A koronavírus fertőzés után sokan tapasztalnak zavaró maradványtüneteket, mint például az állandó fáradtság, a nehezebb gondolkodás, a légszomj, a köhögés. Mivel azonban ezek a tünetek akár szívelégtelenségre is utalhatnak, mindenképpen ajánlott a kivizsgálás. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azokra a panaszokra hívta fel a figyelmet, amelyek fokozott figyelmet érdemelnek.

A szívelégtelenség több típusa létezik

Szívelégtelenség és koronavírus maradványtünetek miatt is fontos a kardiológiai vizsgálat.A szívelégtelenség egy komoly betegség, amelynek oka, hogy romló pumpafunkciója miatt a szív nem képes elég vért és oxigént juttatni a testbe. A betegségnek különböző típusai vannak, így a szisztolés – és a diasztolés szívelégtelenség, valamint a bal oldali -, a jobb oldali - és a globális szívelégtelenség, amelyek mind különböző kezelést igényelnek. Már csak a különbségtétel miatt is nagyon fontos idejében orvoshoz fordulni bármilyen gyanús tünet esetén, még ha csak egy látszólag jelentéktelenebb fáradtságról vagy köhögésről is van szó. Mostanában sokan úgy gondolhatják, hogy ezek csak a koronavírus esetleges maradványtünetei, és majd elmúlnak maguktól. Holott akár COVID szövődményről, például a leggyakoribb szívizomgyulladásról van szó, akár valóban szívelégtelenségről, mindenképpen fontos a pontos diagnózis, mert csak erre épülő hatékony kezeléssel lehet megelőzni az esetleges következményeket – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.

Milyen tünetek utalhatnak szívelégtelenségre?

Légszomj

Leginkább fizikai aktivitás közben érzékelhető, hogy nehezebben tud levegőt venni a beteg, mélyebben, gyakrabban kell lélegeznie. Előfordulhat, hogy alvás közben jelentkezik a légszomj, amikor a beteg levegőért kapkodva ébred.  Ha egy már ismert, diagnosztizált betegnél jelentkezik fekvő pozícióban a légzési nehézség, érdemes megemelni a felsőtestet. A jelenség oka, hogy a vér pang a tüdő ereiben, mert a szív nem tudja elég hatékonyan végezni a munkáját. Emiatt folyadék szivároghat a tüdőbe, ami nehézlégzést okoz.

A tartós köhögés, a szívdobogás, kimerültség szívelégtelenségre is utalhat.Köhögés, zihálás

A köhögés gyakran fehér vagy rózsaszínes váladékot hoz felszínre, ami ijesztő lehet. Az ok ugyancsak a tüdőben pangó folyadék.

Kimerültség, szokatlan fáradtság

A betegek gyakran már a mindennapos tevékenységet is fárasztónak érzik, egy lépcsőzés vagy főzés is komoly megterhelést jelenthet. Mivel a szív gyengesége miatt a szervekbe és az izmokba sem jut elég vér, ez nyilván megnehezíti a fizikai aktivitást.

Étvágytalanság, hányás

Gyakori, hogy a beteg úgy érzi, teli van, nem tud enni, akár hányingert, hányást is tapasztalhat. A kellemetlen tünet oka ebben az esetben is az, hogy az emésztőrendszer nem jut elegendő vérhez.

Zavarodottság, feledékenység

Sokszor a hozzátartozók veszik észre először, hogy a beteg zavarosan kezd gondolkozni, sok mindent elfelejt. Ez a vér összetételének megváltozására utalhat, hiszen például a nátriumhiány okozhat memóriazavart, zavartságot, ingerlékenységet.

Ödéma

A szívelégtelenség vezető tünete az alsó végtagon megjelenő ödéma. Ez csak a járóképes betegeknél jelentkezik, ugyanis a tartósan ágyban fekvő betegeknél a gravitáció miatt az ödéma természetesen a  mélyen fekvő területeken, de nem a bokánál jelentkezik. A járóképes páciensek gyakran azt veszik észre, hogy a zokni nagyon mélyen bevág a lábszárukba, bokájukba és a cipőjük szűknek tűnik. Az ödémát minden esetben megelőzi a tüdőben jelentkező, és a fizikális vizsgálat során a fonendoszkóppal hallható pangásos zörej. Az ödéma oka a szövetekben pangó folyadék, amit csak fokoz, hogy a vesék kevésbé képesek a víz és a nátrium tárolására, így tovább fokozódik a szöveti folyadék-visszatartás.

Erős szívdobogás érzés

Az erős, gyors szívverés azért alakul ki, mert a szív így próbálja normalizálni a vérkeringést. A palpitáció során a beteg úgy érezheti, hogy erősen zakatol a szíve.
Vaskó doktor szerint természetesen nem biztos, hogy minden egyes tünet jelentkezik minden páciensnél, de ha már csak néhány panasz is fennáll, érdemes bejelentkezni egy kardiológiai kivizsgálásra

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő / Úr! Férjemnek 2017. szeptemberében egy stentet ültettek be a szívkoszorú erébe. Sajnos mostanában egyre többször nyúl a pohár után. egy este megiszik 1-2 üveg bort, 2 dl Jégert. Esetleg pálinkát. Vérhígító gyógyszert kell szednie 1 évig ( zyllit). Szerintem ezek mellett nem szabadna innia. Mi az a mennyiség, ami még nem okoz egészségügyi problémát vagy egy kortyot sem ihet ezek után? Nagyon féltem a férjem! Szeretném, ha mielőbb tudnának válaszolni a kérdésemre. Várom gyors válaszukat! Köszönettel Schenk Erzsébet
Schenk Erzsébet

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Schenk Erzsébet!

A fenti helyzetben a legjobb, ha semmit nem iszik.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

pontos, lelkiismeretes

A megbeszélt időpont előtti napon telefonon egyeztettek, hogy történt-e változás. A megbeszélt időben, várakozás nélkül elkezdődött a vizsgálat. Kellemes környezet, udvarias, előzékeny tájékoztatás, pontos, lelkiismeretes orvosi vizsgálat. A szükséges teendőkről alapos, részletes tájékoztatás az orvos részéről, kiterjedve még az otthoni vérnyomás mérés helyes módjára is. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2021.02.18 17:09