Az úgynevezett angina pectoris során az ember mellkasi fájdalmat, nyomást érez, amelyet többek közt légszomj, izzadás is kísérhet. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa elmondja, milyen tünetek jelentkezhetnek nőknél és férfiaknál, valamint, hogy miért fontos a kivizsgálás akkor is, ha elmúlt a mellkasi szorítás. 

Mit jelent az angina?

Az anginás roham mellkasi fájdalmat, légszomjat okozhat.Az angina pectoris, vagyis anginás roham során az ember mellkasi fájdalmat, szorítást, nyomást érez – ugyanis nem jut elég oxigén a szív izmaiba. Az angina maga nem egy betegség, hanem egy tünet. Gyakran az ún. iszkémia áll a hátterében, am azt jelenti, hogy egy vagy több koszorúér beszűkült, vagy elzáródott. Önmagában az anginás roham nem életveszélyes, de főként első alkalommal megijesztheti az érintettet, ugyanis nehéz elkülöníteni panaszokat a szívinfarktus tünetitől.   
A kivizsgálás során nem csak az diagnosztizálható, hogy angina pectoris okozta a tüneteket, de az is, milyen típusú angináról lehet szó.

  • A stabil angina pectoris leggyakoribb formája pedig az effort-AP, ami azt jelenti, hogy a mellkasi fájdalom a fizikai tevékenység egy bizonyos fokán jelentkezik és a tevékenység abbamaradásakor megszűnik. Jellemző még, hogy a fájdalom közben beadott nitroglicerin tartalmú tabletta megszünteti a panaszokat - ez önmagában is diagnosztikus értékű.
  • Az instabil angina jelentkezése nem köthető egy bizonyos mintához, nem ritkán éppen pihenés közben jelentkezik, és néhány perc után erősödhetnek a tünetei. Mivel az instabil angina a fokozza a szívinfarktus kockázatát, ennél a típusnál mentőt kell hívni!
  • Mikrovaszkuláris angina: A legkisebb koszorúereket érintő anginás roham a mellkasi fájdalmon kívül fáradtságot, kimerültséget, légszomjat, alvászavart okoz. Jellemzően többször is okoz panaszt, ilyen szempontból a stabil anginához hasonlítható.
  • Variáns angina: Ez a tünet legtöbbször pihenés közben jelentkezik, gyakran éjfél felé, vagy kora reggel. A koszorúerek görcse okozza és olyan kiváltó okai lehetnek, mint a hideg, a stressz, a dohányzás, bizonyos gyógyszerek és kábítószerek használata.

Nőknél más típusú tünetek is jelentkezhetnek

Az angina jellegzetes tünetei a mellkasban jelentkeznek: nyomás, szorítás, olyan érzés, mintha összeszűkülne és nyomás alá helyeződne a mellkas. Megjelenhet még égő érzés a mellkasban, főként a szegycsont mögött. A fájdalom gyakran kiterjed a nyakra, az állkapocsra, a karokra, a torokra, a fogakra, a hátra. További tünet lehet még a gyomorégés, a gyengeség érzés, az izzadás, a hányinger, a görcsösség, a légszomj. A tünetek időtartama az angina típusától függ.
- Az angina a nőknél más tüneteket is okozhat, mint a férfiaknál, a megfigyelések szerint többek közt azért, mert a nőknél gyakoribb a mikrovaszkuláris típus, és ez eltérő panaszokkal is jelentkezhet. A jellemző mellkasi fájdalom kívül mindenképpen fel kell figyelni a hányásra, hányingerre, az alhasi fájdalomra, a kimerültségre és a nehézlégzésre – hangsúlyozza dr. Vaskó. – A nőknek pedig fel kell hívni a figyelmét, hogy nem csak a férfiak betegsége a szívinfarktus és az angina pectoris, tünetek esetén a hölgyeknek is mielőbb orvoshoz kell fordulni!

