Olasz kutatók figyeltek fel arra, hogy a koronavírusos vagy a fertőzésen átesett betegeknél megnövekedett a kórházon kívül bekövetkező szív-érrendszeri események száma. Az eredményeket dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa elemezte, és egyben felhívta a figyelmet a kardiológiai ellenőrzés jelentőségére.

Egyértelmű növekedés a kardiológiai eseményekben

Koronavírus fertőzés után gyakrabban alakulnak ki szív-érrendszeri szövődmények.Olasz tudósok végeztek kutatásokat Lombardia tartományban, hogy bizonyítsák, valóban van összefüggés a COVID-19 járvány, és a kórházon kívüli (tehát például otthon, utcán, munkahelyen, sportolás közben) bekövetkező szív-érrendszeri események közt. Eseménynek nevezik a hirtelen bekövetkező, akár súlyos történéseket, mint egy rosszullét, ájulás, erős mellkasi fájdalom, erős szívritmuszavar, stb. A bizonyításhoz a koronavírus járvány alatt beérkező, szív-érrendszeri okokra vonatkozó sürgősségi hívásban elemezték a betelefonálók által jelzett, COVID-ra utaló tüneteket, mint a legalább 3 napja meglévő láz, köhögés, nehézlégzés, gyomor-bélrendszeri tünetek.  
A szakemberek a 2020. február 21. és április 20. közti adatokat hasonlították össze 2019. ugyanezen időszakával és 52 %-os növekedést tapasztaltak a sürgősségi hívásokban. (Megjegyzendő, hogy Észak-Olaszország ebben az időszakban az egyik legfertőzöttebb terület volt a koronavírus járványban, sokan emlékezhetnek a drámai kórházi felvételekre.)

Enyhébb tüneteknél is fontos a kardiológiai vizsgálat

A fertőzéssel kapcsolatos súlyos következményeket illetően az első és kiszámíthatóbb ok a szívmegállás a koronavírus okozta légzési elégtelenség miatt. Ez a leginkább életveszélyes szövődmény. Ugyanakkor vannak más teóriák is, amelyek a szív-érrendszeri eseményeket valószínűsítik, de az összefüggéseket jelenleg is és valószínűleg még sokáig vizsgálják.
COVID utáni kivizsgálással tisztázhatók a szívpanaszok okai.- Ami már tudható a jelenlegi kutatásokból, hogy a koronavírus egyik lehetséges kardiológiai szövődménye a szívizom-gyulladás. Ez a betegség azonban ritkán jár olyan panaszokkal, amelyek indokolnák a mentők kihívását. Sokszor éppen tünetmentes marad, vagy akár enyhe tünetekkel van jelen. Saját praxisomban a legtöbb, koronavíruson átesett beteg elsősorban kimerültséggel, teljesítménycsökkenéssel jelentkezik. Megdöbbentő, hogy egyébként erős, fitt fiatalemberek tapasztalják, hogy ha felmennek az első emeletre, kifulladnak és le kell ülniük. Különösen veszélyes lehet ez, ha sportolóról van szó, aki nyomást érez arra vonatkozóan, hogy minél előbb kezdje el az edzést – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Holott a túl korán elkezdett fizikai aktivitás akár még veszélyes is lehet, hiszen sokan nem is tudnak az esetlegesen jelen lévő szív-érrendszeri károsodásukról. Erre vonatkozólag a legjobb tanács, hogy ha valaki súlyosabb COVID-tünetekkel küzdött, esetleg még vannak maradványtünetei, hetekig csak sétáljon, kiránduljon, és csak nagyon lassan fokozza a terhelést.
Vaskó doktor ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy aki tartós kimerültséget, légszomjat, állandó fáradtságot, esetleg mellkasi fájdalmat, erős szívverést, gyors pulzust tapasztal, mindenképpen vegyen részt egy COVID utáni kardiológiai kivizsgáláson. A fizikai vizsgálat, az EKG, az akár napokig tartó Holter-monitorozás, a szívultrahang, bizonyos laborvizsgálatok ugyanis korán kimutathatóvá teszik az esetleges szív-érrendszeri szövődményeket. Azok a koronavírusos betegek pedig, akik a későbbiekben erős, ijesztő, nem múló tüneteket tapasztalnak, mielőbb hívjanak mentőt.         

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)


 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! Pár éve kezdődő magas vérnyomásom van, ami eleinte csak izgalom hatására volt tapasztalható, de az elmúlt időben napi szintű tünetté vált. A Háziorvos felírta két hete a gyógyszert, de nem kezdtem el szedni, mert szerettem volna más megoldást. Egy hete furcsán éreztem magam, megmértem a vérnyomásom, ami nem volt nagyon magas, viszont a digitális mérőm, most első alkalommal, szívritmus hibát jelzett. Akkor kicsit megijedtem és kiváltottam a vérnyomáscsökkentőt, amit egy hete szedek. A szívritmus tünetet megbeszéltem a Háziorvossal, aki berendelt EKG-ra. Ott minden rendben volt, az igaz, hogy épp akkor nem volt azt a furcsa érzést a mellkas fölötti részben, inkább a nyakam környékén. Tegnap és ma ismételten érzem, és a vérnyomásmérő megint kimutatta az eltérést. Nem dohányzom, nem fogyasztok alkoholt, fizikai munkát végzek és rendszeresen tornázom. Anyukám magas vérnyomásban szenved, apukámnak négy éve életmentő műtéte volt szívaorta repedés miatt, ezért én két éve már voltam szívultrahangos vizsgálaton. Kérdésem mi a teendőm, ugyan is a Háziorvos nem küld kivizsgálásra, csak a gyógyszereket ajánlja. A leírtak alapján Ön szerint szükséges-e és milyen vizsgálat. Válaszát előre is megköszönöm, Üdvözlettel, Báthori Hajnal
Báthori Hajnal

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves Báthori Hajnal!

Először is egy héten keresztül vérnyomás-napló vezetése, 24 órás ABPM vizsgálat, ezen kívül EKG elkészítése javasolt.
Szakorvosi vizsgálatra a +3670/610-3847-es telefonszámon, vagy az info@kardiokozpont.hu e-mail címen tud bejelentkezni.

Tisztelettel:
dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Foglalkozott a problémámmal

A megérkezésemkor udvarias útbaigazítást kaptam - első alkalommal kerestem fel Önöket. Nem kellett várakoznom, a megbeszélt időpontban sorra is kerültem. A főorvos úr nyugodtan, figyelmesen végighallgatott és úgy éreztem nem egy "tárgy vagyok a számára, amit majd valahogy meg kell javítani". Foglalkozott - nem sietve - a problémámmal és udvariasan közölte a lehetséges megoldási módokat. Összességében csak pozitívan tudom értékelni a szolgáltatásukat. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2021.01.21 11:51