Vannak olyan szív-érrendszeri tünetek, amelyek kiszámíthatatlanul, esetleg csak éjszaka vagy mozgás során mutatkoznak meg, miközben akár napokig nem jelentkeznek, utána viszont annál nyomasztóbbak. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint ilyen esetekben lehet nagyon fontos diagnosztika eszköz a kényelmes, 7 napos Holter EKG.

Milyen tünetek esetén fontos a 7 napos Holter EKG?

7 napos Holter EKG – amikor nem elég a 24 órás EKG - Kardioközpont- Gyakori eset, hogy a páciensek azzal fordulnak hozzánk, hogy erős bedobbanásokat, majd kimaradó szívverést érzékelnek. Néhányan a komoly szívritmuszavartól tartanak, bár sokszor természetes jelenségről van szó, hiszen a szívverésünk mozgás, alkohol vagy valamiféle serkentőszer hatására, izgalom miatt is megváltozhat, a gyors szívverés és a szívritmuszavar két különböző fogalom. Amire sokan kihagyásként azonosítanak, az többnyire az extraszisztolé, vagyis a soron kívüli szívverés, amelyet sok esetben igen rövid szívmegállás, úgynevezett kompenzációs szünet követ, ezt lehet kimaradó dobbanásként, esetleg mellkasi fájdalomként érzékelni. Az is előfordulhat, hogy a soron kívüli szívverés utáni első dobbanás túl gyenge ahhoz, hogy elég vért juttasson a szívbe, így ezt kimaradásnak érzékeljük pulzusvizsgálat során, az utána következőt pedig túl erős dobbanásnak. Mivel azonban ennek az érzésnek a bekövetkezése kiszámíthatatlan, sokszor nem monitorozható egy nyugalmi EKG vizsgálat, sőt akár egy 24 órás EKG során sem. Ilyenkor nyer jelentőséget a 7 napos Holter EKG, hiszen ennyi idő alatt nagyobb valószínűséggel bekövetkezik a vizsgálni kívánt esemény – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ugyancsak a 7 napos Holter EKG a legfontosabb diagnosztikai eszköz, ha a panaszok időnként éjszaka vagy mozgás közben jelentkeznek.

Akár élőben is figyelhető a szívműködés

Néhányan arra gondolhatnak, hogy a hosszútávú mérések során egy vezetékekkel teleaggatott, nagy készüléket kell elviselniük magukon. Ez azonban a 21. századi eszközöknél felesleges aggodalom. A 7 napos Holter EKG egy kisméretű (85 x 80 x 15 mm-es), 3 csatornás, vezeték nélküli készülék. A 32 grammos eszköz mindkét nem anatómiájához illeszkedik, és egyetlen gombnyomással beindítható.  A monitorozást elrendelő orvos egy héten keresztül bármely időpontban akár élőben is megfigyelheti a szív működését, a Cortrium alkalmazás ugyanis iOS eszközökön keresztül működik. Az alkalmazott mesterséges intelligencia jelentősen támogatja a diagnosztikai döntéseket is, például 93 %-os biztonsággal alkalmas a pitvarfibrilláció kimutatására.   

Kényelmes és egyszerű monitorozás

A 7 napos Holter EKG akár az éjszaka jelentkező tüneteket is észleli.- Ezek az előnyök nekünk, orvosoknak nagyon fontosak, de a pácienseket nyilván jobban érdekli a kényelem. Éppen ezért kell hangsúlyozni, hogy a 7 napos Holter EKG viselése mellett éppúgy lehet végezni a mindennapi tevékenységet, mint normál esetben. Az egyhetes mérés alatt minden ruhadarab, még a melltartó is kényelmesen viselhető. Az edzést illetően sincs jelentős megkötés, bár erről érdemes egyeztetni a kardiológussal. Úszni, medencében tartózkodni ugyan nem szabad a készülék viselése közben, de a készüléket a páciens leveheti fürdés előtt, majd vissza tudja helyezni azt. Ez a néhány perces szünet nem okoz problémát az eredmények értékelésekor. A régebbi Holter EKG vizsgálatokhoz képest könnyebbség, hogy a kivizsgálás ideje alatt a betegnek nem szükséges naplót vezetnie a szubjektív tüneteiről, ugyanis a készülékeken van egy gomb, amelyet ha megnyom a tünet jelentkezése alatt, eseményként tárolva lesz az időpont – mondja dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - A 7 napos Holter EKG tehát nem csak megbízható és kényelmes, de bizonyos esetekben az egyetlen olyan eszköz, amellyel diagnosztizálni tudjuk a kiszámíthatatlanul jelentkező szívpanaszok okát.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/úr! Édesapám 90 éves múlt és nagyon gyenge a szíve. 10 méter megtétele után pihennie kell, kapkodja a levegőt. A kardiológus szívbillentyű meszesedést állapított meg nála, és azt mondta, ha rosszabbul lesz gyógyszert kell szednie, ami valamennyire javít az állapotán. Sajnos nagyon hamar leromlott, és ilyen állapotban már orvoshoz sem tudom elvinni. Szeretném megtudni, hogy valóban létezik-e ilyen szíverősítő gyógyszer, és ha igen, mi a neve. Köszönettel: Ildikó
Ildikó

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Ildikó!

90 év feletti betegnek "szíverősítő szert" nem tudok ajánlani.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

kedvesség és hozzáértés várja a betegeket

Vaskó Péter doktor úr hozzáállása, nyugodt szakmai meghallgatása, kérdései, tájékoztatása, vizsgálata kifogástalan. A nyugodt, barátságos rendelői hangulat mellett kedvesség és hozzáértés várja a betegeket. Az ember úgy érzi, még ha nagyon beteg, a látogatástól és bánásmódtól meggyógyul. Köszönöm ezt a főrovosnak és csapatának

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.01.14 13:05