyszeres kezelés teljes felépüléshez vezet. Másoknál azonban hosszú távú, maradandó szívkárosodás is kialakulhat, amely egész életen át tartó gyógyszeres kezelést igényel. Fontos, hogy a szívizomgyulladás diagnózisa után rendszeresen járjon szűrővizsgálatokra, hogy ellenőrizzék az esetleges szövődményeket!
Okozhat-e szövődményeket a szívizomgyulladás?
A szívizomgyulladás eredménye súlyos esetben akár tartós szívizomkárosodás is lehet, mely az alábbiakat is okozhatja:
- Szívroham vagy agyvérzés: Amennyiben szívizom sérült és nem tudja megfelelően pumpálni a vért, a lassabban folyó vérben vérrögök képződhetnek. Szívroham akkor jelentkezik, ha egy vérrög eltorlaszolja a szív egyik artériáját. Agyvérzés akkor következik be, hogy ha a szívből kijutott vérrög az agyban akad el.
- Szívleállás: Hogyha a szív gyulladását nem kezeljük, akkor az olyan súlyos szívizomkárosodást okozhat, amely következtében a szív nem lesz képes megfelelően pumpálni a vért. A szívleállás perceken belül halálos lehet.
- Szívritmuszavarok: A gyulladás következtében gyors vagy rendszertelen szívverés is kialakulhat.
A betegek nagy része a szívizomgyulladás gyógyulása után teljes életet élhet, mégis fontos a szív munkájának gyógyszerekkel történő támogatása és a felépülésig tartó kíméletes életmód. Fontos megjegyezni, hogy aktívan sportolni még tünetmentes esetben sem ajánlott a gyógyulás időtartama alatt azért, hogy elkerülhetőek legyenek az esetleges szövődmények. Ezek kialakulását több tényező is befolyásolhatja, mint például az általános egészségi állapot és az esetleg már meglévő betegségek, valamint az, hogy mi okozta a szívizomgyulladást. Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)Téma szakértője