Szerző: KardioKözpont

A mellkasi fájdalom az egyik leggyakoribb panaszok közé tartozik, ami miatt sürgősségi ellátáshoz fordulnak a betegek. A mellkasi fájdalom hátterében ugyanis számos életet veszélyeztető kórkép is állhat, például szívinfarktus. Ilyen esetben rendkívül fontos a gyors diagnózis, amit segít a mellkasi fájdalom pontos leírása. De mi a helyzet bizonytalan mellkasi fájdalom esetén? Mi állhat a hátterében és hogyan vizsgálható ki?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban
Milyen jellegű a bizonytalan mellkasi fájdalom?
Milyen kardiológiai ok állhat a bizonytalan mellkasi fájdalom hátterében?
Milyen egyéb betegségek tünete a bizonytalan mellkasi fájdalom?
Mikor kell orvoshoz fordulni bizonytalan mellkasi fájdalom esetén?
Hogyan vizsgálható ki a bizonytalan mellkasi fájdalom?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban

Milyen jellegű a bizonytalan mellkasi fájdalom?

Bizonytalan mellkasi fájdalom alatt azt a típusú mellkasi fájdalmat értjük, amire nem mondhatóak rá egyértelműen a mellkasi fájdalom kritériumai. Klasszikus, típusos mellkasi fájdalom esetén ugyanis az illető jellemzően a mellkas közepén érzi a mellkasi diszkomfortérzést vagy fájdalmat, a fájdalom súlyosbodik stressz vagy megerőltetés hatására, míg a nitrátok vagy a pihenés enyhíti a tüneteket.

Bizonytalan mellkasi fájdalom esetén ez nem mondható el, az illető mellkasi fájdalmat érez, de nem tudja meghatározni, hogy pontosan hol. Úgy érezheti, hogy a fájdalom centruma változik, vagy hogy diffúzan jelentkezik a fájdalom. Bizonytalan mellkasi fájdalom esetén előfordulhat, hogy a fájdalom jön-megy; bizonyos időközönként felerősödik, majd elgyengül. A bizonytalan mellkasi fájdalom testhelyzettől is függhet. A bizonytalan mellkasi fájdalom olyan lehet, mint egy égő vagy szúró érzés a mellkasban. Egyeseknél emésztési zavarra hasonlíthat.

A bizonytalan mellkasi fájdalom olyan érzés lehet, mint:

  • kellemetlen érzés vagy nyomás a mellkasban
  • hátfájás
  • fájdalom a has felső részén

A bizonytalan mellkasi fájdalom magát a beteget is bizonytalanná teheti, egyik pillanatban úgy érezheti, hogy valami nagy baj van, majd a másikban megnyugtathatja magát, hiszen „elmúlt” vagy ,,csillapodott” a bizonytalan mellkasi fájdalom. Éppen ezért a bizonytalan mellkasi fájdalom becsapós, és sokszor csak későn fordulnak orvoshoz vele az érintettek. Érdemes tudni, hogy a bizonytalan mellkasi fájdalom nem egy természetes állapot, még ha nem is állandó a fájdalom, csak időközönként jelentkezik, az is valamilyen szervi meghibásodás jele lehet. Bizonytalan mellkasi fájdalom esetén is ugyanúgy érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, mint a mellkasi fájdalom többi típusánál. A bizonytalan mellkasi fájdalom is erősödhet vagy állandóvá válhat, valamint súlyosabb állapotok jöhetnek létre, ha nem kezelik időben az állapotot.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen kardiológiai ok állhat a bizonytalan mellkasi fájdalom hátterében?

A bizonytalan mellkasi fájdalom sok esetben valamilyen szív eredetű probléma jele lehet. A szív- és érrendszeri betegségek rendkívül gyakoriak hazánkban, mára a népesség fele hal meg szív- és érrendszeri betegségekben. Ez a betegségegyüttes a korai halálozás egyik vezető oka, ezért is fontos kellő figyelmet fordítani a betegségek megelőzésére és a hatékony kezelésre.

