A koronavírus fertőzés rövid- és hosszútávú hatásairól szinte napról napra derülnek ki új információk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a szív-érrendszert érintő lehetséges következményekre hívta fel a figyelmet, elismert szakmai publikációk alapján.

Akár hónapokkal később is károsodhat a szív

A Jama Cardiology című szaklapban nemrégiben megjelent tanulmányokra hivatkozva kijelenthető, hogy a COVID-19 vírusfertőzésből felépült páciensek akár hetekkel, hónapokkal később is mutathatják szívkárosodás jeleit. Amerikában nagy visszhangot keltett, hogy egy ismert baseballjátékosnál, Eduardo Rodrigueznél, a koronavírusból gyógyulva myocarditist, vagyis szívizom-gyulladást diagnosztizáltak. A tudósok számára még nem teljesen világos az összefüggés, de úgy vélik, ez lehet az egyik lehetséges hosszútávú következmény. 
A koronavírus miatt akár szívizom gyulladás is kialakulhat a szívbetegeknél.A vírusok ugyanis úgy támadják meg a testet, hogy közvetlenül a sejteket fertőzik meg. A Covid-19 vírusa elsődlegesen a tüdőt támadja, bár ahhoz is hozzájárulhat, hogy a szervezet túlzott immunválaszt produkáljon, ami fokozza a gyulladást szerte a testben. Ha pedig a szívizomban jelentkezik gyulladás, akkor romlik a szív pumpafunkciója és az elektromos jelek továbbításának képessége is. Súlyosabb formában ez a probléma szívritmuszavarhoz, szívelégtelenséghez is vezethet.
Az egyik erre vonatkozó német kutatás szerint, a kutatásban résztvevő, COVID-19-en átesett betegek több, mint felénél felfedezhető volt a szívet érintő gyulladás, holott kétharmaduk csupán enyhe tüneteket tapasztalt és saját otthonában meggyógyult. Vagyis sajnos még az enyhébb lefolyású fertőzésnél sem lehet fellélegezni, hiszen az is okozhat gyulladást és károsíthatja a szívet. A tisztánlátás végett hozzá kell tenni, hogy ez bármilyen vírusfertőzés következményeként kialakulhat, és az esetek többségében tünetek nélkül, magától gyógyul.

Milyen jeleknél szükséges orvoshoz fordulni?

Amennyiben valakinél beigazolódik a koronavírus fertőzés, mindenképpen értesítenie kell az orvosát – akár a betegség alatt, akár már a gyógyulás után is -, ha az alábbi jeleket tapasztalja magán:

A tudósok most úgy látják, a COVID-19 két módon is hatással lehet a szívre. Közvetlenül okozhat szívizom-gyulladást és fokozhatja a vérrögök kialakulásának esélyét, közvetetten pedig ronthatja a szív-érrendszeri betegségek állapotát. Tehát a szívbetegeknek lankadatlanul figyelmet kell fordítaniuk a vírus elleni védekezésre, a maszkhasználattól, a kézmosásig, a zsúfolt helyek kerüléséig. Természetesen ez nem csak rájuk, de mindenkire érvényes.

Mit tehetnek a szív-érrendszeri betegek?

A szív-érrendszeri betegekre veszélyesebb lehet a koronavírus.- Mind a kardiovaszkuláris betegeknél, mind a magasvérnyomás betegeknél a fő cél, hogy a lehető legjobb állapotban legyenek, a lehető legjobban karbantartott immunrendszerrel és alapbetegséggel. Szív-érrendszeri betegeknek a rendszeresen kontrollokon kívül is érdemes meglátogatniuk a kardiológust, ha szokatlan tüneteket tapasztalnak – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - Ez persze nem jelenti azt, hogy csak a már diagnosztizáltaknak, a gyógyszerszedőknek kell elővigyázatosnak lenniük, az idősebbek, mindazoknak, akiknek kezeletlen magas vérnyomása van, vagy csak időnként „rendetlenkedik a szívük” szintén fokozott óvatosságot kell, hogy tanúsítsanak. Amennyiben pedig megfertőződnek, a szív-érrendszeri tüneteikről mindenképpen be kell számolniuk az orvosuknak, és még gyógyulásuk után is hasznos lehet egy kardiológiai ellenőrzés.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 28 éves kismama vagyok (19 hetes) és a problémám a gyakori erős szívdobogás,most terhesség alatt egyre sűrűsödik.Van mikor naponta többször is érzek 2-3 erős dobbanást,van mikor 1-2 hétig semmi problémám nincsen.Nagyon ritkán előfordul,hogy tartósan 5-10 percig is eltart ez az állapot,ilyenkor ájulás közeli álapotban vagyok,erős verejtékezés,kipirosodás és halálfélelem társul hozzá.Sajnos mire orvoshoz kerültem volna ebben az állapotban,addigra mindig elmúlt. Évekkel ezelőtt voltam emiatt szívultrahangon,természetesen minden tökéletes volt. Pár hete EKG-t és terheléses EKG-t is csináltak,szintén minden rendben volt. Mindig azt mondták az orvosok,hogy néha melléüt a szívem,de nem kell vele foglalkozni,mert nem életveszélyes állapot és esetleg lelki oka is lehet,ami kiválthatja,esetleg pànikbetegség vagy most a terhességem miatt hogy talán kevés folyadékot iszom. A kérdésem,hogy Ön szerint igényelne további vizsgálatot ez a dolog,vagy nem kell foglalkoznom vele? Előre is köszönöm a válaszát!
Lilli Barbara

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves "Kismama"!

A leírás alapján Önnek feltehetően szívritmus zavara van. Az eddig elvégzett vizsgálatok ebből a szempontból nem voltak hasznosak. 24 órás ekg-ra ( Holter monitorozás) lenne szükség, amelyet készséggel elvégzünk,amennyiben bejelentkezik.
Üdvözlettel:
dr.Vaskó Péter

Páciensek mondták

Magabiztos és jó szakember

Maximálisan elégedett vagyok, kimondottan jó a véleményem, gyakorlatilag minden tekintetben. Minden a recepciónál kezdődik..., mosoly, inetlligencia, kedvessség, kitűnő eligazitás fogadott. Dr.VASKÓ PÉTER magabiztos és jó szakember benyomását keltette-örülök, hogy Hozzá kerültem.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2020.10.22
Utolsó módosítás: 2020.11.23