Szerző: KardioKözpont

Az ischaemiás szívbetegség kezelése nem ér véget az akut koszorúér-szindrómát követően. Hosszútávú gondozásra is szükség van, melyet sokan másodlagos megelőzésként emlegetnek. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása során ugyanis az a cél, hogy elkerüljük a szövődmények, valamint az újabb akut koszorúér-szindróma kialakulását.

Mit jelent valójában az ischaemiás szívbetegség?
Mik a fő szempontok az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása során?
Milyen területekre fókuszál az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása?
Milyen előnyökkel jár az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Kardio Központban

Mit jelent valójában az ischaemiás szívbetegség?

A középkorú vagy idősebb férfiak és nők körében egyaránt a szív- és érrendszeri betegségek szerepelnek a halálozási listák élén. Ebben hazánk sem különbözik, a szív- és érrendszeri betegségek (köztük az ischaemiás szívbetegségek) vezető szerepet játszanak a halálozásban. Éppen ezért egy kiemelten fontos témakörről van szó: mindannyiunk felelőssége, hogy minél jobban felismerjük, minél hatékonyabban kezeljük és lehetőség szerint minél előbb előzzük meg ezeket a betegségeket.

Az ischaemiás szívbetegség a szívizom valamely területének elégtelen vérellátásából eredő betegséget jelenti. Több formája is létezik, akut esetben szívinfarktusnak nevezzük, míg a krónikus megnyilvánulásai közé sorolható az infarktust követő állapot, az angina pectoris, valamint az ingerátadási és a szívritmuszavarok. Az ischaemiás szívbetegség hátterében általában a koszorúerek megbetegedése, az érelmeszesedés áll, ami miatt szűkül a koszorúerek átmérője és csökken a rajtuk áthaladó vér mennyisége. A szívunk az egyik legfontosabb szervünknek nevezhető, aminek a működése nélkül csupán perceink vannak hátra. A szív feladata a vér keringetése és a friss, oxigéndús vér szervezetbe juttatása. Ehhez azonban neki is sok friss vérre van szüksége. A szívizomzat ellátásért a koszorúerek a felelősek. Ők az aorta első leágazásai, hogy gyorsan és lehetőség szerint minden esetben elláthassák a szívizomzatot oxigénnel és tápanyagokkal, biztosítva ezzel a működését. Az ischaemiás szívbetegségek akkor alakulnak ki, ha sérül ez a funkció. Ha a működő szívizom oxigénhiányban szenved, ez idővel teljesítménycsökkenéséhez, majd egyes szívizomsejtek elhalásához vezet. Krónikus esetben az érelmeszesedés okozza főként, míg akut esetben az érelmeszesedés talaján kialakuló thrombus.

Az ischaemiás szívbetegség többéle tünetet okozhat: a betegség első tünete éppúgy lehet típusos vagy atípusos mellkasi fájdalom, mint életveszélyt jelentő szívinfarktus vagy éppen hirtelen halál. A lefolyás során a terápia függvényében váltakozhatnak a tünetes és tünetmentes periódusok, a stabil és instabil állapotok, éppen ezért a hosszútávú gondozás kiemelten fontos pontja az életmódváltás.

Az ischaemiás szívbetegség gyógykezelésének alapját mindenkor a szívizom vérellátásának növelése és a megfelelő oxigénbevitel jelenti. A kezelés azonban itt nem ér véget, nem elég csupán tágítani a szűkületet vagy feloldani a vérrögöt, hanem az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása is szükséges. Minden betegnek fel kell ajánlani, és az akut eseményt követően a lehető leghamarabb el kell kezdeni az utógondozást. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása révén elkerülhetővé válnak a szövődmények, például egy újabb akut koszorúér-szindróma kialakulása. A hosszú távú kezelés magában foglalja a pszichoszociális tanácsadást, a farmakológiai kezelés optimalizálását és betartását, valamint a kardiológiai rehabilitációt. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása bizonyítottan növeli az életminőséget, valamint csökkenti a megbetegedések számát és a halálozást.