Az orvosi szakvélemény szerint több száz rizikófaktor létezik, amelyek szerepet játszhatnak a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásában. Ezek közé tartozik például a cukorbetegség, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, az elhízás, dohányzás és a sok stressz is. Nagyobb a valószínűsége annak, hogy szív eredetű a bizonytalan mellkasi fájdalom, ha az:Bizonytalan mellkasi fájdalom

  • idővel rosszabbodik
  • légszomj társul hozzá
  • gyógyszeres kezeléssel nem javul a bizonytalan mellkasi fájdalom
  • jelen vannak az említett szív- és érrendszeri kockázati tényezők
  • van szívbetegség a kórtörténetben

Ezzel szemben kisebb a szívproblémák valószínűsége bizonytalan mellkasi fájdalom esetén, ha az:

  • csak néhány pillanatig tart
  • gyógyszeres kezeléssel enyhül
  • a mellkas területének masszírozására enyhül
  • mély lélegzetvételre elmúlik a fájdalom

A rizikótényezők felmérése és a bizonytalan mellkasi fájdalom jellege tehát segít meghatározni, hogy szív eredetű probléma áll-e fent. A mellkasi fájdalom hátterében ugyanis számos szívet érintő betegség állhat, például a következők:

  • Szívroham: Szívroham esetén egy vérrög elzárja a szívet ellátó koszorúereket.
  • Angina pectoris: Ilyen esetben még nincs teljes elzáródás, viszont már romlik a szív vérellátása, ami miatt terhelésre mellkasi fájdalom jelentkezhet.
  • Szívizomgyulladás: A szívizomgyulladás a szív általában fertőzés eredetű gyulladása.
  • Szívburok gyulladás: A szív külső rétegének gyulladása éles, hasító mellkasi fájdalmat okozhat.
  • Szívbillentyű-betegség: Ez az állapot gyakran érinti az idősebb felnőtteket, romlik miatta a vér továbbításának képessége a szívből.
  • Aorta szűkület: Testünk legnagyobb verőerének szűkülete akadályozza a véráramlást és így szervi elégtelenségekhez vezethet.
  • Aorta disszekció: A fő verőér falának repedését jelenti, mely egy életveszélyes állapot.
  • Hipertrófiás kardiomiopátia: Ez a betegség a szívizom megvastagodásával és a funkciójának fokozatos csökkenésével jár.

Érdemes tudni, hogy szívbetegségek zöme krónikusan, lassú folyamatként alakul ki, ezért rendszeres kardiológiai kivizsgálással időben felismerhetőek és még kezelhetőek ezek az állapotok. Az időben történő kezeléssel megelőzhetjük a súlyosabb, életveszélyes állapotok kialakulását. Éppen ezért – különösen a szív- és érrendszeri rizikófaktorok megléte esetén – érdemes rendszeresen részt venni kardiológiai kivizsgáláson.

Kapcsolódó cikkünk

Az ősszel kiújult refluxa vagy a szíve miatt van mellkasi fájdalma?

Az ősszel kiújult refluxa vagy a szíve miatt van mellkasi fájdalma?

A mellkasi fájdalom olyan jelzés, amelynek mindenképpen ki kell deríteni az okát, hiszen gyakran kezelést igényel. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azt ismertette, melyek a szív eredetű és a reflux-ból következő mellkasi fájdalom jellegzetességei. 

Milyen egyéb betegségek tünete a bizonytalan mellkasi fájdalom?

A bizonytalan mellkasi fájdalom hátterében nem feltétlen kardiológiai betegség áll, ugyanis sok más, mellkasi szerv betegsége is okozhatja, valamint a kisugárzó fájdalom is. Az alábbiakban röviden összegyűjtöttük, hogy milyen nem kardiológiai okok miatt alakulhat ki bizonytalan mellkasi fájdalom:

