Olasz kutatók figyeltek fel arra, hogy a koronavírusos vagy a fertőzésen átesett betegeknél megnövekedett a kórházon kívül bekövetkező szív-érrendszeri események száma. Az eredményeket dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa elemezte, és egyben felhívta a figyelmet a kardiológiai ellenőrzés jelentőségére.

Egyértelmű növekedés a kardiológiai eseményekben

Koronavírus fertőzés után gyakrabban alakulnak ki szív-érrendszeri szövődmények.Olasz tudósok végeztek kutatásokat Lombardia tartományban, hogy bizonyítsák, valóban van összefüggés a COVID-19 járvány, és a kórházon kívüli (tehát például otthon, utcán, munkahelyen, sportolás közben) bekövetkező szív-érrendszeri események közt. Eseménynek nevezik a hirtelen bekövetkező, akár súlyos történéseket, mint egy rosszullét, ájulás, erős mellkasi fájdalom, erős szívritmuszavar, stb. A bizonyításhoz a koronavírus járvány alatt beérkező, szív-érrendszeri okokra vonatkozó sürgősségi hívásban elemezték a betelefonálók által jelzett, COVID-ra utaló tüneteket, mint a legalább 3 napja meglévő láz, köhögés, nehézlégzés, gyomor-bélrendszeri tünetek.  
A szakemberek a 2020. február 21. és április 20. közti adatokat hasonlították össze 2019. ugyanezen időszakával és 52 %-os növekedést tapasztaltak a sürgősségi hívásokban. (Megjegyzendő, hogy Észak-Olaszország ebben az időszakban az egyik legfertőzöttebb terület volt a koronavírus járványban, sokan emlékezhetnek a drámai kórházi felvételekre.)

Enyhébb tüneteknél is fontos a kardiológiai vizsgálat

A fertőzéssel kapcsolatos súlyos következményeket illetően az első és kiszámíthatóbb ok a szívmegállás a koronavírus okozta légzési elégtelenség miatt. Ez a leginkább életveszélyes szövődmény. Ugyanakkor vannak más teóriák is, amelyek a szív-érrendszeri eseményeket valószínűsítik, de az összefüggéseket jelenleg is és valószínűleg még sokáig vizsgálják.
COVID utáni kivizsgálással tisztázhatók a szívpanaszok okai.- Ami már tudható a jelenlegi kutatásokból, hogy a koronavírus egyik lehetséges kardiológiai szövődménye a szívizom-gyulladás. Ez a betegség azonban ritkán jár olyan panaszokkal, amelyek indokolnák a mentők kihívását. Sokszor éppen tünetmentes marad, vagy akár enyhe tünetekkel van jelen. Saját praxisomban a legtöbb, koronavíruson átesett beteg elsősorban kimerültséggel, teljesítménycsökkenéssel jelentkezik. Megdöbbentő, hogy egyébként erős, fitt fiatalemberek tapasztalják, hogy ha felmennek az első emeletre, kifulladnak és le kell ülniük. Különösen veszélyes lehet ez, ha sportolóról van szó, aki nyomást érez arra vonatkozóan, hogy minél előbb kezdje el az edzést – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Holott a túl korán elkezdett fizikai aktivitás akár még veszélyes is lehet, hiszen sokan nem is tudnak az esetlegesen jelen lévő szív-érrendszeri károsodásukról. Erre vonatkozólag a legjobb tanács, hogy ha valaki súlyosabb COVID-tünetekkel küzdött, esetleg még vannak maradványtünetei, hetekig csak sétáljon, kiránduljon, és csak nagyon lassan fokozza a terhelést.
Vaskó doktor ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy aki tartós kimerültséget, légszomjat, állandó fáradtságot, esetleg mellkasi fájdalmat, erős szívverést, gyors pulzust tapasztal, mindenképpen vegyen részt egy COVID utáni kardiológiai kivizsgáláson. A fizikai vizsgálat, az EKG, az akár napokig tartó Holter-monitorozás, a szívultrahang, bizonyos laborvizsgálatok ugyanis korán kimutathatóvá teszik az esetleges szív-érrendszeri szövődményeket. Azok a koronavírusos betegek pedig, akik a későbbiekben erős, ijesztő, nem múló tüneteket tapasztalnak, mielőbb hívjanak mentőt.         

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)


 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Anyukám 40 éve sclerosis multiplex beteg. Az utóbbi hetekben többször előfordult, hogy hirtelen erős szúró mellkasi fájdalmat érez,csak az egyik oldalán,ami körülbelül 1 percig tart.Ilyenkor erősen izzad a tarkójánál, görcsösen összehúzza magát,majd elmúlik 1-2 perc alatt. Mit tanácsolna a probléma feltárására? Köszönöm szépen.
Falusi Andrea

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Falusi Andrea!

Nagyon nehéz így válaszolni, mivel nem láttam édesanyját, ill. a panaszait sem tusom részletesen kikérdezni.

Mindenképpen EKG-t, mellkas rtg-t készíttetnék, valamint a SM-t kezelő orvosát kellene felkeresni.



Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása

A recepción kedvesen foglalkoztak velem. (Nem volt szükség szakmai segítség kérésére, adására.) Dr. Vaskó Péterről csak felsőfokon lehet nyilatkozni! Nagyon körültekintően, részletesen kérdezett a panaszaimról. Nagyon kedves, figyel az emberre. Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása! 65 éves múltam, de ilyent eddig még soha, sehol nem tapasztaltam: egy méretarányos, rugalmas szív-maketten metszetben mutatta be a szív részeit, működését. Ezt lenyűgözőnek gondolom! Előző leleteimet figyelmesen tanulmányozta, A BENNÜK LÉVŐ ELLENTMONDÁST AZONNAL ÉSZREVETTE, "KISZÚRTA". Helyszíni méréssel ellenőrizte, hogy valóban hibát talált-e. Sajnos igen!! Összesített véleményem: 5* 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2021.01.21 11:51