Bizonyos pótütések vagy az alkalmanként jelentkező erős szívdobogás érzése előre vetítheti a pitvarfibrilláció kialakulását. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a szívritmuszavarok korai jeleire és a kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Jóval korábban is jelentkezhetnek a figyelmeztető jelek

Svéd kutatók végezték azt a 10 éven tartó utánkövetéses vizsgálatot, amely a pitvarfibrilláció korai jeleire koncentrált.  A malmöi Lund University és a Skåne University Hospital tudósai 389 személyt figyeltek meg 1998-2000 között 24 órás Holter-EKG vizsgálattal, akik között nem voltak pitvarfibrillációval diagnosztizált betegek.  Az eredmények értékelésekor figyelembe vették az életkort (az átlagéletkor 65 év volt), a nemet (44 százalékban voltak férfiak), a szisztolés vérnyomást, a magasságot, a súlyt, a dohányzást és az esetlegesen meglévő inzulinrezisztenciát.
Az 10,3 év alatt, amíg nyomon követték a vizsgált személyek kórtörténetét, arra az eredményre jutottak, hogy 45 esetben jelentkezett pitvarfibrilláció, amelyet a pitvari pótütések (szupraventrikuláris extraszisztolé) és egy bizonyos gyors, erős szívdobogás érzés (szupraventrikuláris tachycardia) évekkel korábban, jóval előre jelezhetett.

Mit jelent mindez a gyakorlatban? 

szívritmuszavar erős szívdobogás érzésA pitvari pótütések a szív pitvari részében keletkeznek, és igen sokan megtapasztalhatják ezt az önmagában nem veszélyes funkciózavart. Maga a jelenség kellemetlen érzést okozhat, mert az extra szívverést gyakran egy rövid szünet követ. A páciens ilyenkor úgy érzi, mintha a szívverése „kihagyna” egy ütemet.
Különösen fiatalabbaknál gyakori az ún. szupraventrikuláris tachycardia, amely számos, a kamrák felett eredő arrhythmia típust foglal magába. A jelenség hirtelen kezdődő, néhány másodperctől néhány órán át tartó, gyors, szabályos szívösszehúzódásokat, vagyis erős szívdobogás érzést eredményez. Ez akár 160-200 / perces szívfrekvenciát is jelenthet, amit igen nyomasztó élményként élhet meg a páciens. 
- Mindkét jelenséggel gyakran fordulnak orvoshoz a páciensek, ugyanis valódi kellemetlenséget, félelmet élhetnek meg egy-egy ilyen alkalommal, aminek szeretnének utánajárni – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.- Ez nagyon helyes lépés, ugyanis a megfelelő vizsgálatokkal – például nagylabor vizsgálattal, nyugalmi EKG-vel, pajzsmirigy ultrahanggal, 24-órás Holter EKG-vel – kideríthetjük van-e esetleg valódi, kialakult betegség a háttérben. 

A pitvarfibrilláció sokáig csak figyelmeztető jeleket produkál

A svéd kutatás is bizonyította, hogy már az első, szokatlan tüneteket is érdemes komolyan venni. A fáradtság, a légszomj, a mellkasi fájdalom, a gyors szívdobogás érzés, illetve az egyszer-egyszer „kihagyó” szívverés ugyanis pitvarfibrillációra is utalhatnak. A szív felső üregeiben, a pitvarokban kialakuló fibrilláció hatására, a pangó vér miatt pedig akár vérrögök is keletkezhetnek. Egy elszabaduló vérrög aztán elzáródást okozhat az agyban és más szervekben, tehát korántsem veszélytelen jelenségről van szó, mindenképpen fontos a korai felismerés, mert anticoaguláns (vérhígító) kezeléssel megakadályozható vérrög képződés kialakulása.
Egyes esetekben a pitvarfibrilláció lehet teljesen tünetmentes és csak rutin kardiológiai vizsgálat esetén ismerik fel, ami igen jó hír, hiszen az embóliaveszély ilyenkor is fennáll. Ezért fontos, hogy az enyhébb, szívritmusra vonatkozó figyelmeztető jeleknél, illetve családi halmozódás esetén időnként tünetmentesen is vizsgáltassuk ki magunkat kardiológussal.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

   

 Cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés szívritmuszavar vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jo estet. Eloszoris leirnam amiket tudok. Anyumnak 2 eve sztent volt beultetve koszoruer szukulet miatt meg nem volt teljes elzarodas. De utanna is dolgozott es eleg kemenyen meg cigizett. Ket evig semmi tunet nem volt , 2017 novembereben volt vizsgalaton azt mondtak minden rendben , nagyon jo allapotban van Karacsony elott kapott egy szivrohamot, az orvos azt mondta nagyon sujos volt de nem tudom a szivizom elhalas merteket. De anyit tudok hogy amig kipucoltak es ujrahejeztek a sztentet eltelt sok ora... pontosan nem tudom mert akkor nem az erdekelt de 4-5 ora eltelt addig csak kapott valami gyogyszereket verhigitot gondolom. Ahogy leforditom amit ertek ACS elagazas tiszta, ACX tiszta es ADA trombozisos akut elzarodas 1cm-rel a szarmazastol. A rog eltavolitasa utan kapott heparint meg dopamint es nem tudom meg miket , ezt a kettot tudom mire valok de 10 napon at kapta. Az infarkt 2017 dec 16 volt. A beavatkozas soran volt egy elilepszias rohama Hazaterese utan legtobbet agyban volt csak neha felkelt mozogjon egy keveset. 2018 januar 10.-en estig minden jo volt. Apum kiment valami vozet zarjon el a kazanhazban , epp hogy kiert anyum megcsengette es jott is be a hazba. mire beert anyum feje mar oldalra volt ejtve es kb 10 masodpercenkent vett 1-1 apro lelegzetet es kezdett nagyon enyhen fojadek gyulni a szajaba vagy habzott vagy ilyesmi. Hivtuk rogton a mentot , kb 3 perc alatt itt voltak megkezdtek az ujraelesztest de a monitoron ugy lattam 200 felett volt a pulzusa, ahogy elkezdtek szivmasszazst csinalni latszott hogy erezte a fajdalmat nemsokara szivast kellett alkalmazzanak mert kezdett jobban habzani a szaja, 52 percen keresztul probaltak sikertelenul ujraeleszteni , a halal oka-ra azt irtak legzeselegtelenseg, szivroham, kronikus ischaemias cardiopathia. Most azt nem ertem hogyha habzott a szaja ugy tudom az roham jele nem szivleallas es nem ertem ha azt mutatta a monitoron hogy 200 a pulzusa akkor miert irtak hogy szivleallas? Es 3 perc az nem sok. Mi lehetett az oka hogy nem tudtak semmit csinalni vagy talan ok hibaztak valamit?
Robert

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Robert!

Őszinte részvétem édesanyja elvesztése miatt.

Kérdéseire pontosan nem tudok válaszolni a leírtak alapján és nem szeretnék téves feltételezésekbe bocsátkozni. Kérdéseivel édesanyja kezelőorvosát keresse fel, ő pontosan tud válaszolni az Ön által feltett kérdésekre.

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Alapos, figyelmes

A doktornő alapos volt: figyelt rám, meghallgatott, megvizsgált, és további vizsgálati lépéseket határozott meg.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2018.11.19 12:38