A szívritmuszavar azt jelenti, hogy a szív nyugalmi állapotban túl gyorsan vagy egyszerűen csak nem szabályosan ver. A szabályos szívritmus elengedhetetlen keringésünk és szervezetünk működéséhez. A ritmuszavarok az ártalmatlan, tünetmentes esetektől a súlyos, életveszélyes esetekig terjedhetnek; de érdemes tudni, hogy még az ártalmatlannak tűnő esetek is szívelégtelenséghez vezethetnek hosszútávon. Éppen ezért mihamarabb szükség van a szívritmuszavar kezelésére.
Mit jelent a szívritmuszavar?
Miért fontos a szívritmuszavar kezelése?
Hogyan történhet a szívritmuszavar kezelése?
Milyen gyógyszerek adhatóak a szívritmuszavar kezelése érdekében?
Szükség lehet műtétre a szívritmuszavar kezelése során?
Milyen más lehetőség van a szívritmuszavar kezelése során?
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban
- szakorvosi vizit
- EKG vizsgálat
- 24 órás és 7 napos Holter EKG
- endokrinológiai kivizsgálás
- gyógyszeres kezelés
- szívultrahang vizsgálat
- laborvizsgálat
- pajzsmirigy ultrahang vizsgálat
- pszichológus
- szívritmus-szabályzó mozgásterápia
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Mit jelent a szívritmuszavar?
A szívritmuszavar vagy arritmia rendellenes szívverést jelent. A ritmuszavarok megértéséhez először tudnunk kell, hogy milyen a normál szívverés, mihez képest van elétérés. Normális esetben a szív szervezett, összehangolt módon ver. A szív karmestere a szinuszcsomó, az ő általa képzett elektromos impulzusok szabályozzák a szív összehúzódásait és elernyedését. Az összehúzódások alatt kipumpálja a benne található vért, míg az elernyedés alatt magába szívja, magába gyűjti azt. A szív négy üregének koordinált, összehangolt működésére van szükség. A pitvarok gyűjtik magukba a vért, majd továbbítják a kamrák felé. A jobb kamra a tüdőbe, a bal kamra pedig a testünk legtávolabbi pontjaiba is eljuttatja azt. Ezt az elernyedést-összehúzódást és a vér összehangolt kilövellését szabályozza normál esetben a szinuszcsómó. Alapvetően az emberi szív egy állandó ritmusban, körülbelül 70/perces frekvenciával ver. Ez azt jelenti, hogy egy perc alatt 70-szer ad parancsot a szinuszcsomó az összehúzódásra és a vér kipumpálására. A szinuszcsomótól az AV-csomón, a His-kötegen, a Tawara-szárakon és a Purkinje-rostokon keresztül vezetődik le a szívizomrostokhoz az ingerület. A frekvencia növekedhet sportolás vagy izgatottság esetén, míg csökkenhet olyankor, ha az ember nyugodt állapotban van vagy alszik. Ez egy természetes, fiziológiás folyamat.
Szívritmuszavar akkor keletkezik, ha ettől eltérő élethelyzetekben is rendellenesen – túl gyorsan, túl lassan vagy összevissza – ver a szív. A normális szívritmus azért fontos, mert a szív az általa pumpált véren keresztül látja el az egész testet tápanyagokkal és oxigénnel. Szívritmuszavarok esetén nem lesz koordinált a szív négy üregének az összehúzódása, ezáltal romlik a pumpafunkció és a szív teljesítménye. A ritmuszavarok a szív különböző részein kezdődhetnek, érinthetik az ingerképző rendszert (például a szinuszcsomót) vagy az ingerületvezető rendszert is. A szívritmuszavar egyes típusai ártalmatlanok, és nem igényelnek kezelést. Mások esetében azonban fennáll a szívmegállás veszélye is, és azonnali kezelésre lehet szükség. A szívritmuszavarok az alábbi módon csoportosíthatóak kiindulási helyük szerint:
- Szupraventrikuláris arritmiák: Az ilyen típusú szívritmuszavarok a pitvarokban kezdődnek. Általában hirtelen kezdődő és hirtelen leálló szívdobogás érzetet okoznak.
- Kamrai ritmuszavarok: Ezek a ritmuszavarok a szívkamrákban kezdődnek és általában veszélyesebbek, mint a szupraventrikuláris arritmiák.
- Junkcionális ritmusok: Ezek a szív ingerületvezetési rendszerében, például a szinuszcsomóban, az AV-csomóban vagy a His-Purkinje-hálózatban fellépő problémák miatt következhetnek be.
