Az erős, gyors szívdobogás érzés tulajdonképpen az emelkedett pulzusértékekkel járó érezhető tünet. Ennek a jelenségnek számos ártatlan oka lehet, de néhány betegség is okozhat ilyen tüneteket. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a hirtelen pulzusemelkedés okaira hívta fel a figyelmet.

Ezek lehetnek az átmenetileg magas pulzus okai

Amikor a szervezetnek több oxigénre van szüksége, az agy üzenetet küld a szívnek, hogy dolgozzon erősebben. A szív „válaszul” erősebben kezd pumpálni, vagyis emelkedik a pulzus. Ez sokszor teljesen ártatlan és természetes okokra adott átmeneti reakció, amelyek okok többek közt az alábbiak lehetnek.
A magas pulzus okát ki kell vizsgálni.- Kardiológiai szempontból fontos, hogy  nyugalomban vagy terhelésre  lép-e fel a pulzusemelkedés. Hangsúlyos szempont továbbá, hogy mely időpontban (éjszaka nyugalomban, étkezés után, stb.) jelentkezik a tünet, és azt is tekintetbe kell venni, jelen van-e a páciensnél korábbi ismert betegség, vagy jelenlegi állapot, például hőemelkedés, láz, fertőzés, stb. Sőt, azzal is tisztában kell lennünk, milyen gyógyszereket szed, végez-e testmozgást, és ha igen, milyen típusút, milyen gyakran – ismerteti Vaskó doktor.

Ártalmatlan okok a háttérben

Érzelmi stressz

Akár valami rossz, akár jó hírrel szembesülünk, a stressz felpörgetheti a szívritmust. Ugyanez történik, ha megijedünk, és „üss vagy fuss” üzemmódba kapcsolunk.

Időjárás

A magas hőmérséklet és páratartalom miatt a szervezetnek plusz munkát kell végeznie, hogy hűtse magát.

Gyors testhelyzet változás

Különösen alacsony vérnyomás esetén pöröghet fel a szívverés, ha például túl gyorsan pattanunk fel.

Edzés

Fizikai aktivitás esetén a szívnek erősebben kell pumpálnia, hogy oxigénben dús vért jusson minél gyorsabban az izomsejtekbe. Az edzés erősségétől függően gyorsulhat fel a pulzus.

Egyes vényköteles gyógyszerek és drogok

Ahogyan az olyan kábítószerek, mint az ecstasy és a kokain, úgy bizonyos vényköteles gyógyszerek is megemelhetik a pulzust. Ez utóbbi esetben feltétlenül egyeztetni kell erről a kardiológussal.

Hormonális változások

A hormonszintek ingadozása – például várandósság vagy klimax során – átmenetileg felgyorsíthatják a szívritmust.

Fontos az alapos kivizsgálás

A kardiológiai kivizsgálás tisztázhatja a magas pulzus okát.- Természetesen a magas pulzus olyan jelenség, amelyet mindenképpen érdemes kivizsgálni, hiszen az ártatlan okok mellett előfordulhat, hogy betegség vagy valamilyen állapot váltja ki a gyors szívverést – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ilyen lehet például a szívritmuszavar, a szívelégtelenség kezdeti szakasza, a vérszegénység kezdete, amikor terhelésre jelentkezik pulzusemelkedés, koffein, energiaital, drogok, alkohol használata, a lázas állapot, a gyógyszer mellékhatás (pl. egyes vérnyomáscsökkentőknél), az alacsony vérnyomás, a stressz, a pánikbetegség. Éppen ezért elengedhetetlen a szakorvosi vizit, amely során eldől, milyen további vizsgálatokra lehet szükség. A szívritmuszavar vizsgálati csomagja például a legtöbb szükséges információhoz hozzájuttathat minket, hiszen a nagylabor vizsgálatból, a nyugalmi- és Holter vizsgálatból (24 órás EKG), valamint a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatából már sok mindenre fény derülhet.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! Középiskolás koromban vették észre, hogy mitralis prolapsus-om van. Szerencsére nincs gondom vele. Viszont tavaly ősszel volt egy hosszú majdnem 5 perces pulzuszavarom. Hirtelen úgy megemelkedett a pulzusszámom, hogy a pulóverem is hullámzott. Lekelett feküdnöm. Háziorvos kijött rögtön és adott pulzuscsökkentőt. Utána elmentem kardiológushoz. Készítettek EKG-t, volt vérvétel, szív ultrahang. Viszont a doktor azt mondta semmi elváltozást nem làt és 24 órás EKG-t se adna, mert nem mindennapos. Azóta többször előfordult, de csak fél vagy 1 percig. Vàratlanul jön. Semmi előjel. Nagyon rossz érzés. Számomra félelmetes. Van hogy sokáig (hónap) nem jön elő, de van hogy egy héten 2x. Legutóbb lovagolni mentem és még lovaglás előtt 3x rámtört. Nem tudom, hogy ilyenkor mennyi lehet a pulzusom, mert közvetlenül rosszullétkor sose tudtam megmérni. Közvetlenül utána egyszer-kétszer sikerült. Amire emlèkszem akkor 90 volt a vérnyomás, a pulzus pedig 92. Átalàban alacsony a vérnyomàsom ilyenkor. Kardiológiai szakorvos szerint semmi elváltozást nem làtszik. Akkor miért van pulzuszavarom? Ijesztő számomra és szeretném tudni mi okozza. 190cm vagyok, vékony, 64kg és 26 éves. Mit gondol mi lehet? Valamint szertnék majd bejelentkezni Önökhöz. Ezekből az információkból mit ajánlana nekem? Egyből mehetek a Ritmuszavar vizsgálati csomagjukra vagy először csak egy egyszerű vizsgálatra? Előre is köszönöm a válaszukat!! Tisztelettel, Kondár Nóra!
Kondár Nóra

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Kondár Nóra!

Mindkét esetben kivizsgáljuk a panaszát

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Very friendly Informative helpfull

Dr Peter Vasko Were very friendly Informative helpfull and He solved all my problems which were followed me for 5-6 years Im very thank full for him i cannot do anything but to HIGHLY RECOMMEND HIM TO EVERYONE!

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2020.03.17 08:34