A vizsgálat során a kardiológus felderíti a beteg kórelőzményét (anamnézis), amely magában foglalja a beteg panaszait, a káros szokásokat, amelyek kockázati tényezőként lehetnek, továbbá megtekinti a korábbi leleteket és zárójelentéseket. A szakorvosi vizit során az orvos tájékozódik a beteg által szedett gyógyszerekről. Amennyiben a páciens vérnyomás problémákkal érkezik érdemes a vérnyomásnaplót is a vizsgálatra elhozni, mely nagy segítséget jelenthet az orvosnak a páciens állapotáról.
Az anamnézis felvételét követi a fizikális vizsgálat. Ennek során a kardiológus sztetoszkóp segítségével részletesen megvizsgálja a beteget, meghallgatja a szívhangokat, és a légzési hangokat. A fizikális vizsgálatnak része a vérnyomás mérés is. Ezek alapján a kardiológus további vizsgálatokat rendelhet el.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
További vizsgálatok lehetnek:
Szívultrahang: A vizsgálat körülbelül 20 percet vesz igénybe, ami alatt a kardiológus meghatározza a szív pontos állapotát és méreteit, melyből később pontosan le tudja vonni a megfelelő konzekvenciákat a szív állapotáról. A vizsgálat során feljegyzi az esetleges elváltozásokat, méretbeli eltéréseket. A vizsgálat teljesen fájdalommentes, mégis a lehető legpontosabb képet adja a szív aktuális állapotáról.
Terheléses EKG: A vizsgálat megkezdése előtt EKG elektródákat csatlakoztatnak a mellkasra, valamint egy vérnyomásmérő eszköz is felhelyezésre kerül. A kivizsgálás történhet kerékpáron illetve futópadon.
EKG: Az EKG a végtagokon és a mellkason elhelyezett elektródákból gyűjti össze az elektromos jeleket, amiket a készülék átalakít és papírszalagra rajzolt görbék formájában jelenít meg.
Holter EKG: A Holter EKG vizsgálat segítségével otthoni, természetes körülmények között monitorozható a szív elektromos működése. A vizsgálatot alkalmazzák többek között a szabálytalan szívműködés, szédülés, ájulás, mellkasi fájdalom kivizsgálása során, illetve a gyógyszeres kezelés hatásosságának mérésében is. A vizsgálat alatt 24, vagy 48, 72 órán vagy akár 7 napon keresztül a kis gép rögzíti a szív elektromos jeleit, majd később kiértékelhetővé teszi.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
ABPM - 24 órás vérnyomás mérés: vagyis a 24 órás vérnyomásmérés fontos vizsgálat a magas vérnyomás diagnózisának pontos felállításában, a vérnyomás nappali és éjszakai ingadozásának követésében, illetve kontrollként szinte nélkülözhetetlen a vérnyomáscsökkentő gyógyszer hatásosságának megítélésében. Ehhez a betegnek egy mobil vérnyomásmérőt kell egy napon át viselnie, ami bizonyos időközönként megméri vérnyomását.
Whithings - Otthoni vérnyomásmérés: Az okos vérnyomásmérő a legmodernebb módja az otthoni vérnyomásmérésnek. Az okosvérnyomásmérővel naponta 3x kell mérni a vérnyomást, az applikáció pedig rögzíti a mért eredményeket.
Terheléses szív ultrahang: A szív működése ultrahanggal vizsgálható miközben a pácienst egy fekvőkerékpár segítségével fizikai terhelésnek tesszük ki. A terheléses szív ultrahang vizsgálat legfőbb előnye, hogy ez a vizsgálat a koszorúér szűkület kimutatásának leghatékonyabb módszere.
Boka Kar Index (BKI): A vizsgálattal kimutatható az érszűkület, még tünetmentes állapotban is. A mind a négy végtagon egy időben történő vérnyomásmérés megbízhatóan előre jelzi a szélütést és szívinfarktust.
Laborvizsgálatok: A kardiológiai kivizsgálások során nagy segítségére van az orvosnak a vérből kinyerhető adatok. Ezen adatok megfelelő értelmezése egy irányvonalat rajzol ki a kezelő orvosnak a páciens állapotáról.
Ahogyan érdemes felkészülni: tünetek átgondolása, esetleg korábbi leletek, eredmények, vérnyomásnapló bemutatása, szedett gyógyszerek neve, hatása, mellékhatása, családban előforduló szív-érrendszeri betegségek összegyűjtése.
Az érelmeszesedés gyakorlatilag a modern életvitel szinte egyenes következménye, hiszen mind az egyre növekvő élettartam, mind a mozgásszegény életmód, a túlsúly, a dohányzás, a cukorbetegség és a stressz is a rizikófaktorai közé tartozik. És hogy miért jelent ez veszélyt az érintettekre? Milyen tünetek jelezhetik az érelmeszesedés előrehaladottabb állapotát? Mit lehet tenni a felismerésért és kezelésért még akár a tünetmentes szakaszban? Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa válaszolt a kérdésekre. Kapcsolódó cikkünk
Az érelmeszesedés korai kezelésével akár a szívinfarktus is megelőzhető