A kor előrehaladtával és pihenés közben természetes módon lelassul a szívverésünk, ahogyan az edzett sportolóké is lassabb. Ha azonban fáradtságot, indokolatlan kimerültséget és más tüneteket tapasztalunk, dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint érdemes utánajárni, nem bradycardia áll-e a háttérben. 

Mikor érdemes kivizsgáltatni magunkat?

kimerültség lassú szívverés ritmuszavarEgy egészséges felnőtt embernek átlagosan 60-at ver a szíve percenként (ezt az értéket bpm-nek rövidítik, a „beat per minute” után). Edzett embereknél és alvás közben ez ennél alacsonyabb is lehet, de ha egyik eset sem áll fenn, és más tünetek is jelentkeznek, ajánlatos utánajárni, miért is lehet ennél alacsonyabb a bpm. Milyen tünetekre érdemes felfigyelni?

  • Kimerültség, ólmos fáradtság érzés,
  • zavartság, szédülés, ájulás,
  • légszomj,
  • fizikai aktivitás közben jelentkező légzési nehézség.

A lelassult szívverés, vagyis a bradycardia ugyanakkor az esetek egy részében semmiféle kellemetlen tünetet nem okoz. Ha viszont olyan panaszok kapcsolódnak mellé, mint mellkasi fájdalom, izzadás, hidegrázás, karokba, vállakba, állkapocsba sugárzó fájdalom, minél gyorsabban segítséget kell hívni.

Mi okozhatja a szívverés lelassulását?

Sok esetben enyhének vagy természetesnek mondható a bradycardia, ami azt jelenti, hogy nem okoz zavaró tüneteket, nem áll mögötte betegség. Ilyenkor természetesen – ha fény is derül a lassabb szívműködésre – nincs szükség kezelésre. Előfordul azonban, hogy valamilyen betegség okozza a bradycardiát, mint például az alábbiak.

Probléma a szív elektromos jeleinek továbbításával

A szabályos sinus ritmus az ún. sinus csomóban keletkező impulzus következtében eljut  az ingervezető rendszerébe, ez a szív sövényében futó jobb és bal Tawara szár, ami elvezeti az ingerületet a szívizomhoz és így összehúzódik. A leggyakoribb eset, hogy  a sinus csomó nagyon lassan adja le a "parancsot", ilyenkor egy alacsonyabb szintű központ  aktiválódhat és adhat parancsot. Másik mechanizmus, hogy  a fenti ingervezető nyaláb (Tawara szár) sérül, és nem tudja elvezetni az ingerületet.

Endokrin betegség

Leggyakrabban a pajzsmirigy alulműködés lassítja a szívverést. Ennek a betegségnek további jellemzője lehet, hogy felviszi a vérnyomás alsó, diasztolés értékét. 

A kivizsgálás alapján dől el a kezelés

ritmuszavar terheléses ekg- A szívritmuszavarok, így a bradycardia kivizsgálása is elsődlegesen a páciens panaszaira és az előzmények megismerésére épül. Meg kell tudnunk többek közt, mióta állnak fenn a panaszok, van-e ismert szívbetegség a háttérben, milyen aktív életet él, milyen gyógyszereket szed az illető. Ez utóbbi igen fontos információ, hiszen egyes szívbetegségekre vagy magas vérnyomásra rendelt gyógyszerek szintén lassíthatják a szívverést. A kapott információk alapján dől el, milyen eszközös vizsgálattal kaphatunk pontos diagnózist – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – A nyugalmi EKG-n túl szükség lehet a nyaki verőér kompressziója során végzett EKG-ra, 24 órás Holter monitorozásra,  laborvizsgálatokra és szívultrahang vizsgálatra. Amint sikerült beazonosítanunk a szívritmuszavar okát, megkezdődhet a célzott kezelés. Ez történhet pajzsmirigy-kezeléssel, ha ez okozza a problémát és szükség esetén pacemakerrel. Ha nincs szervi ok, elég lehet az életmódváltás is személyre szabott mozgásprogrammal, szerencsés esetben életmód orvos vezetésével.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés nyugalmi EKG vizsgálatra:

Budai KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Nálam nemrég Angina Pektorist fedeztek fel,lehet eddig is megvolt,de én soha nem járok semmiféle szűrésre,rengeteg gyógyszert írtak fel,szedése alatt semmi változást nem észleltem,ezért félbehagytam a szedésével,most a Panangin Fortet,Nebivolol-Tevat szedem,néha az Aspirin protektet,59 leszek nemsokára,öntődében dolgozom,3 műszakba,egyre fáradtabb,ingerültebb vagyok,apróbb dolgok miatt is,vissza kellett volna mennem az Országos Cardiológiai központba,de munkám miatt ez lehetetlen,mit ajánlanának?-mit tegyek,hogy még 6 évet dolgozni tudjak,mert csak akkor kaphatok nyugdíjat,szeretnék még 3 gyerekem,5 unokám között élni,egészségesen.Köszönöm válaszukat...
Tothné Eszter

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves Tóthné Eszter!

Nagyon szívesen segítenék, de a betegségével kapcsolatban több adatra lenne szükségem, hogy javaslatot tudjak adni. Ha lenne zárójelentése, EKG és egyéb lelet, amit be tudna mutatni, akkor az nagy segítség lenne.
Amit írt, az " angina pectoris" az nem betegség, hanem tünet. Kérdés, hogy mi van a hátterében.Tanácsokkal és kivizsgálással is szívesen állok rendelkezésére, megbeszélve azt, hogy a továbbiakban mire lenne szüksége.

Üdvözlettel:
dr.Vaskó Péter

Páciensek mondták

Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása

A recepción kedvesen foglalkoztak velem. (Nem volt szükség szakmai segítség kérésére, adására.) Dr. Vaskó Péterről csak felsőfokon lehet nyilatkozni! Nagyon körültekintően, részletesen kérdezett a panaszaimról. Nagyon kedves, figyel az emberre. Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása! 65 éves múltam, de ilyent eddig még soha, sehol nem tapasztaltam: egy méretarányos, rugalmas szív-maketten metszetben mutatta be a szív részeit, működését. Ezt lenyűgözőnek gondolom! Előző leleteimet figyelmesen tanulmányozta, A BENNÜK LÉVŐ ELLENTMONDÁST AZONNAL ÉSZREVETTE, "KISZÚRTA". Helyszíni méréssel ellenőrizte, hogy valóban hibát talált-e. Sajnos igen!! Összesített véleményem: 5* 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.02.08
Utolsó módosítás: 2019.10.17