A kezelés nem csak gyógyszerre, de életmódra is épül

Angina pectoris esetén szükséges a kardiológiai kivizsgálás.Akinek volt már anginás rohama, annál a kezelésnek azt kell céloznia, hogy a következő esemény lehetőleg ne következzen be, vagy ne váljon súlyosabbá. Vagyis akkor is ki kell vizsgálni a páciens, ha túl van az anginán, és egy kissé megnyugodott.
- A diagnózis felállítása után szükséges lehet a gyógyszeres kezelés, ami ellazítja az artériákat és csökkenti a szívre nehezedő munkát. A rendelt gyógyszert az érintetteknek mindig maguknál kell hordaniuk és szükség esetén kell az orvos által javasolt adagot bevenniük – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - Ezen kívül hosszú távon rendezni kell a magas koleszterinszintet és a vérnyomást, bizonyos esetekben pedig elrendelhetjük vérhígító szedését is. Egyes esetekben a gyógyszeres kezelés nem elég, ilyenkor szívkatéterezésre, esetleg sztentelésre, vagy más, invazív megoldási lehetőségre kell gondolni.
Vaskó doktor ugyanakkor hangsúlyozza, hogy angina esetén kiemelt jelentősége van az életmódnak is. A dohányzás elhagyása, a rendszeres, biztonságos és hatékony mozgás, a szívvédő táplálkozás, az esetleges túlsúly leadása, a megfelelő stresszkezelés mind olyan faktorok, amelyekben az életmód orvoslás szakemberei, tehát az életmód orvos, a mozgásterapeuta, a dietetikus a kardiológussal karöltve optimális iránymutatást és kontrollt tudnak biztostani.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves aktív labdarúgó vagyok (heti 2x edzés + 1x 5 km futás + 1x mérkőzés), emellett fizikai munkát végzek. Egyáltalán nem fogyasztok alkoholt, nem dohányzom. Rendszeres, nyugodt az alvási ciklusom, igyekszem mindenben odafigyelni magamra. Három hónapja hagytam el a Scippa 10mg nevezetű antidepresszánszt, amit fél évig (elhagyással együtt) szedtem pánikbetegség miatt. Változatosan és egészségesen táplálkozom (sok zöldség-gyümölcs, főtt ételek, zab, stb.). Pár hete jelentkeztek furcsa mellkasi érzeteim. Teljes kivizsgálás (labor, fül-orr-gégészet, mellkas rtg.,hasi uh., vizelet- és ondó vizsgálat) során nem találtak eltérést. Jártam kardiológusnál, az ekg és a szívultrahang rendben volt. Javasoltak kúraszerűen magnéziumot, mely okozhatja a panaszokat. Második kúrát fejezem be (2hetes) a MagneB6-ból (150mg magnézium), melyből naponta egy tablettát szedek be esténként. Minden leírás, orvosi szakvélemény az extrasystole-ra hasonlítanak, melyek az magnézium pótlást követően is megmaradtak. Plusz szívverés formájában érzem, egy-két másodperc erejéig. Igencsak változóan, van hogy naponta 6-8 alkalommal, vannak napok, mikor egyáltalán nem fordul elő. Mit gondol, hogyan tudnám orvosolni a problémát? Válaszát előre is köszönöm!
Hauk Martin

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Hauk Úr,

Ha a kardiológiai kivizsgálás szervi szívbetegséget nem igazolt, és egyéb külső tényező (pl. jelentős koffein-bevitel, dohányzás, alvásdefizit, kimerültség, pajzsmirigy-túlműködés) nem áll fenn, akkor az extrasystolia funkcionalis tünetként értékelhető (szomatizáció). Ha a Magnesium nem segít, akkor tüneti kezelésként kis dózisú béta-blokkoló megkísérelhető, ha nincs ellenjavallata (pl. asthma). Az oki kezelés valószínűleg a szorongás-panikbetegség hatékony kezelése lenne, annál is inkább, mert a leírt szívpanasz a Scippa elhagyása után jelentkezett. Javaslom hogy konzultáljon kezelőorvosával erről.

Üdvözlettel

Dr. Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Végtelenül kedves, türelmes

Végtelenül kedves, türelmes és nagy szakmai tudással rendelkező orvos. Fontos volt számomra, hogy mint beteg tisztában legyek (számomra is érthetően) betegségemmel, a további kezelések, lehetőségek tükrében.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2023.04.19 08:07