A legújabb kutatások szerint a Covid-19 fertőzésen átesetteknél megnőtt a kockázata a magasvérnyomás betegség megjelenésének, és ezt a kockázatot olyan tényezők is növelik, mint az idősebb életkor és a férfi nem. Ennek az eredménynek a gyakorlati jelentősége a rizikócsoportba tartozók gyakrabb kardiológiai ellenőrzése lehet – erre hívta fel a figyelmet dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa.

A volt Covid-fertőzöttek közt többnek lesz magas vérnyomása

A Covid utáni magas vérnyomást kardiológus kezeli.Egy friss kutatás arról számol be, hogy azok, akik átestek a Covid-19 fertőzésen, hajlamosabbak később a magasvérnyomás betegség kialakulására, mindenféle korábbi, erre utaló előzmény nélkül. A Hypertension c. szakmai portál tanulmányából kiderül, hogy miután 6 hónapig elemezték több, mint 45.000 korábbi Covid-páciens adatait, azt találták, hogy a kórházban ápoltak 21%-a, az otthon gyógyulók 11%-a lett később magasvérnyomás-beteg.  A kutatók szerint ez a jelenség korábban már a hasonló légzőrendszeri fertőzés, az influenza esetében is megfigyelhető volt, de az arány nagyobb a Covid után. Ez pedig egy jele lehet annak a tendenciának, ami a Covid-on átesett több millió ember számára valószínűsíthető. 
Az amerikai kutatásokból az is kiderült, hogy a férfiaknál, az idősebbeknél és az afro-amerikaiaknál még erősebb volt ez a kapcsolat. Ugyancsak fény derül néhány olyan, már a Covid-fertőzés előtti állapotra, betegségre, amelyek szintén növelték a kockázatot. Ilyen többek közt a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), a koszorúér-betegség, és a krónikus vesebetegség. A következményként kialakult magas vérnyomást – úgy tűnik – a poszt-Covid szindróma egy részének kell tekinteni.

Más következménye is lehet a korábbi Covid-nak

Azt már korábbi kutatások megállapították, hogy azoknál a betegeknél, akik átestek a koronavírus fertőzésen, nagyobb az esélye a halálozásnak, amennyiben kardiovaszkuláris esemény (például szívinfarktus) következik be náluk, akár a kórházi kezelés alatt, akár azon kívül. A nők ráadásul kilencszer nagyobb rizikóval rendelkeznek ebből a szempontból.
- Egyre inkább láthatóvá válik, hogy a Covid messze több kárt képes okozni, mint maga az akut betegség, amit sokan egyébként viszonylag könnyen átvészeltek. Most jött el az ideje, hogy elkezdjük sorra venni a hosszú távú, úgynevezett long-Covid hatásokat. És mivel ezek egészen szerteágazóak lehetnek, hiszen az endokrinológiai tünetektől a neurológiai panaszokig sokféle nehézséget okozhatnak, mindenkinek érdemes megfontolnia az oltások lehetőségét még a rossz idő, a fertőzéses időszak előtt – figyelmeztet Müller doktor.

Mikor érdemes kardiológiai kivizsgáláson részt venni?

A magas vérnyomás állandó kardiológiai kezelést igényel.- A koronavírus szív-érrendszeri szövődményei közül leghamarabb a szívizom-gyulladással találkoztunk, ami egy „rafinált” betegség, ugyanis sokáig akár teljesen tünetmentes maradhat – ismerteti dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. - Amivel mégis hozzánk fordultak, az leginkább a szokatlan fáradtság és teljesítménycsökkenés volt, ami miatt sokakban felmerült, hogy nem működik kielégítően a szív- és érrendszerük. Mivel a Covid még most is jelen van, azt tanácsolom, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha hetekkel, hónapokkal a fertőzés után még mindig nehézséget okoznak akár a kisebb fizikai feladatok is. Ugyancsak ki kell vizsgáltatni az erős szívverés, a szabálytalan, esetleg gyors pulzus, a légszomj, a mellkasi fájdalom okait, különösen koronavírus fertőzés után, de természetesen attól függetlenül is.
A tünetektől függően ilyen esetekben a fizikai vizsgálaton túl szükséges lehet az EKG, az akár 7 napos Holter EKG, a szívultrahang, és bizonyos laborvizsgálatok. Ezek ugyanis korán kimutathatóvá teszik az esetleges szív-érrendszeri szövődményeket. Aki pedig az otthoni mérések során többször is magas vérnyomást tapasztal, szintén érdemes kardiológiai kivizsgáláson részt venni, hiszen például a 24 órás vérnyomásméréssel már korrekt képet kaphatunk az állapotról.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)


 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Mi lehet az oka,hogy estére felmegy a vérnyomásom 160/76-67 re a fejem jobb oldalán fáj,sokszor még feljebbre is kiugrik,remegés fog el, akkor múlott el,ha 12.5 mg thensiomint és 0.25mg frontint vettem be!reggel bisoprolol 5 mg és vidotin komb 5 mg ot szedek.voltam szív uh es terheléses vizsgálaton ahol enyhe billentyű meszesedést észleltek, daganatos sztómás beteg vagyok 5 éve immár hála tünet mentesen !'pajzsmirigyre szedek túlmüködésre methotyrin 5 mg ost napi felet!talán ez lehet hogy el kellene hagyni??? Köszönettel várom válaszát!
Parrag Győzőné

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Kedves páciens!
Ahhoz, hogy a kérdéseire választ lehessen adni, több adatra lenne szükség. Egyrészt legalább 1 hetes vérnyomás napló adataira (automata, felkaros készülékkel, reggel-esete, karosszékben ülve 5 perc pihenő után, mérje mindkét karon, előtte 30 perccel ne fogyasszon alkoholt, koffeines italt, ne dohányozzon), mert bár nagyon ritkán, de a vérnyomás kiugrásokat úgy nevezett túlkezelt hypertonia is okozhatja. Másrészt a legutóbbi labor eredményekre.
Harmadrészt ahhoz, hogy dönteni lehessen a Metothyrin sorsáról, tudni kéne, hogy milyen a jelenlegi és a korábbi pajzsmirigy funkciós eredményei (TSH, fT3, fT4, TRAK). Egyébként meg a Metothyrin szedéséről a gondozó endokinrológusával kéne konzultálni.

Tisztelettel: Dr. Petróczy Natália

Páciensek mondták

Addig magyarázott míg mindent megértettem

Nagyon elégedett vagyok az időpont betartásával. Biztonság érzetetet adott a korrekt vizsgálat, emberi hangnem, anemnézis feltárása sietség nélkül. A problémám megoldásában együtt működés ( érthető nyelven) a Doktor Úr részéről. Addig magyarázott míg mindent megértettem. Vázolta a jövőben tenni valóimat és lehetőségeimet. Köszönöm

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus
Módosítás: 2023.09.26 08:51