Élete során mindenki átél olyan feszültebb időszakokat, amikor aggódik vagy szorong bizonyos dolgok miatt. Sokan nem tudják, de ha állandósul a szorongás, az hatással van az egészségünkre is. A krónikus szorongás lassítja a gyógyulási folyamatokat, alvászavarokat okozhat, valamint gyakori szívdobogás érzést is. Ismerje meg, hogyan hathat a szorongás a szívünkre!
Szorongás okozta szívdobogással kapcsolatos szolgáltatásaink a Kardio Központban
Mit jelent a szorongás?
Hogyan reagál a szervezet szorongás esetén?
Lehet összefüggés a szorongás és a szívdobogás között?
Mik a szorongás okozta szívdobogás tünetei?
A szorongás mellett mi állhat még a szívdobogás érzés hátterében?
Hogyan diagnosztizálható a szorongás okozta szívdobogás?
Hogyan kezelhető a szorongás okozta szívdobogás?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Szorongás okozta szívdobogással kapcsolatos szolgáltatásaink a Kardio Központban
Mit jelent a szorongás?
Nehéz meghúzni a különbséget a természetes aggodalom és a kóros szorongás között. A félelem és az aggodalom teljesen természetes érzések bizonyos élethelyezetekben vagy szituációkban, például a munkahely elvesztése esetén vagy egy fontos vizsga előtt. Érdemes tudni, hogy az emberek érzékenysége változó annak tekintetében, hogy kinél mikor jelentkezik a félelem vagy szorongás. Vannak, akik nagyon jól viselik a megterhelő időszakokat is, míg mások számára apróbb nehézségek is kiválthatják a szorongás tüneteit. Éppen ezért nem határozható meg egy olyan szint, ami alatt még normális az aggodalom és ami felett már kóros a szorongás, hanem a szorongás mértéke és annak megélése is egyéni. A szorongás akkor okoz problémát, ha állandósul, már nem köthető egy konkrét eseményhez vagy életszakaszhoz és nehézséget okoz a mindennapokban. Úgy is mondhatjuk, hogy a szorongás tárgyat keres magának, és mindig talál. Olyan dolgok miatt is elkezdhetünk szorongani, amik miatt korábban nem, vagy amik a külvilág szerint nem érdemesek az aggodalomra. Szorongás esetén az egyén intenzív félelmet és aggodalmat tapasztal, ami akár látható, és mások számára is érzékelhető lehet, ugyanis a szorongás fizikai tüneteket is okoz. Tovább fokozhatja a szorongás állapotát, ha tudjuk mások is észrevették rajtunk. Egy idő után tehát már maga a szorongás miatt szorongunk.
A szorongásos zavar azt jelenti, hogy a túlzott szorongás negatívan befolyásolja a mindennapi tevékenységeket, például megnehezítheti a munkába vagy iskolába járást, vagy a barátokkal való találkozást. Előfordulhat például, hogy valaki szorong a kollégái között vagy a fokozott munkahelyi elvárások miatt és próbálja elkerülni a munkába járást. Ebből kifolyólag a család kevesebb bevételhez jut, vagy akár el is küldhetik a munkahelyéről az illetőt. Akkor válik tehát kórossá a szorongás, amikor már a mindennapi életre is kihat, és nehezíti a feladatok elvégzését a szorongás. A gyógyszeres kezelés, a pszichoterápia vagy a kettő kombinációja segíthet enyhíteni a tüneteket, úgyhogy beszéljen bátran orvosával ezekről a panaszokról.
Hogyan reagál a szervezet szorongás esetén?
A szorongás jelentős mértékben hatással van a testünkre is. Szorongás esetén a szervezetünk úgy érzékeli, hogy veszélynek van kitéve. A fenyegetettség érzésre ősidők óta ugyanúgy reagálunk. A testünkben bekapcsol a "harcolj vagy menekülj" válaszreakció. Ez a szimpatikus idegrendszeri válasz minden esetben bekapcsol, amikor stressz éri a szervezetünket; legyen ez akár egy nehéz vizsga vagy testi sérülés. Ilyen esetekben a szimpatikus idegrendszer aktiválódik, amelynek számos testi tünete van: tágul a pupillánk, gyorsul a szívverésünk, emelkedik a vérnyomás, megjelenik a szívdobogás érzése, fokozódik a légzés, izzadni kezdünk, lassul az emésztés és a kiválasztás. Ha a szervezetünk folyamatos stressznek van kitéve, folyamatosan szorongunk ezek a testi válaszreakciók állandósulhatnak és létrejöhet alvászavar, magas vérnyomás vagy szívdobogás érzése.
