Olasz kutatók figyeltek fel arra, hogy a koronavírusos vagy a fertőzésen átesett betegeknél megnövekedett a kórházon kívül bekövetkező szív-érrendszeri események száma. Az eredményeket dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa elemezte, és egyben felhívta a figyelmet a kardiológiai ellenőrzés jelentőségére.

Egyértelmű növekedés a kardiológiai eseményekben

Koronavírus fertőzés után gyakrabban alakulnak ki szív-érrendszeri szövődmények.Olasz tudósok végeztek kutatásokat Lombardia tartományban, hogy bizonyítsák, valóban van összefüggés a COVID-19 járvány, és a kórházon kívüli (tehát például otthon, utcán, munkahelyen, sportolás közben) bekövetkező szív-érrendszeri események közt. Eseménynek nevezik a hirtelen bekövetkező, akár súlyos történéseket, mint egy rosszullét, ájulás, erős mellkasi fájdalom, erős szívritmuszavar, stb. A bizonyításhoz a koronavírus járvány alatt beérkező, szív-érrendszeri okokra vonatkozó sürgősségi hívásban elemezték a betelefonálók által jelzett, COVID-ra utaló tüneteket, mint a legalább 3 napja meglévő láz, köhögés, nehézlégzés, gyomor-bélrendszeri tünetek.  
A szakemberek a 2020. február 21. és április 20. közti adatokat hasonlították össze 2019. ugyanezen időszakával és 52 %-os növekedést tapasztaltak a sürgősségi hívásokban. (Megjegyzendő, hogy Észak-Olaszország ebben az időszakban az egyik legfertőzöttebb terület volt a koronavírus járványban, sokan emlékezhetnek a drámai kórházi felvételekre.)

Enyhébb tüneteknél is fontos a kardiológiai vizsgálat

A fertőzéssel kapcsolatos súlyos következményeket illetően az első és kiszámíthatóbb ok a szívmegállás a koronavírus okozta légzési elégtelenség miatt. Ez a leginkább életveszélyes szövődmény. Ugyanakkor vannak más teóriák is, amelyek a szív-érrendszeri eseményeket valószínűsítik, de az összefüggéseket jelenleg is és valószínűleg még sokáig vizsgálják.
COVID utáni kivizsgálással tisztázhatók a szívpanaszok okai.- Ami már tudható a jelenlegi kutatásokból, hogy a koronavírus egyik lehetséges kardiológiai szövődménye a szívizom-gyulladás. Ez a betegség azonban ritkán jár olyan panaszokkal, amelyek indokolnák a mentők kihívását. Sokszor éppen tünetmentes marad, vagy akár enyhe tünetekkel van jelen. Saját praxisomban a legtöbb, koronavíruson átesett beteg elsősorban kimerültséggel, teljesítménycsökkenéssel jelentkezik. Megdöbbentő, hogy egyébként erős, fitt fiatalemberek tapasztalják, hogy ha felmennek az első emeletre, kifulladnak és le kell ülniük. Különösen veszélyes lehet ez, ha sportolóról van szó, aki nyomást érez arra vonatkozóan, hogy minél előbb kezdje el az edzést – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Holott a túl korán elkezdett fizikai aktivitás akár még veszélyes is lehet, hiszen sokan nem is tudnak az esetlegesen jelen lévő szív-érrendszeri károsodásukról. Erre vonatkozólag a legjobb tanács, hogy ha valaki súlyosabb COVID-tünetekkel küzdött, esetleg még vannak maradványtünetei, hetekig csak sétáljon, kiránduljon, és csak nagyon lassan fokozza a terhelést.
Vaskó doktor ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy aki tartós kimerültséget, légszomjat, állandó fáradtságot, esetleg mellkasi fájdalmat, erős szívverést, gyors pulzust tapasztal, mindenképpen vegyen részt egy COVID utáni kardiológiai kivizsgáláson. A fizikai vizsgálat, az EKG, az akár napokig tartó Holter-monitorozás, a szívultrahang, bizonyos laborvizsgálatok ugyanis korán kimutathatóvá teszik az esetleges szív-érrendszeri szövődményeket. Azok a koronavírusos betegek pedig, akik a későbbiekben erős, ijesztő, nem múló tüneteket tapasztalnak, mielőbb hívjanak mentőt.         

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)


 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő, Doktor úr! Jelenleg Lisonorm 10 mg/ 5 mg-ot, és Bisoblock 5 mg-os tablettát szedek ( Lisonormból nap fél. bisoblockból 1 reggel) A vérnyomásom 110-125/70-85 közé szokott esni, a pulzusom 55-80 között. Én ezt jónak tartom. Az orvosom korábban mondta, hogy próbáljam ki a Reg Enor méregtelenítő italt, és a környezetemben is csak jókat hallottam róla. Viszont a Lisonorm tájékoztatójában ez szerepel : "- A Lisonorm szedése során ne fogyasszon grépfrútlét vagy grépfrútot. A grépfrút és a grépfrútlé fogyasztása után megemelkedhet a vérben az amlodipin hatóanyag szintje, ami előre nem láthatóan fokozhatja a Lisonorm vérnyomáscsökkentő hatását." A Reg Enor csak grapefruit mag kivonatot tartalmaz. Ön szerint is nyugodtan fogyaszthatom? Sok ismerősömnek csökkent a gyógyszer adagja, vagy teljesen elhagyta azt. Félek, hogy ha túl alacsony lesz a vérnyomásom, és nem veszek be gyógyszert annak milyen hatása lesz. Önnek mi a véleménye? Köszönettel: Csicsoszki Anett
Csicsoszki Anett

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Csicsoszki Anett!

Önnek igaza van, valóban a grapefruit olyan hatóanyagot tartalmaz, amely a gyógyszer hatását csökkenti, vagy módosítja. Az Ön által említett "méregtelenítő" szerben senki nem tudja, hogy pontosan milyen anyagok vannak. Ezért nem minősül gyógyszernek és a hatása, mellékhatása is bizonytalan. Ezt a kockázatot kell felvállalni, amikor valaki ún. méregtelenítőt szed.

Üdvözlettel:
dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

szívből akar segíteni a problémán

A doktor úr hihetetlenül türelmes, készségesen és kedvesen válaszol minden kérdésre. Érződik, hogy tényleg szívből akar segíteni a problémán, és a szakmai felkészültsége erre maximálisan alkalmassá is teszi.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2021.01.21 11:51