A szívritmuszavarok csoportosíthatóak az alapján is, hogy milyen módon változtatják meg a frekvenciát. Tachicardiának vagy gyorsult szívverésnek nevezzük, ha a frekvencia 100 feletti, míg bradicardiának vagy lassult szívverésnek, ha 60 alatti. Becslések szerint az emberek 1,5-5%-a szenved ritmuszavarban. Sok embernek azonban nincsenek tünetei, ami megnehezíti, hogy felismerésre kerüljön a kórkép és időben elkezdődjön a szívritmuszavar kezelése. Életünk során mindannyiunknál előfordulhatnak ritmuszavarok, és meglepő módon ezek fiatalkorban is meglehetősen gyakoriak. A ritmuszavarok leggyakrabban normál ütem feletti (extra) ütések. Az önmagukban álló, ritkán jelentkező extra ütéseket néha meg sem érezzük. A változatos panaszokról és ritkábban előforduló szívritmuszavarok észlelésére szolgáló, akár 7 napos Holter EKG monitorozásról beszélt dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa. Kapcsolódó cikkünk
Gyakran fiatal korban jelentkeznek a szívritmuszavarok
Miért fontos a szívritmuszavar kezelése?
A szívritmuszavar kezelése egy kiemelten fontos terület a kardiológián belül, ugyanis a szívritmuszavar típusától függően mind rövid, mind hosszútávon súlyos problémákat okozhat. A kamrafibrilláció nevű ritmuszavar egy típusa például drámai vérnyomásesést okozhat. Ez másodperceken belül összeesést okozhat, majd hamarosan a beteg légzése és a pulzusa is leáll. A kamrafibrilláció olyan vészhelyzet, amely azonnali orvosi segítséget igényel. Ez a hirtelen szívhalál leggyakoribb oka.
A szívritmuszavar kezelése viszont nem csak akut esetben fontos, hanem mindig. A tüneteket alig okozó szívritmuszavar is okozhat hosszútávon kardiomiopátiát, szívelégtelenséget, vagy vérrögképződést és következményes stroke-ot. Éppen ezért mihamarabb kérjen időpontot egy kardiológiai kivizsgálásra, ha úgy érzi, hogy a szíve túl gyorsan vagy túl lassan ver, vagy kihagy egy-egy ütemet. Ha viszont az alábbi tüneteket tapasztalja, forduljon sürgősségi ellátóhoz:
- Mellkasi fájdalom
- Légszomj
- Ájulás
Hogyan történhet a szívritmuszavar kezelése?
A szívritmuszavar kezelése nemcsupán egy fontos, hanem egy nagy területét is képezi a kardiológiának. Éppen ezért számos lehetőség adott a szívritmuszavar kezelése érdekében. Ahogyan a szívritmuszavar is sok okból kialakulhat, úgy többféle módon is kezelhető. A kezelést minden esetben meg kell előznie egy alapos szakorvosi kivizsgálásnak, ahol pontosan felmérésére kerül a szívritmuszavar típusa, valamint a szív és magának a betegnek is az általános állapota. Ezek ismeretében lehet kiválasztani, hogy hogyan lehet a legsikeresebb a szívritmuszavar kezelése, valamint szükség van-e egyáltalán kezelésre. A szívritmuszavar kezelése az alábbi módokon történhet:
- Gyógyszerek
- Beültethető eszközök, például pacemaker
- Műtét
- Speciális terápiák
- Életmódbeli változtatások
A szívritmuszavar kezelése során érdemes türelmesnek lenni. Eltarthat ugyanis egy kis ideig, amíg megtaláljuk a megfelelő gyógyszert és adagot, amely hat az adott ritmuszavar ellen, vagy ameddig megtörténik a felépülés és gyógyulás a műtétet követően. Bizonyos speciális terápiák (például katéteres abláció vagy tüdővéna izoláció) esetén a gyógyulás ideje alatt még néhány hétig számítani lehet ritmuszavarok előfordulására is.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Milyen gyógyszerek adhatóak a szívritmuszavar kezelése érdekében?