Kapcsolódó cikkünk

Szívelégtelenség is lehet a pitting ödéma oka

Szívelégtelenség is lehet a pitting ödéma oka

Az ödéma gyakori tünete lehet a kardiológiai betegségek egy csoportjának, bár számos más okból is keletkezhet a szemmel látható duzzanat. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus a szív-érrendszeri okok, főként a szívelégtelenség miatt kialakuló ún. pitting ödéma diagnózisának felállításának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Mik a fő szempontok az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása során?

Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása egy életre szóló feladat. Ennek során megpróbálják a lehető legteljesebb életet visszaadni a betegnek, valamint csökkenteni egy újabb szívet érő ischaemiás epizód előfordulásának az esélyét. Ebből a szempontból az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása szekunder prevenciónak is nevezhető, hiszen például szívinfarktust követően megakadályozza, hogy újabb alakuljon ki. Ezt a megelőzést az iszkémiás eseményt követően azonnal, még az akut fázisban el kell kezdeni, majd pedig a beteg egész hátralévő életében folytatni.

Az ischaemiás szívbetegség kialakulásában több tényező is szerepet játszik, éppen ezért a gondozása is egy összetett feladatot jelent. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása átfogó megközelítést igényel, melyhez első lépésként fel kell mérni a kardiovaszkuláris kockázati tényezőket és ki kell vizsgálni a kísérőbetegségeket. Ezektől függően ugyanis eltérő módokon kerülhet sor a kezelésre. A terápia jelenthet gyógyszeres vagy invazív, sebészeti megközelítést, valamint a viselkedésváltoztatási modelleken alapuló életmódbeli változtatásokat is. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása magában foglalja a fizikai aktivitásra vonatkozó tanácsadást, a pszichoszociális támogatást és a megfelelő kardioprotektív gyógyszerek felírását és betartását is. Mindezekkel együttesen érhető el, hogy a betegek a lehető legteljesebb életet élhessék, és javuljon az életminőségük. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása bizonyítottan növeli az életminőséget, valamint csökkenti a megbetegedések számát és a halálozást. Rendkívül fontos a betegek bevonása a döntéshozatalba. Be kell építeni a betegellátásba a beteg megfelelő oktatását és tájékoztatását is.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen területekre fókuszál az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása?

Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása komplex megközelítést igényel. A beteg egyéni állapotának, igényeinek és preferenciáinak megfelelően kell kialakítani a gondozási tervet. Sajnos világszerte az a tapasztalat, hogy az ischaemiás szívbetegek nagy hányada még mindig nem éri el a terápiás célokat. Ennek hátterében az irányelvek elégtelen végrehajtása állhat, mely könnyebben kiküszöbölhető, hogyha egy multidiszciplináris team segíti a beteget a gondozási évek során. A multidiszciplináris team több terület szakembereit is tartalmazza, melyek egyenként tudásukkal mind hozzájárulnak a terápia sikeréhez. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása során az alábbi szakterületek képviselői segítik a terápiát:Ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása - Kardio Központ

