Számos tévhit kering a szív-érrendszeri betegségekről, amelyek saját egészségünk és biztonságunk érdekében jobb, ha eloszlatunk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a leggyakoribb tévedéseket tisztázza.

Íme, a leggyakoribb tévhitek

Magas vérnyomásra addig nem kell gyanakodni, amíg nincsenek tünetek

A magas vérnyomást éppen azért nevezik csendes gyilkosnak, mert sokszor nem is tudunk a jelenlétéről. Számtalan esetben csak egy rutin orvosi ellenőrzésen derül fény a magas értékekre. Ugyanakkor sokan nem veszik komolyan az esetlegesen mégis felmerülő tüneteket sem, mint a fejfájás, a tompa fájdalom a tarkóban, halántékban, ami lehajláskor fokozódik, a romló koncentráció, egyensúlyérzék, a verejtékezés, a múló látászavar. Holott a magas vérnyomás korai felismerése és kezelése olyan komoly következményekről is megvédhet, mint a szívinfarktus, a stroke, vagy a vesekárosodás.

A szívbetegség csak az idősebbek fenyegeti

Sajnos, a fiatalság nem zárja ki a betegséget, különösen az életmód tele van rizikófaktorokkal. Egyre fiatalabbaknál jelentkeznek szívbetegségek, különösen azoknál, akik elhízással, cukorbetegséggel küzdenek, illetve nem mozognak és dohányoznak. Ráadásul bizonyos genetikai okoknál fogva már gyermekkorban kialakulhatnak plakkok az erekben, ami az érszűkülethez vezető út első lépcsője.

Ha van szívbeteg a családban, elkerülhetetlen az öröklődés

- Bár a genetikai hajlam valóban öröklődik, ugyanakkor mindenkinek lehetősége van jelentősen csökkenteni a megbetegedés esélyét. A megelőzésnek két alappillére van: a rendszeres kardiológiai kontroll, és szükség esetén kezelés, valamint az életmód reformja, amiről fel is világosítjuk az érintetteket – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.

Nincs összefüggés a cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek közt

A cukorbetegség kezelése csökkentheti vagy késleltetheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de a rizikó ebben az esetben is nagyobb, mint a nem cukorbetegeknél. Különösen igaz ez, ha olyan további rizikófaktorok is jelen vannak, mint a magas vérnyomás, az elhízás, illetve ha a cukorbetegséget nem kezelik.  

A koleszterinszintet 40-50 éves kortól érdemes ellenőriztetni

kardiológia, szívbetegség, tévhitekAz ajánlások szerint 20 éves kortól 5 évente, 30 éves kortól legalább évente méressük a koleszterin szintünket! Különösen érdemes még a fiataloknak is évente ellenőriztetni magukat, ha a családban van szív- és érrendszeri beteg, hiszen akár már gyermekkorban is betegségek rizikófaktora lehet a magas koleszterinszint.

A túl gyors szívverés csak a stressz jele

A szívritmus számtalan okból változhat, hiszen például edzés során felgyorsul, alváskor lelassul, az esetek többségében nem szükséges miatta aggódni. Ugyanakkor a szabálytalan szívverés lehet a szívritmuszavar jele is, amelyet feltétlenül ki kell vizsgáltatni, mert kezelést igényelhet.

Szívbetegséggel nem lehet sportolni, mozogni

Ez korántsem igaz! Sőt, azoknak, akik akár szívinfarktus után belevágnak egy jól felépített életmód- és mozgásprogramba, sokkal jobbak a hosszú távú esélyeik, mint az inaktívoknak. A pontos, egészséges életmód kidolgozásához azért érdemes szakember segítségét kérni, mert így meghatározható a még biztonságos, de hatékony program, és az ehhez alakított gyógyszeres és egyéb kezelés is.  

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

 

 

+36 70 610 3847

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot. Volna pár visszatérő problémám a szívműködésemmel,és e miatt fordulok Önökhöz, szakmai válaszokat várva. A problémám: 1-2 havonta visszatérő szívritmus zavaraim vannak,amely február környékén 4 hétig tartott,minden nap, 5-10 perces megszakításokkal. Jelenleg is tart 4 napja a tünet,és már elegem van belőle. 4-5-6 dobbanás normális,utána picit kihagy,és gyorsan ver kettőt,és így össze vissza. Enyhe megszédüléssel is jár ez a tünet. Gyengébbnek érzem magam ilyenkor,enyhe nyomó fájás szívtájékon. A tünet csak nappal van,éjszaka soha( főleg ha meleg van). Adataim: 175cm, 100kg, 33éves vagyok. itthon mért vérnyomás 130-145-ig terjed /80-85 körül. csak reggel kávézok egyet,dohányzom, napi 7-8 szál. Könnyű fizikai munkát végzek,nem sportolok,átlagos stressz( kinél nincs). Nagyapám,és nagybátyám szívinfarktusban halt meg( lehet örököltem valamit). Volt már vizsgálat, semmi rendellenességet nem találtak, a triglicerinem volt 7,9,minden más rendben volt. Étrendre ügyelek: soha nincs zsíros étel,disznó hús heti egyszer, csirkehús van többségben,és sok gyümölcsöt,zöldséget eszem mellé. Szerintem ezek nem súlyos körülmények,mégis kinlódok sokszor a szívemmel. Kérhetnék valami tanácsot,min változtassak,mit szedjek,stb....? " a stressz mentes élet, sportolás,és diéta" tanácsot már hallottam,nem ez érdekel majd. Előre is köszönöm segítségüket.
Kovács Zoltán

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Kovács Zoltán!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy milyen ritmuszavara van. Ezért első sorban nyugalmi ekg és 24 órás ekg-monitorozás ( Holter) szükséges. Ezt követően szív ultrahang és adott esetben terheléses ekg javasolt.
A vizsgálatokat készséggel elvégezzük.
Időpont egyeztetés, bővebb felvilágosítás: 70-6103847es számon.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos

Dr. Vaskó Péternél 2x jártam Intézményükben. Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos. Betegségemről kikérdezett, megvizsgált. Rám szánta az időt, válaszolt kérdéseimre, elmagyarázta, hogy mit "talált" Mindezt közérthetően, türelmesen. Nagyon örülök, hogy hozzá kerültem!!! 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.05.08 12:28