A szívritmuszavar kezelése gyakran és főként akut esetekben gyógyszerekkel történik. Vannak úgynevezett antiarritmiás gyógyszerek, amelyek a ritmuszavart szinuszritmusra (normális ritmusra) alakítják át. Más gyógyszerek szabályozzák a szívritmust, ezzel segítenek megelőzni a ritmuszavart. Hosszú távon azonban mellékhatásokat is okozhatnak ezek a gyógyszerek, ezért nem érdemes végleges megoldásként tekinteni rájuk. Végleges megoldást általában a későbbiekben leírt technikák adnak. A szívritmuszavar kezelése során adott gyógyszerek mellékhatásai az alábbiak lehetnek:
- Allergiás reakciók
- Szédülés
- Fejfájás
- Vérzés
- Gyomorpanaszok
A szívritmuszavar kezelése során további fontos gyógyszerek a véralvadásgátlók vagy trombocitaellenes gyógyszerek (például warfarin vagy aszpirin), amelyek csökkentik a vérrögök kialakulásának kockázatát. Szívritmuszavar esetén ugyanis könnyebben alakulnak ki vérrögök.
Szükség lehet műtétre a szívritmuszavar kezelése során?
A szívritmuszavar kezelése során gyakran felmerül a műtét lehetősége. Erre több okból is szükség lehet, például ha a ritmuszavar hátterében valamilyen műtéttel korrigálható elváltozás áll, például billentyűelégtelenség vagy koszorúér szűkület. Akkor is felmerül a műtét lehetősége, ha a szívritmuszavar nem reagált a más, kevésbé invazív kezelési módszerekre, például a gyógyszerekre. A szívritmuszavar kezelése akkor is műtétet igényel, ha mesterséges ritmusgenerálásra van szükség a ritmuszavar típusától függően. Ilyenkor úgynevezett pacemakert ültetnek be, amely lehet:
- Állandó pacemaker: Ez az eszköz kis elektromos impulzusokat küld a szívizomzatnak, hogy fenntartsa a normális szívritmust, és megakadályozza, hogy a szív túl lassan verjen.
- Beültethető kardioverter defibrillátor (ICD): Ez az eszköz folyamatosan figyeli az szívritmust. Ha nagyon gyors, rendellenes szívritmust észlel, energiát (ütést) ad le a szívizomnak, hogy az normális ritmusban verjen. Ezt a készüléket két életveszélyes szívritmuszavar kezelése során használják, a kamrai tachikardia és kamrafibrilláció esetén.
- Biventrikuláris (B-V) pacemakerek és defibrillátorok (más néven kardiális reszinkronizációs terápia vagy CRT): Ezek az eszközök segítenek szinkronizálni a bal kamra összehúzódását. A szív jobb oldalához vezető vezetékeken kívül van egy vezetékük, amely a bal kamrához is vezet. A szívelégtelenségben és koordinálatlan bal kamrai összehúzódásokban szenvedőknek lehet szükségük erre.
Milyen más lehetőség van a szívritmuszavar kezelése során?
A gyógyszerek mellett speciális terápiákra is szükség lehet hosszútávon a szívritmuszavar kezelése során. Ezeket azért nevezzük speciális terápiáknak, mert kizárólag bizonyos típusú szívritmuszavarok esetén lehet alkalmazni őket, és mert a szívritmuszavarok kiváltó okát szüntetik meg. Ezáltal hosszútávon biztosítanak gyógyulást. Kivétel közülük az elektromos kardioverzió, melyet akut esetben alkalmaznak. Ennek során egy elektromos impulzus szinkronizálja a szívet, és teszi lehetővé a normális ritmus újraindítását. A speciális terápiák közé tartoznak:
- Katéteres abláció: A katéteres abláció lényege, hogy nagyfrekvenciás elektromos energiával kiégetik, elpusztítják az ingerületet kórosan képző vagy kórosan vezető sejteket. Az ablációval a legtöbb SVT, pitvari flutter, pitvarfibrilláció és néhány pitvari és kamrai tachycardia is kezelhető.
- Tüdővénás izoláció: Az abláció ezen típusa heges gyűrűket hoz létre, hogy izolálja azokat a területeket, amelyek pitvarfibrillációt okozhatnak. Ez segíthet a gyakori, paroxizmális vagy tartós pitvarfibrillációban szenvedőknek.
Nem szabad megfeledkezni róla, hogy az életmód egyszerű megváltoztatása is segíthet a szívritmuszavar kezelése során, hogy minél hatásosabb legyen a kezelés. Ilyen életmódbeli változtatások lehetnek például a következők:
- Egészséges testsúlyra való törekvés
- A vérnyomás és a vércukor szinten tartása
- A dohányzás kerülése
- Az alkoholfogyasztás visszaszorítása
- A koffein és az élénkítőszerek kerülése