  • Táplálkozásterápia: Szív- és érrendszeri megbetegedések esetén világszerte a mediterrán diétát javasolják, melynek mind a megelőzésben, mind a kezelésben is szerepe van. A mediterrán diéta alapját képezi az olívaolaj, gabonák, zöldségek, gyümölcsök és halak rendszeres fogyasztása, miközben a tejtermékek és húsok fogyasztásának mérséklését javasolják. A kardioprotektív étrend az egyénre szabott dietoterápia mellett nagy hangsúlyt fektet a zsírbevitel mennyiségén túl azok minőségére is. A diéta javasolja a telített zsírsavak csökkentését, míg az egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag élelmiszerek (olívaolaj, repceolaj, mandulaolaj, avokádó) fogyasztásának növelését és a többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag tengeri halak (lazac, makréla, hering, tonhal) rendszeres fogyasztását.
  • Mozgásterápia: A kardiológiai megbetegedések kockázata jelentősen lecsökkenthető a rendszeres testmozgás által, azon belül is elsősorban a kardiovaszkuláris fittség fejlesztésével. Tévhit, hogy a szívbetegeknek nem ajánlott a testedzés, hiszen a legtöbbek számára fontos a mozgás beépítése a mindennapokba. Természetesen vannak kizárásos vagy limitáló kritériumok, állapotok, éppen ezért szakorvosi állapotfelmérést követően kezdhető meg a mozgásterápia. A mozgásterápia minden esetben hatékonyabb mozgásterapeuta segítségével! Motiváló lehet csoportos órákra járni például sorstársakkal. A mozgásterápia részei az alábbiak:
    • Kardiomozgás:
      • Közepes intenzitásban (izzasztó, „lihegtető” mozgás a maximális pulzus 60-85%-val)
      • Kezdetben könnyű edzésekkel kezdeni, és lassan, fokozatosan emelni az edzések nehézségét, időtartamát
      • Minden esetben fontos a folyamatos pulzusmérés!
      • Hetente minimum 150 perc, lehetőleg 4-5 napra elosztva
      • Egy alkalom legyen minimum 30 perc, ha ez még megerőltető 3x10 perc
    • Erősítő edzés:
      • Hetente 2x30 perc időtartamban
      • Nagy izomcsoportokat megmozgató, egyszerű gyakorlatok
      • Lehet súlyzós edzés, saját testsúlyos, gumiszalagos stb.
      • A nagyobb ismétlésszámot kell megcélozni, kezdetben 3x10-15 db gyakorlatonként
      • Fontos a nagy súlyok, erőfeszítések kerülése: a gyakorlatok közben tilos visszatartani a levegőt („préselni”), mert az túlságosan nagy terhet ró a szívre, emeli a vérnyomást
  • Dohányzásról való leszokás: A dohányzás a szív-és érrendszeri betegségek egyik fő rizikófaktora. A cigarettafüsttel rengeteg méreg kerül a szervezetbe, amik a szervezetet erősen károsítják: megemeli a vérnyomást, növelik a koleszterin kedvezőtlen hatásaiért felelős altípusának szintjét és arányát a vérben és rontják a vérkeringést. Azonban a dohányzásról leszokás minden életkorban jó hatással van a szervezetre, és nagy mértékben segíti az ischaemiás szívbetegség gyógyulását.
  • Stresszkezelés: Az érzelmi stresszről régóta köztudott, hogy növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mivel tartós fennállása a szervezetet folytonos készenlétben tartja. Idővel állandósulnak az emiatt a szívben létrejövő fiziológiai változások, ami krónikus betegségekhez is vezethet. Emiatt az ischaemiás szívbetegeknek különösen érdemes foglalkozniuk a mentális egészségükkel és megtalálni a mindennapi stresszt levezető tevékenységeket. Ebben nagy segítséget jelenthet egy mentálhigiénés szakember, coach vagy pszichológus.

Milyen előnyökkel jár az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása?

Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása vitathatatlanul előnyös a beteg számára. Akár már néhány hónap után is érezhető az életmódváltás hatása, de fontos hosszútávra beépíteni a fenti változtatásokat a mindennapokba. Az ischaemiás szívbetegség hosszútávú gondozása segítségével:

  • Megerősödik a szív, csökken a további szív- és érrendszeri katasztrófák kockázata
  • Csökken a testsúly
  • Csökken a vérnyomás, a koleszterin szintje
  • Javul a fittség
  • Könnyebbé válik a mindennapi teendők elvégzése
  • Javul a közérzet

    Téma szakértője

    Specialitások:
    • Lábdagadás kardiológiai okainak kivizsgálása
    • Merevedési zavar kardiológiai okainak felderítése (szexuálkardiológia)
    • Krónikus szívbetegségek
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Telefonszám: +36 70 940 0099

    Rendelés helyszíne: 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emelet

Módosítás: 2024.12.30 19:40