A vizes, dagadt, ödémás láb jelensége mögött több ok is meghúzódhat, így mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni a pontos diagnózisért. Dr. Vaskó Péter, a Budai KardioKözpont specialistája az egyik lehetséges okra, a szívelégtelenségre és az ödéma kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Az ülés és a gyógyszerek is okozhatják

Ödéma, vagyis szövetközti vizenyő akkor alakul ki, ha felbomlik a szövetközti folyadék termelődésének és elvezetődésének egyensúlya, és emiatt a szövetek közötti térben vizenyő szaporodik fel. A jelenség koncentrálódhat csak egyetlen testrészre, de érinthet több szervet vagy testrészt is. Nagyon gyakran olyan, enyhébbnek, vagy természetesnek nevezhető okok miatt jelenik meg, mint a túl hosszú ideig tartó ülés, a túl sok sós étel fogyasztása, a premenstruációs szindróma vagy a terhesség. Mindemellett mellékhatásként is előfordulhat a „vizesedés”, hiszen okozhatnak ilyen problémát a magas vérnyomás gyógyszerek, a szteroidok, az egyes gyulladáscsökkentők, ösztrogén-tartalmú szerek, és bizonyos cukorbetegség gyógyszerek is.  
- Számos olyan betegség is van, amelynek egyik tünete az ödémák megjelenése. Ilyen például a májcirrózis, vesebetegség, a láb vénáinak gyengesége és a szívelégtelenség. Ez utóbbi egy komoly állapot, amely miatt a szív nem képes elég vért pumpálni a testbe, amelynek így nem biztosított a megfelelő oxigén- és tápanyag ellátása. Magának a szívelégtelenségnek is számos oka lehet, amelyek jórészt inkább időskorban fordulnak elő, ezért a szívelégtelenség is jellemzően az idősebbek betegsége – ismerteti dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa.  

De miért jelenik meg az ödéma?

Amikor a szervezet a szívelégtelenséggel találkozik, megpróbál tenni ellene. Ezért például adrenalin és noradrenalin hormont szabadít fel, amelyek növelik a pulzusszámot. Erre azért van szükség, mert a szív egyszeri pumpálásával csak kevesebb vért tud a szervezetbe juttatni, így az okos szervezet megpróbálja növelni a szívverések számát. Ezen kívül a vesék elkezdik visszatartani a sót és a vizet. Ez utóbbi növeli a keringő vér mennyiségét, vagyis némileg javítja a megromlott keringést, ugyanakkor terhet is ró a szívre. A növekvő teljesítmény miatt egyre romló szívelégtelenség miatt pedig a felesleges folyadék kilép a keringés rendszeréből és összegyűlik az egyes testrészekben – vagyis kialakul az ödéma. Jellemzően először csak a bokák dagadnak be, később a lábszárak, súlyos esetben akár az egész láb.
Ez tehát már egy komoly jelzés arra vonatkozólag, hogy a szívnek segíteni kell, hiszen az ödémásodás később érintheti a belső szerveket, a tüdőt, a májat, a gyomor-és bélrendszert is.

Mit lehet tenni?

dagadt láb szívelégtelenség- Elsősorban magát a szívelégtelenséget kell kezelni, így az általa okozott tünetek is enyhülnek. Pangásos szívelégtelenségben többnyire vízhajtókat adunk az ödéma csökkentésére és a magas vérnyomás kezelésére is – hangsúlyozza Vaskó Péter, a Budai KardioKözpont kardiológusa. – Ezen kívül sószegény diétát javaslunk a betegeknek és olyan ételek fogyasztását, amelyek vízhajtó hatással bírnak. Ilyen például a hagyma, a spárga, az ananász és a görögdinnye. A legfontosabb teendő azonban önmagunk folyamatos megfigyelése, hiszen ha fáradtságot, szapora pulzust, nehézlégzést, gyors súlynövekedést, hasi duzzadást, illetve ödémásodást tapasztaltalunk, csak az orvosi ellátás, az EKG, a vérnyomás kontroll és a szívultrahang vizsgálat teszi lehetővé az esetlegesen háttérben álló szívelégtelenség kezelését, illetve az akár végzetes szövődmények megelőzését.

 

Forrás: Budai KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdv! Már több hónapja tapasztalom, hogy akár napi több alkalommal is van hogy gyengébben, van hogy erősebben szúró fájdalom nyilal be, általában a mellkasom jobb oldalán, ritkábban a bal oldalon. Ha erősebb a fájdalom, akkor a normális légzést is megnehezíti, fájdalmassá teszi- ha gyengébb, akkor a mély légzés nem megy, vagy csak erős fájdalommal. Sportolás, hatására rosszabb. Az utóbbi időben vagy előtte vagy utána, de nehézlégzés is előfordul. Voltam már vele 2háziorvosnál, ők azt mondták egy ideg csípődik be csak. Szeretnék hinni nekik, és ha igazuk is van, nem lehet ezzel csinálni valamit? megszüntetni vagy kezelni? Miközben ezt írom, éppen egy gyengébb fájdalom van, a jobb oldalon. Jelenleg a mélyebb lélegzet vételre fáj. Nehézlégzés még nem volt most. Aggaszt, hogy már most ilyen gondjaim vannak, még csak 17éves vagyok, tanuló és szeretek sportolni, futni és ez sokszor megnehezíti. Jelenleg a mellkasom jobb oldalán nagyobb területen is érzek gyenge nyomást/fájdalmat. Előre is köszönöm a válaszukat!
Szilvási Tibor

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Szilvási Tibor!

A panasz okának kiderítéséhez szakorvosi vizsgálat, EKG, szív ultrahang vizsgálat és mellkas röntgen szükséges.
Kérjük keresse fel központunkat az alábbi telefonszámon: +3670/610-3847.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Hatalmas szaktudás

Alapos vizsgálat. Hatalmas szaktudás. Kedvesség. Emberségesség. Az asszisztens Katát is nagy nagy dicséret illeti, szakmailag és emberileg is. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2018.07.24 15:05