A koronavírus fertőzés rövid- és hosszútávú hatásairól szinte napról napra derülnek ki új információk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a szív-érrendszert érintő lehetséges következményekre hívta fel a figyelmet, elismert szakmai publikációk alapján.

Akár hónapokkal később is károsodhat a szív

A Jama Cardiology című szaklapban nemrégiben megjelent tanulmányokra hivatkozva kijelenthető, hogy a COVID-19 vírusfertőzésből felépült páciensek akár hetekkel, hónapokkal később is mutathatják szívkárosodás jeleit. Amerikában nagy visszhangot keltett, hogy egy ismert baseballjátékosnál, Eduardo Rodrigueznél, a koronavírusból gyógyulva myocarditist, vagyis szívizom-gyulladást diagnosztizáltak. A tudósok számára még nem teljesen világos az összefüggés, de úgy vélik, ez lehet az egyik lehetséges hosszútávú következmény. 
A koronavírus miatt akár szívizom gyulladás is kialakulhat a szívbetegeknél.A vírusok ugyanis úgy támadják meg a testet, hogy közvetlenül a sejteket fertőzik meg. A Covid-19 vírusa elsődlegesen a tüdőt támadja, bár ahhoz is hozzájárulhat, hogy a szervezet túlzott immunválaszt produkáljon, ami fokozza a gyulladást szerte a testben. Ha pedig a szívizomban jelentkezik gyulladás, akkor romlik a szív pumpafunkciója és az elektromos jelek továbbításának képessége is. Súlyosabb formában ez a probléma szívritmuszavarhoz, szívelégtelenséghez is vezethet.
Az egyik erre vonatkozó német kutatás szerint, a kutatásban résztvevő, COVID-19-en átesett betegek több, mint felénél felfedezhető volt a szívet érintő gyulladás, holott kétharmaduk csupán enyhe tüneteket tapasztalt és saját otthonában meggyógyult. Vagyis sajnos még az enyhébb lefolyású fertőzésnél sem lehet fellélegezni, hiszen az is okozhat gyulladást és károsíthatja a szívet. A tisztánlátás végett hozzá kell tenni, hogy ez bármilyen vírusfertőzés következményeként kialakulhat, és az esetek többségében tünetek nélkül, magától gyógyul.

Milyen jeleknél szükséges orvoshoz fordulni?

Amennyiben valakinél beigazolódik a koronavírus fertőzés, mindenképpen értesítenie kell az orvosát – akár a betegség alatt, akár már a gyógyulás után is -, ha az alábbi jeleket tapasztalja magán:

A tudósok most úgy látják, a COVID-19 két módon is hatással lehet a szívre. Közvetlenül okozhat szívizom-gyulladást és fokozhatja a vérrögök kialakulásának esélyét, közvetetten pedig ronthatja a szív-érrendszeri betegségek állapotát. Tehát a szívbetegeknek lankadatlanul figyelmet kell fordítaniuk a vírus elleni védekezésre, a maszkhasználattól, a kézmosásig, a zsúfolt helyek kerüléséig. Természetesen ez nem csak rájuk, de mindenkire érvényes.

Mit tehetnek a szív-érrendszeri betegek?

A szív-érrendszeri betegekre veszélyesebb lehet a koronavírus.- Mind a kardiovaszkuláris betegeknél, mind a magasvérnyomás betegeknél a fő cél, hogy a lehető legjobb állapotban legyenek, a lehető legjobban karbantartott immunrendszerrel és alapbetegséggel. Szív-érrendszeri betegeknek a rendszeresen kontrollokon kívül is érdemes meglátogatniuk a kardiológust, ha szokatlan tüneteket tapasztalnak – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - Ez persze nem jelenti azt, hogy csak a már diagnosztizáltaknak, a gyógyszerszedőknek kell elővigyázatosnak lenniük, az idősebbek, mindazoknak, akiknek kezeletlen magas vérnyomása van, vagy csak időnként „rendetlenkedik a szívük” szintén fokozott óvatosságot kell, hogy tanúsítsanak. Amennyiben pedig megfertőződnek, a szív-érrendszeri tüneteikről mindenképpen be kell számolniuk az orvosuknak, és még gyógyulásuk után is hasznos lehet egy kardiológiai ellenőrzés.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/ Doktor úr! 23 éves nő vagyok, és magas vérnyomás, illetve néha- néha jelentkező mellkasi (nyomó, égő) fájdalom érzet miatt felkerestem egy kardiológus szakorvost. Első alkalommal kaptam Lisonorm 10 mg/5 mg tablettát, napi 2x1-et. Tegnap kellett mennem kontrollra, a vérnyomásom ugyan csökkent, de még mindig magas, ezért kaptam a Lisonorm mellé Bisoblock 5mg-os tablettát is. Reggel kell bevennem a Lisonormmal együtt, majd este a másik szem Lisonormot. Többször is megkérdeztem az orvost, hogy nem lesz-e sok, mert sajnos nem tudom mindennap mérni a vérnyomásom, de azt mondta szedjem nyugodtam. Ön szerint sem okoz problémát a kettő együtt? A 2x1 Lisonormmal általában 150/90 volt a vérnyomásom, a pulzus pedig 75-110 között. Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Anett
Anett

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Hölgyem!

A két gyógyszer együtt szedhető, jó és gyakori kombináció. Kb 3 hét gyógyszer szedés után kontroll vizsgálat javasolt.
Üdvözlettel
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Magas a szolgáltatás színvonala

Nagyon elégedett voltam, mert igen magas a szolgáltatás színvonala. Munkatársaik figyelmesek és segítókészek. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2020.11.23 12:17