Az akut szívburokgyulladás egyik gyakori tünete az éles mellkasi fájdalom, ami jellemzően gyorsan elmúlik. De vajon mikor kell egy ilyen tünettel orvoshoz fordulnunk, és milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek a diagnózis felállításához? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa válaszolt a kérdésekre.

A szívburokgyulladás tünetei

Az éles, szúró mellkasi fájdalom szívburokgyulladásra is utalhat.A szívburok egy kétrétegű hártya, amely a szív körül található. Ha a hártyák közé úgynevezett gyulladásos folyadék kerül, az megnehezíti a szív összehúzódását, pumpafunkciójának ellátását. A szívburokgyulladás (pericarditis) olyan betegség, amit sokszor véletlenül, egy más okból végzett vizsgálat során fedeznek fel, ugyanis többségében tünetmentes. Máskor viszont akut formában lép fel, és ekkor erős fájdalommal jár, a folyadékban pedig a vér egyes alkotóelemei is megjelennek. Ugyanakkor, ha folyadékgyülem mutatkozik a szív körül, azt enyhe tünetek mellett is komolyan kell venni, hiszen akár el is lehetetlenítheti a szív munkáját.
Milyen tünetekkel kell orvoshoz fordulni?

  • Éles mellkasi fájdalom, ami a mellkas baloldalán vagy közepén jelentkezik, esetleg a vállakban is érezhető.
  • Felüléskor és előrehajláskor enyhülő fájdalom, ami azonban fekvéskor vagy mély légzéskor romlik. Sokaknál a fájdalom nyomásként érzékelhető.
  • Előfordulhat, hogy a páciens úgy érzi, erősen, gyorsan ver a szíve, esetleg repkedő érzésről számol be a mellkasában. 
  • Akut szívburokgyulladás esetén gyakran kialakul láz, gyengeség, légzés nehézség, köhögés. Krónikus szívburokgyulladásnál is jellemző lehet a kimerültség, a köhögés és a légszomj, bár ennél a formánál néha nem mutatkozik mellkasi fájdalom. Ugyanakkor alacsony vérnyomás és ödémák kialakulhatnak.
  • A fájdalom akár szívinfarktusra is emlékeztethet, ha ez a gyanú merül fel, mentőt kell hívni!

Hogyan lehet diagnosztizálni a szívburokgyulladást?

Szívburokgyulladás esetén fontos lehet a szívultrahang.- A kardiológiai vizsgálat során nagyon fontos a kikérdezés, hiszen ebből már számos hasznos információhoz juthatunk. Rákérdezünk többek közt arra, tapasztalt-e a páciens légúti tüneteket, van-e bármilyen szív-érrendszeri betegségen, esetleg átesett-e szívinfarktuson. Ha a mellkasi fájdalom is a tünetek közt van, megkérjük a beteget, írja le azt, és mondja el, mitől erősödik vagy enyhül a fájdalom – ismerteti dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa. – Ha felmerül a szívburokgyulladás gyanúja, a fizikai vizsgálat során olyan jeleket keresünk a sztetoszkóppal, amelyek a mellkasban felszaporodott folyadékra utalhatnak. Mindezeken túl diagnosztikus vizsgálatokra is szükség van, mint például az EKG, a mellkasröntgen, a szívultrahang, esetleg a CT, az MRI.

A kezelés lehetőségei

Alapvetően fontos, hogy sikerüljön diagnosztizálni a szívburokgyulladás okát. Ha kiderül, hogy gyorsabb lefolyású vírusos eredetű megbetegedésről van szó, az legtöbbször kórházi kezelést igényel, ugyanis szükség van gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, fájdalomcsillapítókra és súlyosabb esetben arra, hogy a két hártya közti folyadékot egy tűvel megcsapolják. Krónikus szívburokgyulladás esetén antibiotikum rendelhető el, és az alapbetegséget kell kezelni, ami lehet például autoimmun betegség, veseelégtelenség és egyes daganattípusok. Jó esetben ez elégséges, de sajnos szövődmények is felléphetnek, amelyek további ellátást és esetleg beavatkozást igényelnek. A legfontosabb azonban, hogy tünetek esetén szükséges a kardiológiai vizsgálat, a veszélyeztetetteknek pedig akár tünetek nélkül is a hasznos lehet az általános kardiológiai ellenőrzés, ami lehetővé teszi a korai felismerést. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

az édesapám 75 éves. kb. két hónapja kezdődtek a panaszai. Mellkasi szorítás ill. kicsit hamarabb elfárad mint korábban. Voltunk kardiológusnál aki minden vizsgálat elvégzett. terhelésre nem jött elő a fájdalom. közben kórházba kerültünk ahol szintén elvégezték a szükséges vizsgálatokat, illetve megnézték hogy nincs-e koszorúér elzáródás. Nem volt szükség se értágításra se stend beültetésre. A panasza azonban ismét előjött a kórházban is. ilyenkor EKG-re kapcsolják, ami nem mutatott semmit. Jelenleg még kórházban van. Mi okozhatja a problémát ha nem szív eredetű, Lehet hogy stressz által jönnek ezek a panaszok. Édesanyámat egy éve temettük el, korábban parkinson-os beteg volt, éveken keresztül apukám ápolta, éjjel-nappal ő volt vele, ami nem kis feladat volt. Lehetséges hogy idegi alapon vannak a panaszai
KOVÁCSNÉ MOLNÁR MARIANNA

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Kérdező!

Amennyiben koszorúér-betegség a kardiológiai kivizsgálás során kizárásra került, és ismételten angina pectorisnak megfelelő vagy arra nagyon hasonlító mellkasi fájdalom jelentkezik, akkor gondolni kell reflux-betegségre is és gastroenterológiai konzultáció és felső endoscopia (gyomortükrözés) javasolt első lépésben. Ennél jóval ritkább a nyelőcső-görcs eredetű mellkasi fájdalom, ami már a stressz-okozta ún. psychosomatikus betegségek csoportjába tartozik. Elhúzódó psychés terhelés mellett kialakulhat pánik-betegség is, melynek szintén lehet tünete a mellkasi fájdalom.

Üdvözlettel

Dr .Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Alaposság

Nagyon elégedett vagyok a Doktor úrral. Maximális alapossággal vizsgált ki. Megnyugtató válaszokat kaptam. Csak ajánlani tudom!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász
Létrehozás ideje: 2023.06.21
Utolsó módosítás: 2023.06.21