A szívzörej egy sztetoszkópon keresztül hallható zúgó vagy suhogó hang, amikor a vér rendellenesen áramlik át a szívbillentyűin. A szívzörej gyakori, és nem feltétlenül utal egészségügyi problémára, különösen gyermekeknél. A zörejeket azonban ki kell vizsgálni, mert szívproblémát vagy más egészségügyi problémát jelezhetnek.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Mi az a szívzörej?
Sok szívbillentyű problémát, szívzörejt kardiológiai kivizsgálás során fedeznek fel, tulajdonképpen véletlenül, a sztetoszkóppal történő „hallgatózás” során. A szívzörej ugyanis úgy hallatszik az orvosnak, mintha a vér áramlása súrlódó hanggal járna, ahogyan az egyik kamrából a másikba áramlik, illetve esetleg egy extra „kattanás” is hallatszik, amikor a billentyű lehetővé teszi a vér visszafolyását. A szívzörej semmiféle észlelhető tünettel nem járnak, és az esetek többségében a szívzörej maga is ártatlan jelenség. Ugyanakkor egy részletesebb kivizsgálás szívbillentyű problémát is feltárhat a szívzörej hátterében, mint például
- a stenosis (a billentyűk szűkülete, amely miatt elégtelen lehet a szív vérellátása),
- a regurgitáció (amikor a billentyűk lehetővé teszik a vér visszafolyását a kamrába),
- a prolapsus (amikor a mitrális billentyű kisebb torzulása megakadályozza, hogy a szelep rendesen záródjon) vagy
- az atresia (amikor a szelep nem teljesen alakult ki, vagy éppen hiányzik).
Mennyire gyakori a szívzörej?
A szívzörej meglehetősen gyakori. Valójában a legtöbb embernek gyermekkorában valamikor ártatlan szívzöreje volt.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Vannak különböző típusú szívzörej?
A szívzörejeket aszerint osztályozzák, hogy mikor fordulnak elő szívverésben:
- Szisztolés: Ez a fajta szívzörej akkor fordul elő, amikor a szívizom összehúzódik (feszül).
- Diasztolés: Ez a fajta szívzörej akkor fordul elő, amikor a szívizom ellazul.
- Folyamatos: Folyamatos szívzörej fordul elő a szívizom összehúzódása és ellazulása során.
- A diasztolés és a folyamatos szívzörej nagyobb valószínűséggel szívbetegséggel kapcsolatos. De minden szívzörejt értékelni kell.
Mi okozza a szívzörejt?
A szívzörejt turbulens vagy rendellenes véráramlás okozza a szívbillentyűin keresztül.
Ha a vér a normálisnál gyorsabban áramlik, az ártatlan szívzörejt okozhat (ezt normálisnak vagy fiziológiásnak is nevezik). Ez a fajta szívzörej gyakori:
- Gyermekkor
- Gyakorlat
- Növekedési rohamok
- Terhesség
- A baba születése utáni első napokban
- Az ártatlan szívzörej eltűnhet és újra megjelenhet. Hangosabbak lehetnek, ha a szív gyorsabban ver. Gyakran elmúlnak, de néhányuk egy életen át tart. Az ártatlan szívzörej nem utal szívproblémára.
Kapcsolódó cikkünk
10 szabály a szív-érrendszeri betegek edzéséhez
Tíz parancsolatnak is nevezik azt a sportkardiológiában alkalmazott iránymutatást, amely a szív-érrendszeri betegeknek ajánlható fizikai aktivitására vonatkozik. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportorvos, aneszteziológus, intenzív terapeuta a nemzetközi szakmai szervezet ajánlásait mutatta be és a sportkardiológia feladatairól beszélt.
Egyes szívzörejeket szívprobléma vagy más állapot okozza, beleértve:
- Vérszegénység : vagy alacsony vörösvérsejtszám, zörejt okozhat, mert befolyásolja a vér viszkozitását (vastagságát). A vérszegénység egyéb jelei közé tartozik a gyengeség és a fáradtság (extrém fáradtság).
- A szívbillentyű-betegség azt jelenti, hogy egy vagy több szívbillentyű nem működik megfelelően, ami megakadályozza a jó vérkeringést. Például egy szelep lehet merev (szelepszűkület). Előfordulhat, hogy nem nyílik vagy csukódik be teljesen. Vagy lehetővé teheti, hogy a vér rossz irányba szivárogjon (billentyűregurgitáció). Egyéb jelek közé tartozik a boka vagy a láb duzzanata, szívdobogás (rebegés), légszomj vagy nyomás a mellkasban.
- Pajzsmirigy-túlműködés, a mirigy túl sok pajzsmirigyhormont termel. Az állapot szorongást, fokozott étvágyat, szapora szívverést és súlycsökkenést is okozhat.
Mik a szívzörej tünetei?
Néhány szívzörej egyáltalán nem okoz tüneteket, és egy rutin orvosi vizsgálat során fedezik fel.
De attól függően, hogy mi okozza a zörejt, olyan tüneteket tapasztalhat, mint például:
- Kékes bőr.
- Köhögés, ami nem múlik el.
- Szívdobogás.
- Fájdalom vagy szorító érzés a mellkasban.
- Légszomj.
- Szinkópia vagy gyengeség.
Hogyan diagnosztizálható a szívzörej?
A szakorvos a szívet hallgatva diagnosztizálhatja a szívzörejt. A szívzörej abnormálisan suhogó hangot ad ki. Az orvos sztetoszkóppal hallgatja szívét a mellkasán és a hátán különböző helyekről.