A korai kamrai ütés valójában egy soron kívüli szívdobbanás, ami érezhetően eltér a normálistól, és ha esetleg többször előfordul, akár ijesztőnek is tűnhet. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint bár a jelenség mögött leggyakrabban nincs komoly betegség, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni.

Mitől jelentkezhet plusz dobbanás és kimaradó szívverés?

Az erős bedobbanások és kimaradások okát a kardiológiai vizsgálat állapíthatja meg.A kamrai eredetű korai ütés tulajdonképpen egy extra dobbanást vagy egy kimaradó ütést jelent, és legtöbbször a normális szívműködés mellett jelentkezik. A jelenség ritkább gyerekeknél, és felnőttkorban nem számít feltétlenül kórosnak, hiszen például a félelem, a szorongás is okozhat egy-egy erősebb bedobbanást. Ugyancsak szóba jöhet az okok között a dohányzás, a koffeinfogyasztás, a drogok és az alkohol rendszeres fogyasztása, bizonyos vényköteles gyógyszerek, az alacsony káliumszint és akár a terhesség is. Ugyanakkor, akiknél a családban már előfordult szívinfarktus, azoknál a korai ütés egyik fajtája, a korai kamrai komplexus (PVC) az idősödéssel egyre nagyobb eséllyel jelenhet meg.
Mindezeken túl azonban akár szívbetegség is okozhat extra ütéseket és kimaradásokat, a kardiológiai kivizsgálást mindenképpen ajánlatos elvégeztetni.

Akár ájulásközeli állapotot is okozhat

Az erős bedobbanások kivizsgálásában fontos a 24 órás Holter EKG, a szívultrahang.A korai kamrai ütés nem feltétlenül érezhető, de az esetek egy részében kifejezetten erős bedobbanást vagy egy kimaradó ütemet éreznek az érintettek. Egyesek akár olyan extrém tüneteket is tapasztalhatnak, amelyek akár komolyabb problémára is utalhatnak, mint ájulás közeli állapot, nagyon gyorsan pumpáló szív, hideg verejtékezés vagy pillangórepkedés szerű érzés a mellkasban.
- Akármilyen is az érzés, akkor is érdemes kivizsgáltatni a jelenséget, ha nem ijedtünk meg tőle. Gyakran már a sztetoszkópos vizsgálattal is felfedezhetünk valamit, de többnyire szükség van további vizsgálatokra is, mint az EKG, a terheléses EKG, a szívultrahang, a 24 órás Holter-EKG – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Bár legtöbbször ártalmatlan jelenségről van szó, amely akár életmódbeli változtatásokkal rendezhető, ha felfedezzük a szív-érrendszerben jelenlévő kiváltó okot, azt természetesen kezelnünk is kell. Az esetek nagy részében nincsenek komplikációk, de mindenképpen ellenőriznünk kell, nem alakult-e ki valamiféle szívritmuszavar. Azoknál a betegeknél, akiknél a szívinfarktus után jelennek meg gyakori kamrai eredetű korai ütések, a kamrai tachycardia vagy kamraremegés miatt bekövetkező hirtelen szívhalál kockázatát is csökkentenünk kell körültekintően elrendelt gyógyszerekkel, esetleg angioplasztikával vagy a koszorúér betegség kezelését célzó áthidaló, bypass műtéttel. Ugyanakkor az életmód jelentőségét itt sem lehet eléggé hangsúlyozni, egy speciálisan felépített, szívinfarktus utáni életmódprogrammal komoly életminőség javulás következhet be és jelentősen csökkenthető a kiújulás kockázata.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm Kedves Dr. Nő/Dr. Úr! 22 éves Nő vagyok. Engem 2023-ban műtöttek ,pajzsmirigy jobb oldali eltávolítás történt,jó indulatú daganat miatt. Mikor még túlműködött a pm akkor szedtem propranolol 40 mg/nap,műtét után elhagytam a gyógyszer szedését. Most pajzsmiriggyel minden rendben. A problémáim december óta állnak fenn. Fekvő helyzetben éreztem többször mellévert a szívem és magas pulzusom volt. Februárban kiderült ,hogy IR-em és PCOS is van,gondoltam ez lehet a gond. Májusban rosszul lettem,sürgősségire kerültem. Vérnyomásom felment 160/100 pulzus 120 ,csináltak szív UH és EKG a Dr. Úr szív eltérést nem látott,azóta napi szinten rosszul érzem magam ,hol a vérnyomasom a pulzussal együtt felugrik,hol a pulzusom magas ülő helyzetben. Terhelés alatt van,hogy 150 is a pulzus és jóval fáradtabbnak érzem magam,mint ezekőtt,erős szédülés is társul mellé. Babát szeretnénk emiatt pulzus csökkentőt nem is szedhetek. Sokszor érzem furcsán ver a szívem,ilyenkor levegőt sem úgy kapok ahogy kellene. Szeretnék Önökhöz menni további kivizsgálásokra. Mit ajánlana? Milyen kivizsgálásra lehet szükségem? Válaszát előre is köszönöm.
Jancsi Viktória

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Hölgyem,

A panaszok alapján szívritmuszavar kizárása szükséges. Első lépesként Holter-EKG vizsgálatot javaslok, melynek időtartama a panaszok megjelenési gyakoriságától függ, lehet 1 nap vagy akar 1 hét. A vizsgálat alatt esemény napló vezetésé szükséges. További diagnosztika a vizsgálati eredmény ismeretében tervezhető. Holter-EKG vizsgálatra időpont a KardioKözpont recepcióján kérhető

Üdvözlettel:

Dr. Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Magas a szolgáltatás színvonala

Nagyon elégedett voltam, mert igen magas a szolgáltatás színvonala. Munkatársaik figyelmesek és segítókészek. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2023.06.06 09:43