A koronvírusban szenvedő betegeknél 10-20 %-ban elhúzódó panaszok jelentkeznek, melyek ronthatják az életminőséget. A poszt-COVID szindróma az akut tünetek utáni 4-12. hétig, vagy ennél is tovább tarthat. Ebben az időszakban a leggyakrabban jelentkező tünetek a fáradékonyság, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, álmatlanság, koncentrációs zavarok. Amennyiben a koronavírus lezajlását követő 12. hét után is még fenn állnak a tünetek, akkor a szakirodalom szerint hosszú COVID szindrómáról beszélünk.
Milyen vizsgálatok javasoltak koronavírus után?
Akik bármilyen, a COVID-19 fertőzéshez köthető tünetet észleltek magukon (például mellkasi fájdalom, krónikus fáradtság) az első tünetek megjelenése után is még 2-4 héttel, érdemes kardiológiai kivizsgáláson részt venni. Különösen igaz ez nem csak az idősek és krónikus betegek esetében, de a 40 év felettiek és a rendszeresen sportolók (főképp állóképességi sportolók) esetében is.
- EKG
- Mellkas röntgen
- Laborvizsgálat
- Szívultrahang
- Holter EKG (ha az előző vizsgálatok indokolják)
- Terheléses EKG (ha az előző vizsgálatok indokolják)
- Szív MRI (ha az előző vizsgálatok indokolják)
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mozgásterápia koronavírus után
Gyakran a vírus és a karanténban töltött, inaktív hetek együttesen okozzák még a tünetek elmúlását követő hetekben is a mindennapi fáradékonyságot, a fittség jelentős csökkenését. Amennyiben a kardiológiai és más vizsgálatok nem találtak szervi elváltozást, érdemes fokozatosan növelni a fizikai intenzitást, rendszeres sportolást.
Ha korábban nem sportolt rendszeresen, az orvosi vizsgálatok után érdemes ezt mozgásterápiás felméréssel kezdeni. A szakszerűen felépített és felügyelt mozgásterápia segít visszaállítani (vagy meghaladni!) a vírus előtti egészséget, miközben a krónikus betegségek (mint cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma) állapotán is jelentősen javít.
Ha a fenti tüneteket tapasztalja koronavírus után, forduljon a témában jártas szakorvosainkhoz és válassza a COVID fertőzés utáni kardiológiai vizsgálati csomagot!
Azok közül, akik már kigyógyultak a koronavírusból, többen tapasztalhatják, hogy nem tudják úgy folytatni a mindennapjaikat, ahogy korábban tették. A vírusfertőzés okozta tünetek súlyosságától függetlenül is megnehezítheti a munkát a kimerültség, a csökkent terhelhetőség, bizonyos kitartó fájdalmak. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak a szívbetegeknek ajánlott a COVID utáni kardiológiai kivizsgálás.Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó cikkünk
Extrém fáradtság? COVID utáni kivizsgálással kiderülhet az ok