A szorongás okozta tüneteket 4 nagy csoportba sorolhatjuk: a szorongás érzelmi, testi, viselkedésben megjelenő tünetek és kognitív tüneteket is okozhat. Általánosságban elmondható, hogy az egyén intenzív félelmet és aggodalmat tapasztal. Szomorúságot vagy feszültséget is érezhet adott helyzetben, valamint gyakori érzelmi tünet az önuralom elvesztésétől való félelem is. Szorongás esetén az érzelmi tünetek mellett felléphetnek bizonyos testi tünetek is. Ezek gyakran egyszerre vagy hirtelen jelentkeznek, amik tovább fokozhatják a félelem érzését. Szorongás esetén a következő testi tünetek a gyakoriak:
A tartós szorongás a viselkedésben is változásokat okozhat. Gyakori, hogy a szorongás hatására zárkózottabbá válnak az emberek, kerülik a szociális helyzeteket és az új szituációkat, inkább az ismert, ismétlődő cselekedeteket választják. Szorongás esetén az is jellemző, hogy sokat mozog az illető: fészkelődik a székében, játszik egy tollal, karkötővel stb. Ezekkel a mozdulatokkal próbálja terelni a figyelmét és csökkenteni a szorongás mértékét az illető, hogy mihamarabb szabadulhasson az adott helyzetből. Sokan nem tudják, de a szorongás a kognitív funkciókat is befolyásolhatja átmenetileg. Az intenzív félelem koncentrációs nehézségeket és figyelemhiányt okozhat, nehezebbé válhat a jó döntések meghozatala. Bár sokáig tünetmentes maradhat a szívritmuszavar, mégis gyanakvásra ad okot, hogy extra bedobbanásokat vagy esetleg kihagyott ütéseket tapasztalunk, szorítást érzünk a mellkasunkban. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a betegség kezelésének döntő jelentőségére hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Bedobban vagy kihagy a szívverése?
Lehet összefüggés a szorongás és a szívdobogás között?
Ahogyan már említettük korábban a szorongás testi tüneteket is okoz. Ezek közül az egyik leggyakoribb a szívdobogás. Biztosan mindannyiunk tapasztalta a szívdobogás érzését egy magas helyen állva, vizsga vagy állásinterjú előtt, de gyakori az orvoshoz menetelkor is. Ennek oka, hogy ezek félelmetes, szorongást okozó helyzetek, amikor a már leírt mechanizmusok alapján gyorsul a szívverésünk és tapasztalhatjuk a szívdobogás érzését. A szívdobogás érzése azonban krónikussá válhat szorongás esetén. Valójában a szorongás okozta szívdobogás gyakrabban fordul elő, mint gondolnánk. A kardiológiai betegségek mellett a szorongás a szívdobogás érzés másik leggyakoribb oka. A szorongás okozta szívdobogás olyan érzés, mintha a szíve a mellkasában vagy a torkában dobogna, vagy mintha a szív hangosan kalapálna, lüktetne, vagy időnként kihagyna egy ütemet, utána pedig nagyobb erővel húzódna össze. Ezek a tünetek ijesztőek lehetnek, és felmerülhet a félelem, hogy valami kardiológiai betegség áll fent. A szívdobogás érzés jelentkezhet nappal vagy akár éjszaka is, nehezítve az elalvást. A szívdobogás érzés fokozódhat bizonyos helyzetekben és akár pánikroham is megjelenhet szorongás esetén.
Mik a szorongás okozta szívdobogás tünetei?
A szorongás okozta szívdobogás tünetei közé tartoznak:
- Zakatolás: Egyesek csapkodó vagy lobogó érzést éreznek a mellkasukban, ahogy ver a szívük.
