Azok közül, akik már kigyógyultak a koronavírusból, többen tapasztalhatják, hogy nem tudják úgy folytatni a mindennapjaikat, ahogy korábban tették. A vírusfertőzés okozta tünetek súlyosságától függetlenül is megnehezítheti a munkát a kimerültség, a csökkent terhelhetőség, bizonyos kitartó fájdalmak. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak a szívbetegeknek ajánlott a COVID utáni kardiológiai kivizsgálás.

Szívizom-gyulladás is lehet a következmény

A COVID egyik következménye lehet a szívizom-gyulladás, ami extrém fáradtságot okozhat.A koronavírus fertőzés fennállása alatt változatos tüneteket produkálhat, az egészen enyhe, megfázásos panaszoktól akár a kórházi kezelést szükségessé tévő súlyos állapotig. A könnyű lefolyás azonban sajnos nem feltétlenül jelenti azt, hogy hosszútávon is következmények nélkül megúszható a fertőzés. Akár több héttel később is jelentkezhet következményesen például a szívizom-gyulladás, amire az extrém fáradtság, a csökkent terhelhetőség, a mellkasi fájdalom, esetleg a végtagok duzzanata, ödémák kialakulása hívhatja fel a figyelmet. Sokan azt gondolják, ezzel a lehetséges szövődménnyel és esetleg más következményekkel csak az alapbetegséggel küzdők (cukorbetegek, szív-érrendszeri betegek, tüdőbetegséggel élők, vagy jelentős túlsúllyal küzdő személyek) számolhatnak, de sajnos ez nem igaz. A későbbi szervi problémák bárkinél jelentkezhetnek, még akár a korábban aktív, sportos életet élő személyeknél is. A szövődmények közé pedig nem csak a szívizom-gyulladás, de a tüdőgyulladás miatti hegszövet termelődés, autoimmun- és gyulladásos betegségek is tartozhatnak, de ennek a területnek a kutatása folyamatosan zajlik. 
- Kardiológiai tekintetben a szívizom-gyulladásról azt érdemes tudni, hogy nem csak önmagában jelenthet problémát, de romlik a szív pumpafunkciója és az elektromos jelek továbbításának képessége is, így súlyosabb formában szívritmuszavarhoz, szívelégtelenséghez is vezethet – ismereti Müller doktor.

Ilyen vizsgálatokat érdemes végezni

A COVID utáni kivizsgálással és kezeléssel megelőzhetők lehetnek a súlyos szövődmények.- Aki a koronavírus fertőzés elmúlta után továbbra is olyan tüneteket észlel magán, mint a csökkent terhelhetőség, a kimerültség, a fájdalmak, a légzési nehézségek, az izom- és ízületi fájdalmak, érdemes kivizsgáltatnia magát. Különösen igaz ez azokra, akik esetleg a sportoláshoz is szeretnének visszatérni, hiszen a nagyobb terhelés veszélyesebb lehet akkor, ha a háttérben valamilyen szervi eltérés mutatkozik – hangsúlyozza dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. – A tünetek megismerése és az anamnézis felvétele után döntünk, milyen vizsgálatot tartunk fontosnak elvégezni az állapot felmérésére. A laborvizsgálatok során mindenképpen ellenőrizni szükséges a troponinszintet, ahogyan a nyugalmi EKG-ból is már sok minden kiderülhet. Ugyanakkor a legtöbb esetben, miközben a szívizom-gyulladás, esetleg a szívelégtelenség jelei után kutatunk, fontos diagnosztikai eszköz lehet a szívultrahang, az akár 48 órás Holter vizsgálat és a terheléses EKG is. A cél minden esetben az, hogy megbizonyosodjunk a feltételezett károsodás mértéke felől, és ha szükséges, elkezdhessük a kezelést, megelőzvén az esetleges súlyosabb következményeket. Ha pedig valakinél nem találunk elváltozást, ő sokkal nyugodtabban, biztonságban építheti fel újra a korábbi életmódját, beleértve a munkát és a sportot is.  
 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor úr! 5 éve volt instabil angina miatt 4 eres bypassz nyitott szívműtétem. Azóta szinte folyamatosan fáj a mellkasom. Húz, szúr, néha nyom, hol bal oldalon, hol középen hol a hátamon. Alig tudok fizikai munkát végezni. Az utóbbi egy hétben már szinte állandósult a fájdalom a hátamban, mellkasomban, bordámban bizonyos mozdulatokra, levegővételre. Január 5-én a kardiológusom echot csinált ahol egyébként nem talált különösebb eltérést, azonban azt írja: "fiziológiás mennyiségű pericardiális fluidum. " Semmilyen útravalót, tanácsot nem kaptam. Jöjjek egy év múlva. Nem lehet, hogy azonban nekem ezzel foglalkoznom kellene? Ezért vannak a fájdalmaim? Ezért fázom jobban olykor? Borzongok? Köszönöm szíves válaszát.
Kajos Gyula Attila

dr. Jenei Zsigmond Máté

kardiológus
Kedves Érdeklődő!

A leírtak alapján valószínűleg a panaszai nem szív eredetűek. A teljes kórtörténet és vizsgálata után lehet biztosat mondani. Ha gondolja jöjjön el a Kardioközpontba.

Üdvözlettel Jenei Zsigmond

Páciensek mondták

Szakmaiság

Nagyon elégedett vagyok a Doktor úr hozzáállásával, információ átadásával. Minden kérdésemre készségesen és türelmesen válaszolt.

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus
Létrehozás ideje: 2020.12.03
Utolsó módosítás: 2020.12.07