A szívkatéterezés ma már egy rutin eljárás, melyet minden esetben kardiológus szakorvos végez. Kisebb kockázatokkal járó beavatkozások közé tartozik, azonban van néhány dolog, amire figyelni kell szívkatéterezés után. FONTOS: a Kardioközpontban nem végezzük az eljárást, azonban rehabilitáció, utánkövetés és gondozás esetén bizalommal fordulhatnak orvosainkhoz!

Mi az a szívkatéterezés?

Mikor van szükség szívkatéterezésre?

Hogyan zajlik a szívkatéterezés?

Szívkatéterezés infarktus miatt

Szívkatéterezés után

Szívkatéterezés után: A beavatkozás helye

Szívkatéterezés után: A gyógyszeres kezelés

Szívkatéterezés után: A pihenés és hidratálás szerepe

Szívkatéterezés után: Életmódváltás

Szívkatéterezés után: Hosszú távú utógondozás

A szívkatéterezés után is lehet teljes életet élni?

Mi az a szívkatéterezés?

A szívkatéterezés egy olyan orvosi eljárás, amely során egy vékony és hajlékony – általában műanyag – csövet, úgynevezett katétert vezetnek a szívbe vagy a szív körüli artériákba. A katétereket több okból kifolyólag is használják. Egyfelől diagnosztikai módszerként – ezáltal pontosabb képet kaphatnak az orvosok a szív anatómiájáról, a keringési rendszer és az erek állapotáról. Másfelől pedig különböző beavatkozások hajthatók végre a katéter segítségével.

Szívkatéterezés eljárásával biztosan diagnosztizálhatók a különféle elzáródások – infarktusok, illetve koszorúér betegségek diagnosztikájában is használatos. A szívkatéterezés emellett lehetővé teszi például a koszorúér angioplasztikát, mely az érelzáródások tágítását jelenti, továbbá a szívbillentyűk helyreállítása is lehetséges ezzel a módszerrel. Szívkatéterezés segítségével, ahogy az erek tágítására, úgy azok szűkítésére is van mód. Ugyan az eljárás invazívnak minősül, mégis lehetővé teszi, hogy a mellkas felnyitása nélkül is lehetséges legyen egyes szívbetegségek kezelése.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mikor van szükség szívkatéterezésre?

Az egyes koszorúér betegségek és szívbillentyű betegségek mellett, bizonyos esetekben szívritmuszavarokban is alkalmazható szívkatéterezés, mind diagnosztizálás, mind pedig kezelés okán. Ezek elektrofiziológiai vizsgálatok, melyek az aritmia pontos meghatározásában segíthetnek elsősorban. Szívizomgyulladásnál szintén hasznos eljárás, ugyanis ezáltal pontosan meg lehet határozni a gyulladás mértékét, illetve a kialakulásának oka is kideríthető így. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy jellemzően nem elsődleges diagnosztikai eljárásként alkalmazzák a szívkatéterezést. Rendelkezésre állnak egyéb diagnosztikai módszerek is, melyek rendszerint megelőzik a katéteres eljárást. Azonban ennek alkalmazása minden esetben szakorvosi kompetencia, és függ az adott pácienstől is.

Kapcsolódó cikkünk

Hány éves a szíve?

Hány éves a szíve?

Ha valaki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, jelentős esélye van annak, hogy a szíve „öregebb”, mint a valós életkora. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa a Szív Világnapja kapcsán az összefüggésekre és a tennivalókra hívta fel a figyelmet.

Hogyan zajlik a szívkatéterezés?

Amennyiben a beavatkozást nem akut esetben kell elvégezni – tehát például nem szívinfarktus esetén – úgy abban az esetben a páciens kérheti az altatást/bódítást a szívkatéterezés idejére. Azonban sok esetben elegendő a helyi érzéstelenítés. A szívkatéterezés csuklón, ám általában a lágyéki részeken keresztül történik. Egy apró bemetszés vagy tűszúrást követően az itt lévő artérián keresztül vezetik be a katétert, egészen a szívig. Ezek a katéterek rendkívül vékonyak és rugalmasak, így nem okoznak kárt az erekben. Különösen diagnosztikai célzattal történő használat esetén kontrasztanyagot is juttathatnak a szívhez. A beavatkozás végeztével a katétert vagy katétereket eltávolítják, a bevezető nyílást pedig bezárják.

