Vannak olyan szív-érrendszeri tünetek, amelyek kiszámíthatatlanul, esetleg csak éjszaka vagy mozgás során mutatkoznak meg, miközben akár napokig nem jelentkeznek, utána viszont annál nyomasztóbbak. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint ilyen esetekben lehet nagyon fontos diagnosztika eszköz a kényelmes, 7 napos Holter EKG.

Milyen tünetek esetén fontos a 7 napos Holter EKG?

Kiszámíthatatlanul jelentkező tünetek oka derülhet ki 7 napos Holter EKG-val.- Gyakori eset, hogy a páciensek azzal fordulnak hozzánk, hogy erős bedobbanásokat, majd kimaradó szívverést érzékelnek. Néhányan a komoly szívritmuszavartól tartanak, bár sokszor természetes jelenségről van szó, hiszen a szívverésünk mozgás, alkohol vagy valamiféle serkentőszer hatására, izgalom miatt is megváltozhat, a gyors szívverés és a szívritmuszavar két különböző fogalom. Amire sokan kihagyásként azonosítanak, az többnyire az extraszisztolé, vagyis a soron kívüli szívverés, amelyet sok esetben igen rövid szívmegállás, úgynevezett kompenzációs szünet követ, ezt lehet kimaradó dobbanásként, esetleg mellkasi fájdalomként érzékelni. Az is előfordulhat, hogy a soron kívüli szívverés utáni első dobbanás túl gyenge ahhoz, hogy elég vért juttasson a szívbe, így ezt kimaradásnak érzékeljük pulzusvizsgálat során, az utána következőt pedig túl erős dobbanásnak. Mivel azonban ennek az érzésnek a bekövetkezése kiszámíthatatlan, sokszor nem monitorozható egy nyugalmi EKG vizsgálat, sőt akár egy 24 órás EKG során sem. Ilyenkor nyer jelentőséget a 7 napos Holter EKG, hiszen ennyi idő alatt nagyobb valószínűséggel bekövetkezik a vizsgálni kívánt esemény – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ugyancsak a 7 napos Holter EKG a legfontosabb diagnosztikai eszköz, ha a panaszok időnként éjszaka vagy mozgás közben jelentkeznek.

Akár élőben is figyelhető a szívműködés

Néhányan arra gondolhatnak, hogy a hosszútávú mérések során egy vezetékekkel teleaggatott, nagy készüléket kell elviselniük magukon. Ez azonban a 21. századi eszközöknél felesleges aggodalom. A 7 napos Holter EKG egy kisméretű (85 x 80 x 15 mm-es), 3 csatornás, vezeték nélküli készülék. A 32 grammos eszköz mindkét nem anatómiájához illeszkedik, és egyetlen gombnyomással beindítható.  A monitorozást elrendelő orvos egy héten keresztül bármely időpontban akár élőben is megfigyelheti a szív működését, a Cortium alkalmazás ugyanis iOS eszközökön keresztül működik. Az alkalmazott mesterséges intelligencia jelentősen támogatja a diagnosztikai döntéseket is, például 93 %-os biztonsággal alkalmas a pitvarfibrilláció kimutatására.   

Kényelmes és egyszerű monitorozás

A 7 napos Holter EKG akár az éjszaka jelentkező tüneteket is észleli.- Ezek az előnyök nekünk, orvosoknak nagyon fontosak, de a pácienseket nyilván jobban érdekli a kényelem. Éppen ezért kell hangsúlyozni, hogy a 7 napos Holter EKG viselése mellett éppúgy lehet végezni a mindennapi tevékenységet, mint normál esetben. Az egyhetes mérés alatt minden ruhadarab, még a melltartó is kényelmesen viselhető. Az edzést illetően sincs jelentős megkötés, bár erről érdemes egyeztetni a kardiológussal. Úszni, medencében tartózkodni ugyan nem szabad a készülék viselése közben, de a készüléket a páciens leveheti fürdés előtt, majd vissza tudja helyezni azt. Ez a néhány perces szünet nem okoz problémát az eredmények értékelésekor. A régebbi Holter EKG vizsgálatokhoz képest könnyebbség, hogy a kivizsgálás ideje alatt a betegnek nem szükséges naplót vezetnie a szubjektív tüneteiről, ugyanis a készülékeken van egy gomb, amelyet ha megnyom a tünet jelentkezése alatt, eseményként tárolva lesz az időpont – mondja dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - A 7 napos Holter EKG tehát nem csak megbízható és kényelmes, de bizonyos esetekben az egyetlen olyan eszköz, amellyel diagnosztizálni tudjuk a kiszámíthatatlanul jelentkező szívpanaszok okát.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó Napot Kívánok! Ma voltam EKG Vizsgálaton. Ezeket az eredményeket kaptam: sinus ritmus, kp. tengelyállás, fR80/min, PQ:0,14 sec, QRS:0,10 sec, inkomplett JTSZB morfológia, isoelectromos ST-k, pos T-k. SpO2:98%. Mit jelent ez? Valami rosszra kell gondolni? A szívem nem működik jól? Várom mielőbbi válaszát! köszönöm Szépen.
Kovács Erika

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Kovács Erika!

A leírás alapján, az inkomplett jobb Tawaraszár -blokk egy ingervezetési zavar. Ilyenkor az a kérdés, hogy mióta áll fenn és egy szív ultrahang vizsgálattal meg kell nézni, hogy van e a szívben látható elváltozás.
Javaslom jöjjön el a rendelőbe egy szakorvosi vizittel egybekötött szív ultrahang vizsgálatra.

https://www.kardiokozpont.hu/munkatarsaink/kardiologus/dr-vasko-peter

Üdvözlettel:
dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

pontos, lelkiismeretes

A megbeszélt időpont előtti napon telefonon egyeztettek, hogy történt-e változás. A megbeszélt időben, várakozás nélkül elkezdődött a vizsgálat. Kellemes környezet, udvarias, előzékeny tájékoztatás, pontos, lelkiismeretes orvosi vizsgálat. A szükséges teendőkről alapos, részletes tájékoztatás az orvos részéről, kiterjedve még az otthoni vérnyomás mérés helyes módjára is. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2022.05.02 08:55