Amikor a szívburok hártyái közé folyadék kerül, szívburokgyulladás alakul ki, ami az esetek egy részében légszomjjal, mellkasi fájdalommal, köhögéssel hívja fel magára a figyelmet. A jelenség szerteágazó okairól, a diagnosztizálás és kezelés jelentőségéről dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa beszélt.

Számos ok miatt kialakulhat szívburokgyulladás

A szívburok egy kétrétegű hártya, amely a szívet veszi körül. Ha a hártyák közé – később részletezett okokból – ún. gyulladásos folyadék kerül, az megnehezíti a szív összehúzódását, pumpafunkciójának ellátását. A szívburokgyulladás (pericarditis) sokszor lassan, szinte tünet nélkül alakul ki, és sokszor csak egy rutinvizsgálat kapcsán fedezik fel. Máskor viszont akut formában lép fel, és ekkor erős fájdalommal jár, a folyadékban pedig a vér egyes alkotóelemei is megjelennek. Ugyanakkor, ha folyadékgyülem mutatkozik a szív körül, azt enyhe tünetek mellett is komolyan kell venni, hiszen akár el is lehetetlenítheti a szív munkáját.
Milyen okok miatt alakulhat ki szívburokgyulladás?  

  • Fertőzés miatt – többnyire vírusfertőzés, baktérium vagy gomba okozza, igen ritkán parazita.
  • Autoimmun betegségek miatt – mint például a rheumatoid arthritis vagy a lupus.
  • Veseelégtelenség miatt, ami a salakanyagok felszaporodásához vezet a vérben.
  • Szívműtét után.
  • Egyes daganattípusok – tüdő-, melldaganat, lymphoma, leukémia – következményeként, illetve a kemoterápiás szerektől.
  • Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként.
  • Pajzsmirigy alulműködés következményeként.
  • A fejlődő országokban még mindig gyakori tuberkulózis is okozhatja.

A tünetek a folyadék-felhalmozódás gyorsaságától is függenek

A mellkasi fájdalom többek közt a szívburokgyulladásra is utalhat. Amikor a folyadék elkezd felgyűlni a szívburok hártyái közt, nagyon sok függ attól, milyen gyorsan játszódik le a folyamat, bár természetesen a folyadék mennyisége is hatással van a tünetekre. Eleinte szinte semmilyen probléma nem mutatkozik, hiszen a hártyák bizonyos mértékig rugalmasak. Ugyanakkor, ha a folyadék felgyülemlik a szív körül, az már nyomást helyez a környező szervekre is, így az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • légszomj,
  • mellkasi fájdalom, ami fekvéskor erősödik,
  • csökkent terhelhetőség,
  • hasi teltségérzet,
  • nyelési problémák, csuklás,
  • köhögés,
  • zavartság,
  • hányinger, hányás.

Ha a felgyülemlés gyorsan játszódik le, az még erősebb nyomást fejt ki a szívre, emiatt viszont nagyon súlyos állapot léphet fel, az alábbi tünetekkel:

  • ajkak és bőrszín kékülése,
  • a mentális állapot nagymértékű változása,
  • esetleg sokkos állapot.

Ilyen esetben azonnal mentőt kell hívni!

A diagnózis és a kezelés alapjai

Szívultrahanggal kimutatható a szívburokgyulladás.A szívburokgyulladás gyanúja miatti kivizsgálás meglehetősen összetett, összetevői közé tartozik az anamnézis felvétel, a fizikai vizsgálat, a diagnosztikus tesztek elrendelése, szükség esetén a szívburok körüli folyadék analízise és egyes képalkotó vizsgálatok. Elsőként az szívultrahang vizsgálat mutathat képet a folyadék elhelyezkedéséről és mennyiségéről, ezért ez lehet a legfontosabb eszközös vizsgálat, de szükség lehet mellkas röntgenre, CT vagy MRI felvételre is.  
- Nagyon fontos kiderítenünk, mi okozhatja a problémát, hiszen amennyiben az kezelhető, annak megfelelően kell továbblépni. A leggyorsabb lefolyású a vírusos eredetű megbetegedés, ami azonban kórházi kezelést igényel, hiszen szükség van gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, fájdalomcsillapítókra és súlyosabb esetben arra, hogy sebészeti úton a két hártya közti folyadékot egy tűvel megcsapolják – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - Krónikus esetben antibiotikum rendelhető el, és az alapbetegség gondos kezelése szükséges. Jó esetben ez elég lehet, de sajnos szövődmények is felléphetnek, amelyek további ellátást és esetleg beavatkozást igényelnek. A legfontosabb azonban, hogy  tünetek esetén mielőbbi kivizsgálás szükséges, és igen hasznos lehet a néhány évente végzett általános kardiológiai ellenőrzés, ami lehetővé teszi a korai felismerést még tünetmentes esetben is. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

T. Doktor úr/Nő! Fél éve állapítottak meg nálam vegetatív idegrendszeri problémát (szorongás, pánikbetegség) természetesen előtte minden kivizsgáláson átestem. Tüneteim erős szédülés ájulásérzés, tenziós fejfájás, izzadás, magas pulzus, ugráló vérnyomás, fülzúgás. A pulzusom nyugalomban 85-90 körül van, a vérnyomásom pedig 110-160 között ugrál a nap folyamán de előfordulnak ennél magasabb kiugrások is, de alapjában véve nyugalomban mérve ált. 120-130 között van. Viszont aggasztanak a kiugrások ill. hogy szinte öt percenként képes a vérnyomásom 20-30 értéket is ugrálni. Kardiológián vizsgáltak ősszel ahol 24 órás ABPM nem mutatott extra kiugrásokat, EKG, szívultrahang jó lett így nem kaptam gyógyszert. Szeretném megkérdezni hogy ez az ingadozó vérnyomás a betegségem miatt van vagy ez már lehet egy magas vérnyomás betegség előjele? Sajnos a családomban volt magas vérnyomás. 37 éves kissé túlsúlyos mozgásszegény életmódot élő nő vagyok.
Botha Krisztina

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Botha Krisztina!

A vérnyomás valóban sokszor és sokat változik, de az nem bizonyít magas -vérnyomás betegséget. Önnél a 24 órás ABPM is negatív volt. Az esetek nagy részében a probléma a nem megfelelő mérés és a készülék miatt van.
Üdvözlettel:

Vaskó Péter dr.

Páciensek mondták

Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos

Dr. Vaskó Péternél 2x jártam Intézményükben. Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos. Betegségemről kikérdezett, megvizsgált. Rám szánta az időt, válaszolt kérdéseimre, elmagyarázta, hogy mit "talált" Mindezt közérthetően, türelmesen. Nagyon örülök, hogy hozzá kerültem!!! 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2020.12.17 14:57