Szívkatéterezés infarktus miatt

Szívinfarktus esetében, a szívkatéterezés módszerét mind diagnosztikai, mind pedig kezelési okokból alkalmazzák. Az eljárás segítségével lehetőség van meghatározni, hogy a szív pontosan mely részét érinti az elzáródás, az pontosan hol található, illetve megerősíteni az infarktus tényét. Az angioplasztika mellett az úgynevezett sztent beültetés is szívkatéterezéssel történik. Ennek során a beszűkült vagy elzáródott érbe egy hálószerű szerkezetet helyeznek az artéria belső falához, ami megakadályozza az újabb szűkületet.

Szívkatéterezés utánSzívkatéterezés után - KardioKözpont

A szívkatéterezés rutin eljárásnak minősül, amely alapvetően kisebb komplikációkkal jár, illetve a gyógyulási idő is rövidebb, mint egy hagyományos sebészeti beavatkozást követően. Az, hogy a szívkatéterezés után mennyi ideig kell kórházban tartózkodnia a páciensnek, attól is függ, hogy mi indikálta a beavatkozást. Szívkatéterezés után – ha komplikációmentesen zajlott - jellemzően néhány órát vagy egy éjszakát szükséges megfigyelés alatt tartózkodni. Mint minden esetben, úgy szívkatéterezés után is fontos az utógondozás és utánkövetés.

Szívkatéterezés után: A beavatkozás helye

Azokban az esetekben, amikor szükséges, a beavatkozás helyét egy-két varrattal lezárják, azonban jellemzően olyan minimális a bemeneti seb, hogy erre sincs szükség. Szívkatéterezés után azonban fontos a beavatkozás helyének gondos ápolása, mivel ez a terület különösen érzékeny lehet. A gyógyulási folyamat során figyelni kell, és szükség esetén kezelni a sebet; szárazon és tisztán kell tartani, továbbá nem szabad vakarni sem.

Szívkatéterezés után a sebet célszerű napi rendszerességgel ellenőrizni a fertőzés jelei miatt, mint például a bőrpír, duzzanat, fájdalom vagy váladékozás. Amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, azonnal orvoshoz kell fordulni, mivel ez fertőzésre utalhat, ami gyors kezelést igényel.

A szívkatéterezés után az a javaslat, hogy a páciens legalább 24-48 órán át kerülje a nehéz fizikai megterhelést és az érintett végtag fokozott igénybevételét. Ez azért fontos, hogy elkerüljük az ér újabb vérzését vagy a hematóma kialakulását a beavatkozás helyén.

A szívkatéterezés után a seb körüli területet célszerű lazán kötözni, és a kötést szükség szerint cserélni. Ha a beavatkozás helye a csuklón történt, a kar felemelése és nyugalomba helyezése is segíthet a gyógyulásban. A lágyékhajlatból végzett szívkatéterezés után az ágynyugalom is fontos lehet a vérzés kockázatának csökkentése érdekében.

Összességében, szívkatéterezés után a beavatkozás helyének megfelelő gondozása kulcsfontosságú a komplikációk elkerülése és a gyors felépülés érdekében.

Szívkatéterezés után: A gyógyszeres kezelés

A szívkatéterezés után gyógyszeres kezelést is előírhat az orvosa. Ez lehet a beavatkozással összefüggő, de akár a feltárt szívbetegség kezelésére szolgáló gyógyszer is. Bármely esetről is legyen szó, fontos, hogy minden esetben követni kell a kezelőorvosa által kiírt terápiát, amit semmiképp sem szabad abbahagyni idő előtt, vagy mielőtt konzultált volna orvosával.

Szívkatéterezés után gyakran szükség van véralvadásgátló gyógyszerek szedésére, különösen akkor, ha stentet helyeztek be a koszorúérbe. Ezek a gyógyszerek segítenek megakadályozni a vérrögképződést, amely súlyos szövődményekhez vezethetne, mint például a szívinfarktus vagy a stroke. Szívkatéterezés után az ilyen jellegű gyógyszereket az orvos által előírt adagban és időtartamban kell szedni, még akkor is, ha a páciens jól érzi magát.