  • Tüdőgyulladás: A tüdő fertőzése, amely különösen köhögéskor okoz fájdalmat a mellkasban.
  • Tüdőembólia: Vérrög a tüdő artériájában, amely hirtelen, éles mellkasi fájdalmat okozhat.
  • Tüdőrák: A tüdőrák a tüdőben vagy a hörgőkben kezdődik. Ahogy a daganat növekszik, bizonytalan mellkasi fájdalom lehet a tünet.
  • Pleuritisz: A mellhártya gyulladása, amely légzéskor okozhatja a bizonytalan mellkasi fájdalom tünetét.
  • Pneumothorax (légmell): Levegő kerül a mellkas és a tüdő közötti térbe, ami éles fájdalmat okoz.
  • Gastrooesophagealis reflux betegség (GERD): A GERD egy krónikus betegség, amikor a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. A reflux gyomorégést okozhat, amelyet az ember a mellkasában érez.
  • Nyelőcsőgörcs: A nyelőcső izmainak hirtelen összehúzódása, ami mellkasi fájdalommal járhat.
  • Gyomorfekély: A gyomor vagy a nyombél belső falán kialakuló fekélyek, amelyek mellkasba sugárzó fájdalmat okozhatnak.
  • Epehólyag problémák: Az epekő vagy epehólyag gyulladás is olyan fájdalmat okozhat, ami a mellkasba sugárzik.
  • Costochondritis: A bordák és a szegycsont találkozási pontján lévő porc gyulladása.
  • Pánikroham: Intenzív szorongás vagy pánik mellkasi fájdalmat okozhat, amely tünetei hasonlóak lehetnek a szívrohamhoz.
  • Stressz és szorongás: A hosszabb ideig tartó stressz és szorongás is mellkasi fájdalmat eredményezhet.

A nem kardiológiai eredetű mellkasi fájdalom is lehet életveszélyes! Ezeket a kórképeket is ugyanúgy ki kell vizsgálni és kezelni és a késlekedés itt is nagy hiba lehet.

Mikor kell orvoshoz fordulni bizonytalan mellkasi fájdalom esetén?

Mellkasi fájdalom esetén – legyen ez szúró, szorító vagy bizonytalan mellkasi fájdalom – minden esetben orvoshoz kell fordulni! Röviden úgy adhatunk választ a kérdésre, hogy mindig és minél hamarabb. Ha ugyanis a fájdalom erősödik, 5 percnél tovább tart vagy nyugalomra sem múlik el az komoly problémákra utalhat. A mellkasi fájdalom egyik gyakori és azonnali ellátást igénylő, életveszélyes oka a szívinfarktus. Érdemes tudni, hogy szívinfarktus esetén milyen más tünetek jelentkezhetnek mellkasi fájdalom mellett. A szívinfarktus további jelei a következők lehetnek:

Ahogy azonban fent is említettük más sürgős állapotok tünete is lehet a mellkasi fájdalom, így minden esetben orvoshoz kell fordulni vele. A kórházban hatékonyan és gyorsan el tudják végezni azokat a vizsgálatokat, amik segítségével megállapítható a bizonytalan mellkasi fájdalom oka. Mellkasi fájdalom esetén rendkívül fontos az időfaktor, minél hamarabb jut ellátáshoz az érintett, annál jobbak az esélyei a gyógyulásra. Érdemes tehát nekünk magunknak is komolyan venni a bizonytalan mellkasi fájdalom tüneteit, illetve érdemes az orvosi kivizsgálásra is határozattan érkezni. Még ha addigra csillapodott is a fájdalom, akkor is ki kell vizsgálni, hogy mi okozhatta, mert súlyos kórképek húzódhatnak meg a háttérben.

Hogyan vizsgálható ki a bizonytalan mellkasi fájdalom?

A bizonytalan mellkasi fájdalom kivizsgálása során a legfontosabb kizárni a súlyos, életveszélyes okokat. A kivizsgálás első lépései tehát erre helyezik a fókuszt, ezután további speciális vizsgálatokkal pontosan meghatározható a bizonytalan mellkasi fájdalom oka. A mellkasi fájdalom kivizsgálásában a következő módszerek segíthetnek:

  • Részletes anamnézis
  • Fizikális vizsgálat
  • EKG vizsgálat
  • Terheléses EKG vizsgálat
  • Szívultrahang vizsgálat
  • Vérnyomás mérés
  • Koronarográfia
  • Laborvizsgálatok
  • CT, MR vizsgálat
  • Röntgen vizsgálat

Ha tartósan nyomó, szúró mellkasi panaszt vagy bármilyen, bizonytalan mellkasi fájdalmat észlel és gyors megoldást keres, jelentkezzen be Mellkasi fájdalom vizsgálati csomagunkra!

Mellkasi fájdalom vizsgálati csomag

A Mellkasi fájdalom vizsgálati csomagunk tartalma:

Módosítás: 2024.06.10 13:54