Nem minden szívzörej jelent a későbbiekben gondot, de fontos megérteni a lehetséges kapcsolatot a szívzörej és a szívbillentyű problémák közt. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa arra hívta a figyelmet, hogy mivel a zörejek legnagyobb része a billentyűk elváltozásából származik, a rendszeres kardiológiai kivizsgálás még tünetmentesség esetén is fontos lehet.
Sokszor egy rutin ellenőrzésen fedezik fel a szívzörejt
Nagyon sok szívbillentyű problémát egy kardiológiai kivizsgálás során fedeznek fel, tulajdonképpen véletlenül, a sztetoszkóppal történő „hallgatózás” során. A szívzörej ugyanis úgy hallatszik az orvosnak, mintha a vér áramlása súrlódó hanggal járna, ahogyan az egyik kamrából a másikba áramlik, illetve esetleg egy extra „kattanás” is hallatszik, amikor a billentyű lehetővé teszi a vér visszafolyását. Ezek a hangok ugyanakkor semmiféle észlelhető tünettel nem járnak, és az esetek többségében a szívzörej maga is ártatlan jelenség. Ugyanakkor egy részletesebb kivizsgálás szívbillentyű problémát is feltárhat a zörej hátterében, mint például
- a stenosis (a billentyűk szűkülete, amely miatt elégtelen lehet a szív vérellátása),
- a regurgitáció (amikor a billentyűk lehetővé teszik a vér visszafolyását a kamrába),
- a prolapsus (amikor a mitrális billentyű kisebb torzulása megakadályozza, hogy a szelep rendesen záródjon) vagy
- az atresia (amikor a szelep nem teljesen alakult ki, vagy éppen hiányzik).
Betegségek miatt is kialakulhatnak szívbillentyű problémák
A szívbillentyű problémáinak egy része veleszületett rendellenesség, mint az aortabillentyű szűkület, a pulmonális billentyű szűkülete és az Ebstein anomália. Ugyanakkor az idősödéssel és bizonyos betegségek következtében is kialakulhatnak gondok. A leggyakoribb alapbetegségek és állapotok, amelyek szívbillentyű problémákhoz vezethetnek:
- Degeneratív billentyű betegségek
Leginkább a mitrális billentyű hajlamos „elhasználódni”, aminek következtében nehézségek adódhatnak a záródásával, a vér visszafolyásával.
- Érelmeszesedés
Időnként a meszesedés a szívbillentyűket is érinti, ami lassan szűkülethez vezethet.
Az infektív endocarditis vagyis a szívbelhártya fertőzése, a reumás láz és bizonyos sérülések szintén érinthetik a szívbillentyűket, amelyek romló teljesítménye miatt a szívnek keményebben kell dolgoznia és gyengül a pumpafunkciója. Azt is tudni kell, hogy bár egyes állapotok veszélyesek lehetnek, a legtöbb billentyű probléma jól kezelhető.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- Szívzörej vagy szívbillentyű probléma miatt ritkán fordulnak orvoshoz a páciensek, ugyanis évekig, akár évtizedekig sem okoz tünetet. Ami esetleg mégis gyanakvásra adhat okot, az néhány olyan általánosabb panasz, mint a gyorsabb kifulladás vagy a fáradékonyság, esetleg a családban öröklődő szívbetegség – ismerteti dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa.
A páciens által megélt panaszok alapján a billentyűhibák négy súlyossági fokozata különböztethető meg az amerikai kardiológiai társaság, a New York Heart Association beosztása szerint:
- Tünetmentesség mellett fennálló billentyű hiba.
- Erős fizikai terhelés kapcsán jelentkező panaszok.
- Könnyű fizikai terhelés során is érzékelhető panaszokat.
- Nyugalomban is jelen lévő panaszok.
Gyanú esetén a kikérdezés, a sztetoszkópos vizsgálat, az EKG és a szívultrahang alapján beazonosítható a probléma, felállítható a diagnózis és elrendelhető a kezelés.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el! |
Bejelentkezés szívzörej okának kivizsgálására: |
KardioKözpont - természetesen biztonságban |
Téma szakértője
- Pitvarfibrilláció kezelése, gondozása
- Billentyűbetegségek
- Szívelégtelenség kivizsgálása
- Sztent beültetése utáni gondozás
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Kimagasló szaktudás
Kimagasló szaktudás, érthető kommunikáció jellemző Főorvos Urat, többet biztosan nem megyek más kardiológushoz.