A szívkatéterezés után a pácienseknek gyakran felírnak koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket (sztatinokat), amelyek nemcsak a vér koleszterinszintjét mérséklik, hanem gyulladáscsökkentő hatásuk révén hozzájárulnak az erek egészségének megőrzéséhez is. A vérnyomáscsökkentők is fontosak lehetnek, különösen azoknál, akiknél magas vérnyomást állapítottak meg a szívkatéterezés során.

Szívkatéterezés után, ha fájdalom vagy kellemetlenség jelentkezik a beavatkozás helyén vagy a mellkasban, fájdalomcsillapító szedése is ajánlott. Ilyen esetben fontos, hogy csak az előírt gyógyszereket szedje a beteg, mert egyes fájdalomcsillapítók kölcsönhatásba léphetnek a véralvadásgátlókkal, és fokozhatják a vérzés veszélyét.

A szívkatéterezés után rendszeresen ellenőrizni kell a vérnyomást, a pulzust és esetleg a véralvadási paramétereket is, hogy a gyógyszeres kezelést az orvos szükség esetén módosítani tudja. A szívkatéterezés után rendkívül fontos, hogy a beteg minden felírt gyógyszert az előírt módon és időben vegyen be, és rendszeresen konzultáljon orvosával az esetleges mellékhatásokról vagy egyéb kérdésekről.

Összegzésképpen, a szívkatéterezés után a gyógyszeres kezelés betartása alapvető fontosságú a sikeres felépülés és a hosszú távú egészség megőrzése érdekében.

Szívkatéterezés után: A pihenés és hidratálás szerepe

Szívkatéterezés után kiemelt fontosságú a pihenés és az ágynyugalom. Ilyenkor az orvos által kiszabott ideig kerülni kell a megterhelő fizikai aktivitást vagy munkát a gyorsabb regeneráció érdekében. Előfordulhat, hogy teljes ágynyugalmat írnak elő, melynek idejét az orvos határozza meg.

Fontos, hogy szívkatéterezés után a páciens elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszon. Ugyanis a megfelelő folyadékbevitel segíthet a felépülésben is, hiszen invazív beavatkozás révén bizonyos értelemben stressz éri a szervezetet.

Szívkatéterezés után: Életmódváltás

Bármilyen szívbetegségről vagy szívproblémáról legyen szó, az életmódváltás egy általános javaslat, azonban rendkívül fontos. Szívkatéterezés után – különösen, ha betegség következtében történt vagy betegséget tárt fel – fontos az egészséges életmódra való törekvés és a káros szokások elhagyása. A dohányzás elhagyása és az alkoholfogyasztás minimalizálása, továbbá a zsírszegény étrend mind hozzájárulnak a szív egészségének javításához. Ezek mellett a stressz csökkentése is fontos eszköz.

Szívkatéterezés után: Hosszú távú utógondozás

Hosszú távú kardiológiai gondozásra szívkatéterezés után önmagában nincs szükség, azonban, ha például sztent beültetése történt, vagy billentyűk helyreállítása, úgy abban az esetben szükséges. Ez több mindent is magában foglal, például a rendszeres kontrollokat, melynek gyakoriságát mindig a szakorvos határozza meg. Része lehet még továbbá a dietetikai tanácsadás és mozgásterápia is. Az akut szakaszban – tehát a beavatkozás idején és az azt követő megfigyelés – az ellátás mindig állami szférában működik, azonban szívkatéterezés után az ambuláns szakaszban az utánkövetés sok esetben nem megy végig. A KardioKözpontban van lehetőség hosszú távú kardiológiai gondozásban részt venni.

A szívkatéterezés után is lehet teljes életet élni?

Az eljárás típusától és az egyéni egészség állapottól függően a szívkatéterezés után általában teljes, aktív életet lehet élni. Alapvetően egy minimálisan invazív beavatkozásról van szó, melynek segítségével sok esetben hatékonyan kezelhetők egyes szívproblémák, és gyorsabb gyógyulással is jár. Azonban, fontos minden esetben a szakorvosi tanácsok betartása, illetve a hosszú távú utángondozás is.

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Módosítás: 2024.09.09 14:10