A kardiomiopátia a szív pumpafunkciójának gyengüléséhez vezető szívbetegségek összefoglaló neve, amelyre olyan tünetek hívhatják fel a figyelmet, mint a gyors kifáradás, a gyengeség, a mellkasi fájdalom. Dr. Müller Gábortól, a KardioKözpont szakorvosától megtudhatjuk, milyen életmóddal és kezeléssel előzhetjük meg az állapotromlást. 

Ezek a kardiomiopátia fő rizikófaktorai

  • A kardiomiopátiára való hajlam mellett szívbetegségek is hajlamosíthatnak rá.Családi hajlam: rizikófaktor, ha a családban már előfordult kardiomiopátia, szívelégtelenség vagy hirtelen szív-érrendszeri esemény.
  • Olyan betegségek következményeként is kialakulhat szívizom betegség, mint a szívinfarktus, szívkoszorúér betegség, és a szív izmait érintő fertőzés, illetve a szívet károsító egyéb állapotok, mint például a sarcoidosis vagy az amyloidosis.
  • Kockázati tényező a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás, a magas vérzsír-szint és az alkoholfüggőség.

Ezek a tényezők azonban nem csak rizikófaktorok, de a már kialakult betegségben is szerepet játszanak, így a kezelés részét kell, hogy képezze az életmód szükségszerinti megreformálása. Ez az alábbi lépéseket foglalhatja magában:

  • Kiegyensúlyozott étrend kialakítása: ideális esetben dietetikus segítségével ajánlott személyre szabott, az alapbetegségeket és a célokat is figyelembe vevő étrendet kialakítani. Nagy vonalakban fontos a zöldség-, gyümölcsfogyasztás, a teljes kiőrlésű gabonák, és a kevésbé zsíros, fehér húsok, halak előtérbe helyezése. A cukros élelmiszerek kerülésével a túlsúlyból is leadhatunk, a só mérséklésével pedig a magas vérnyomást csökkenthetjük.
  • A rendszeres testmozgás szintén hatékony eszköz a fogyáshoz, de erről különösen abban az esetben fontos egyeztetni kardiológussal, mozgásterapeutával, ha gyógyszert szedünk, ha aktuálisan zajló egészségi problémánk van, vagy ha olyan tüneteket tapasztalunk – mozgás során vagy attól függetlenül -, mint mellkasi fájdalom, légszomj vagy hideg verítékezés.
  • Ezen alapvető változtatások mellett nagyon fontos lehet a dohányzás abbahagyása, az alkohol és más tudatmódosítók kerülése, a kezeletlen betegségek (például diabétesz, magas vérnyomás) rendezése, illetve az elegendő alvás biztosítása és a stressz kezelése. 

Az orvosi kezelés céljai és lehetőségei

- Az életmódváltás a prevenció célját szolgálja, illetve a már kialakult betegség tüneteinek enyhítését – Gyengeség, mellkasi fájdalom esetén fontos a kivizsgálás.hangsúlyozza dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. – Más esetekben a szükségessé váló kezelést számos tényező befolyásolja: a kardiomiopátia típusa, a tünetek súlyossága, az esetleges komplikációk, az életkor és az általános állapot is. A cél mindenképpen az, hogy megállítsuk az állapotromlást, kezeljük azt az alapvető rendellenességet, ami a szívizom megbetegedését okozta, csökkentsük a súlyos szövődmények kialakulásának rizikóját és olyan normális, tünetmentes életet biztosítsunk a páciensnek, amennyire csak lehetséges. Az orvosi kezelésnek része lehet a gyógyszerelés, amellyel többek közt csökkenthetjük a vérnyomást, lassíthatjuk a túl gyors szívverést, visszaállíthatjuk a normál ritmust, egyensúlyba hozhatjuk az elektrolit háztartást, eltávolíthatjuk a felesleges vizet a testből, csökkenthetjük a gyulladást és megelőzhetjük a veszélyes vérrögök kialakulását.
Müller doktortól tudható, hogy a gyógyszeres kezelésen kívül súlyosabb esetekben szóba jöhetnek akár műtéti eljárások is, a pacemaker beültetésétől a defibrillátorig. A biztonságos megoldásig vezető első lépés azonban mindenképpen az kell, hogy legyen, hogy gyanús tünetek esetén mihamarabb, családi halmozódás esetén pedig akár tünetmentesen is részt veszünk egy kardiológiai kivizsgáláson.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvass el!
Bejelentkezés a Légy biztonságban csomagra:

 KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves aktív labdarúgó vagyok (heti 2x edzés + 1x 5 km futás + 1x mérkőzés), emellett fizikai munkát végzek. Egyáltalán nem fogyasztok alkoholt, nem dohányzom. Rendszeres, nyugodt az alvási ciklusom, igyekszem mindenben odafigyelni magamra. Három hónapja hagytam el a Scippa 10mg nevezetű antidepresszánszt, amit fél évig (elhagyással együtt) szedtem pánikbetegség miatt. Változatosan és egészségesen táplálkozom (sok zöldség-gyümölcs, főtt ételek, zab, stb.). Pár hete jelentkeztek furcsa mellkasi érzeteim. Teljes kivizsgálás (labor, fül-orr-gégészet, mellkas rtg.,hasi uh., vizelet- és ondó vizsgálat) során nem találtak eltérést. Jártam kardiológusnál, az ekg és a szívultrahang rendben volt. Javasoltak kúraszerűen magnéziumot, mely okozhatja a panaszokat. Második kúrát fejezem be (2hetes) a MagneB6-ból (150mg magnézium), melyből naponta egy tablettát szedek be esténként. Minden leírás, orvosi szakvélemény az extrasystole-ra hasonlítanak, melyek az magnézium pótlást követően is megmaradtak. Plusz szívverés formájában érzem, egy-két másodperc erejéig. Igencsak változóan, van hogy naponta 6-8 alkalommal, vannak napok, mikor egyáltalán nem fordul elő. Mit gondol, hogyan tudnám orvosolni a problémát? Válaszát előre is köszönöm!
Hauk Martin

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Hauk Úr,

Ha a kardiológiai kivizsgálás szervi szívbetegséget nem igazolt, és egyéb külső tényező (pl. jelentős koffein-bevitel, dohányzás, alvásdefizit, kimerültség, pajzsmirigy-túlműködés) nem áll fenn, akkor az extrasystolia funkcionalis tünetként értékelhető (szomatizáció). Ha a Magnesium nem segít, akkor tüneti kezelésként kis dózisú béta-blokkoló megkísérelhető, ha nincs ellenjavallata (pl. asthma). Az oki kezelés valószínűleg a szorongás-panikbetegség hatékony kezelése lenne, annál is inkább, mert a leírt szívpanasz a Scippa elhagyása után jelentkezett. Javaslom hogy konzultáljon kezelőorvosával erről.

Üdvözlettel

Dr. Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Kedves, informatív

dr. Müller Gábor és az asszisztens, aki foglalkozott velem nagyon kedves és informatív volt.

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus
Létrehozás ideje: 2019.10.22
Utolsó módosítás: 2019.10.22