Aki reggel erős szívdobogásra ébred, az valószínűleg megijed, sokan azonnal szívbetegségre gyanakodnak. Holott dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa szerint ennek a jelenségnek számos más oka is lehet, azonban, ha gyakran előfordul és más szív-érrendszeri tünet is megfigyelhető, mindenképpen fontos a kardiológiai kivizsgálás.

Stressz és hipoglikémia is okozhatja a reggeli erős szívdobogást

Erős szívdobogás esetén fontos lehet a kardiológiai kivizsgálás.Az erős szívdobogás érzésének számos oka lehet, a kézenfekvőtől (például megijedünk valamitől) a kezelést igénylő problémáig (például a szívritmuszavarig). Jónéhány esetben nem kardiológiai oka van a jelenségnek, amelyeket mindenképpen számításba kell venni, ha a kivizsgálásra kerül sor. Többek közt ilyen okokat érdemes számításba venni:

  • Szorongás, stressz

A fel nem dolgozott, kezeletlen tartós stresszes állapot nem ritkán okoz komoly tüneteket, mint például az erős szívdobogás, akár ébredéskor, akár más napszakban. Bizonyos esetekben kifejezetten a pánikbetegség okozza ezt a panaszt. Ilyenkor ijesztő lehet még a tünetként megjelenő mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, dezorientáltság, amelyek mind felvethetik a szívbetegség gyanúját is. A kivizsgálás elengedhetetlen, hiszen mind a pánikbetegséget, mind az esetleges szívproblémát kezelni kell.

  • Hipoglikémia

Cukorbetegek tapasztalhatják az úgynevezett hipoglikémia jelenségét, amikor is erősen leesik a vércukorszintjük. Ilyenkor tünet lehet az erős szívdobogás, a szorongás, az izzadás is. Ráadásul az ingadozó vércukorszint a szív-érrendszeri betegségek kockázatát is növeli, tehát minden szempontból elengedhetetlen a diabetológia kezelés

  • Alvászavarok

A nem kielégítő alvás bizonyítottan növeli számos betegség, így a szív-érrendszeri problémák kockázatát is, ezen túl azonban más aspektusokkal is számolni kell. Erős szívdobogás érzést, koncentrációs problémákat, kimerültséget okozhat például a krónikus alváshiány, és az alvási apnoé egyik tünete is lehet, ha a beteg horkolás utáni légzéskimaradása után levegőt kapkodva, erős szívdobogásra ébred. Ráadásul a hirtelen légzéskimaradás csökkenti az oxigénszintet és extra terhelést jelent a szívnek. Ezek a panaszok feltétlenül szomnológiai kivizsgálást és kezelést igényelnek.

  • Egyéb okok

Reggeli erős szívdobogást okozhatnak például az elalvás előtt evett magas cukortartalmú ételek, a koffein, az alkohol, és a dehidráltság is, valamint érdemes a vérszegénység (anémia) kivizsgálására is gondolni.

Mikor kell kardiológushoz fordulni?

Erős szívdobogásnál fontos lehet az ekg, a terheléses ekg, a 24 órás ekg.- Ha valakivel néha-néha előfordul, hogy erős szívdobogásra ébred, és esetleg tudja is, hogy mi okozta azt, nem kell azonnal kardiológushoz fordulnia. Ha azonban többször tapasztal ilyesmit az illető, és esetleg olyan további tüneteket is megél, mint a mellkasi fájdalom, a szapora, szabálytalan pulzus, a légszomj, fulladás és akár például a bizonytalan érzés a mellkasban, mindenképpen utána kell járni az oknak – hangsúlyozza dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. – Alapvetően a kardiológiai kivizsgáláson dől el, milyen további vizsgálatok lehetnek szükségesek, hiszen laborvizsgálatokon és a nyugalmi EKG-n túl sokszor felmerül a terheléses EKG, a szívultrahang, a 24 órás EKG lehetősége. Ez utóbbi kifejezetten alkalmas arra, hogy egy adott napszakban, például felkelés után megfigyelhető legyen a szív munkája. Ma már számos olyan műszeres vizsgálat áll rendelkezésre, amelyekkel gyors, pontos diagnózishoz juthatunk, és ha fény derül egy betegségre – erős szívdobogás esetén például szívritmuszavarra -, megkezdődhet a személyre szabott kezelés.  

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves aktív labdarúgó vagyok (heti 2x edzés + 1x 5 km futás + 1x mérkőzés), emellett fizikai munkát végzek. Egyáltalán nem fogyasztok alkoholt, nem dohányzom. Rendszeres, nyugodt az alvási ciklusom, igyekszem mindenben odafigyelni magamra. Három hónapja hagytam el a Scippa 10mg nevezetű antidepresszánszt, amit fél évig (elhagyással együtt) szedtem pánikbetegség miatt. Változatosan és egészségesen táplálkozom (sok zöldség-gyümölcs, főtt ételek, zab, stb.). Pár hete jelentkeztek furcsa mellkasi érzeteim. Teljes kivizsgálás (labor, fül-orr-gégészet, mellkas rtg.,hasi uh., vizelet- és ondó vizsgálat) során nem találtak eltérést. Jártam kardiológusnál, az ekg és a szívultrahang rendben volt. Javasoltak kúraszerűen magnéziumot, mely okozhatja a panaszokat. Második kúrát fejezem be (2hetes) a MagneB6-ból (150mg magnézium), melyből naponta egy tablettát szedek be esténként. Minden leírás, orvosi szakvélemény az extrasystole-ra hasonlítanak, melyek az magnézium pótlást követően is megmaradtak. Plusz szívverés formájában érzem, egy-két másodperc erejéig. Igencsak változóan, van hogy naponta 6-8 alkalommal, vannak napok, mikor egyáltalán nem fordul elő. Mit gondol, hogyan tudnám orvosolni a problémát? Válaszát előre is köszönöm!
Hauk Martin

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Hauk Úr,

Ha a kardiológiai kivizsgálás szervi szívbetegséget nem igazolt, és egyéb külső tényező (pl. jelentős koffein-bevitel, dohányzás, alvásdefizit, kimerültség, pajzsmirigy-túlműködés) nem áll fenn, akkor az extrasystolia funkcionalis tünetként értékelhető (szomatizáció). Ha a Magnesium nem segít, akkor tüneti kezelésként kis dózisú béta-blokkoló megkísérelhető, ha nincs ellenjavallata (pl. asthma). Az oki kezelés valószínűleg a szorongás-panikbetegség hatékony kezelése lenne, annál is inkább, mert a leírt szívpanasz a Scippa elhagyása után jelentkezett. Javaslom hogy konzultáljon kezelőorvosával erről.

Üdvözlettel

Dr. Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Addig magyarázott míg mindent megértettem

Nagyon elégedett vagyok az időpont betartásával. Biztonság érzetetet adott a korrekt vizsgálat, emberi hangnem, anemnézis feltárása sietség nélkül. A problémám megoldásában együtt működés ( érthető nyelven) a Doktor Úr részéről. Addig magyarázott míg mindent megértettem. Vázolta a jövőben tenni valóimat és lehetőségeimet. Köszönöm

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2023.01.23
Utolsó módosítás: 2023.01.23