- Szabálytalan szívverés: Úgy érezheti, hogy a szíve kihagy egy ütemet, vagy ritmustalanul ver. A szívverése felgyorsulhat és lelassulhat, vagy akár egy-két másodpercre meg is állhat.
- Lüktetés: Előfordulhat, hogy a szíve erőteljesen vagy nagyon erősen ver. Néhányan azt mondják, hogy a szívdobogás a fülükben is érezhető.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A szorongás mellett mi állhat még a szívdobogás érzés hátterében?
A szívdobogás érzés tünetét érdemes komolyan venni és kivizsgáltatni. Habár szorongás esetén is jelentkezik szívdobogás érzés, sok más olyan betegség is van, amelyekben előfordulhat. A szívdobogás érzés a következő betegségek tünete is lehet:
Hogyan diagnosztizálható a szorongás okozta szívdobogás?
A szorongás okozta szívdobogás egy gyakori probléma, ami miatt orvoshoz fordulnak. A kivizsgálás célja, hogy a kardiológus kizárja azokat az egyéb betegségeket, amik a szívdobogás érzés hátterében állhatnak. A kivizsgálás részeként orvosa először meghallgatja a szívét, hogy ellenőrizze a szívzörejeket vagy más hangokat. Fontos kitérni az életmódi tényezőkre is, a jelenlegi gyógyszerekre, gyógynövény-kiegészítőkre, a diétára, az alkohol- és koffeinfogyasztási szokásokra is. Ezek mind okozhatják a szívdobogás érzését. A kezelőorvosa javasolhat vérvizsgálatot a vérszegénység vagy az alacsony káliumszint ellenőrzésére. Pajzsmirigyproblémát vagy egyéb olyan egészségügyi problémákat is keresni fognak, amelyek szívdobogást okozhatnak. A szívdobogás érzés kivizsgálása során a következő vizsgálatokat is elvégezhetik:
- Mellkasröntgen
- Echokardiogram
- Elektrokardiogram (EKG)
- Terheléses vizsgálat
- Holter-monitorozás
Ha a fenti vizsgálatok során bármilyen problémát talál az orvos, javasolni fogja annak kezelését. Amennyiben nem találnak elváltozást, vagy erős a gyanú a szorongásos zavar fennállására, a szorongás okozta szívdobogás érzés azonosításához pszichiátriai vizsgálatra is tovább küldhetik a beteget. A pszichiáter segítségével felismerhető a szorongásos zavar és annak típusa is, valamint kezelési javaslatot is adhat.
Hogyan kezelhető a szorongás okozta szívdobogás?
Amennyiben orvosa szorongás okozta szívdobogás érzést diagnosztizál, a következőket javasolhatja kezelésként:
- Gyógyszeres kezelés: Néhány embernek segítenek a szorongásoldó gyógyszerek és az antidepresszánsok szorongás okozta szívdobogás esetén. Ezek a gyógyszerek közé tartoznak a béta-blokkolók (propranolol) és a benzodiazepinek. A benzodiazepinek hozzászokást okozhatnak, ezért csak alkalmi használatra valók.
- Pszichoterápia: A kognitív viselkedésterápia segít azonosítani és kezelni a gondolkodási mintákat. Segítségével azonosíthatóak a szorongást generáló gondolatok Az expozíció-reakció megelőzés célja, hogy pozitív választ hozzon létre a félelmekre, hogy ezáltal enyhítse a szorongást.
- Kiegészítő egészségügyi kezelések: Biofeedback, masszázsterápia és más technikák is segíthetnek Önnek ellazulni.
A szorongás okozta szívdobogás kezelésére otthon is kipróbálhat pár módszert, melyekkel enyhítheti a szorongás okozta szívdobogás érzés súlyosságát. Ha megtanulja kezelni a szorongást, a szívdobogás érzés is enyhülni fog. A szorongásoldó technikák közé tartoznak a következők:
- A stresszel való megbirkózás fejlesztése
- Rekeszizomlégzés
- Relaxációs technikák elsajátítása
- Mindfullness
- Rendszeres testmozgás
- Elegendő alvás
- Meditáció
Téma szakértője
Specialitások:- depresszió (menopauza következtében kialakult depresszió is)
- onkológiai betegek mentális segítése
- pánikbetegség, pánikroham
- alvászavar
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I./1.