A szapora, szabálytalan pulzus úgy mutatkozik meg az érintettnél, hogy erős, zakatoló, „rendetlenkedő” szívdobogást észlel. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta arra hívta fel a figyelmet, hogy mind a hirtelen kiugrások, mind a lassan, fokozatosan egyre magasabb pulzusértékek okát fontos kivizsgálni.

Milyen okai lehetnek a hirtelen kialakuló szapora pulzusnak?

A szapora, szabálytalan pulzus okát kardiológusnak kell vizsgálnia.A percenkénti szívverések számát számos – fizikai és pszichés – tényező befolyásolja, de minden esetben az agyunk küld „parancsot” a szívnek, hogy keményebb munkára van szüksége. Ilyenkor megnövekszik a szívverések száma, érzékelhetően kialakul a szapora pulzus, az erős szívdobogásérzés, de megjelenhet a mellkasi fájdalom vagy akár a repkedő érzés is a mellkasban.
Ez a jelenség természetes, ártatlan okok miatt is kialakulhat. Elsődlegesen ilyen a fizikai aktivitás, a mozgás. Minél intenzívebben mozgunk, annál gyorsabban kell pumpálnia a szívnek ahhoz, hogy ki tudja elégíteni a megnövekedett oxigén – és tápanyagszükségletet. Ugyancsak gyors pulzus alakulhat ki pszichés stressz hatására, és ez a pozitív stresszhelyzetekre, például nagy örömre is igaz. A magas hőmérséklet és páratartalom miatt a szervezetnek szintén plusz munkát kell végeznie, hogy hűtse magát. Ugyancsak megemelheti a szívverések számát a hirtelen testhelyzetváltozás, és bizonyos hormonális változások is, mint például várandósság, menopauza. Aki drogokat fogyaszt, például kokaint vagy ecstasyt, ugyancsak számíthat a gyorsan bekövetkező erős szívdobogásra, de bizonyos gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása. Ezért a kivizsgálás előtt érdemes átgondolni, használunk-e asztmára elrendelt inhalátort, az orrnyálka-duzzanatot csökkentő spray-t vagy cseppet, esetleg fogyókúrás terméket.
- Sokan akkor fordulnak orvoshoz, amikor nem csak gyorsnak, de szabálytalannak is érzik a pulzusukat. Ilyenkor mindenképpen utána kell járni, nem alakult-e ki a pitvarfibrilláció, ami szabálytalan és gyenge szívverést eredményez, amely lehet gyors, de akár lassú is. A pitvarfibrilláció kialakulását gyengeség, fáradtság, szédülés, esetleg eszméletvesztés, légszomj, mellkasi fájdalom, szorongás, félelemérzet kísérheti. Ez a probléma sokszor csak átmenetileg jelentkezik, de a kivizsgálás ebben az esetben is fontos, ugyanis kockázatot jelent más, súlyos betegségek szempontjából - ismerteti Sztancsik doktornő.

Fokozatosan is emelkedhet a pulzus

Betegség és életmód is okozhat szapora, szabálytalan pulzust.  Bizonyos helyzetekben nem hirtelen alakul ki a szapora pulzus, hanem lassan, hosszú távon emelkedik egyre magasabbra. A lassú, tartós pulzusszám-emelkedés olyasmi, ami miatt ritkán fordulnak orvoshoz az érintettek, hiszen nem érzékelik a változást. Bár, aki rendszeresen automata vérnyomásmérővel méri a vérnyomását, az láthatja a készüléken a pulzusértékeket is, így idővel felfigyelhet az egyre nagyobb számokra.
Mindenképpen érdemes kideríteni, mi áll a jelenség hátterében, hiszen nem csak olyan, életmóddal összefüggő ok lehet, mint a nem megfelelő, egyoldalú étrend, és a mozgásszegénység, de a dohányzás, az alkoholbetegség, a droghasználat éppúgy emelheti évek alatt a nyugalmi pulzust, mint a vérnyomás problémák és bizonyos gyógyszerek is.

Az anamnézis és az eszközös vizsgálatok is fontosak

- Ha valaki gyors, szabálytalan pulzus miatt érkezik kivizsgálásra, érdemes végiggondolnia a tünetei körülményeit. Kardiológiai szempontból fontos, hogy  nyugalomban vagy terhelésre  lép-e fel a pulzusemelkedés, hogy mely időpontban (éjszaka nyugalomban, étkezés után, stb.) jelentkezik a tünet, esetleg jelen van-e korábbi ismert betegség, vagy jelenlegi állapot, például hőemelkedés, láz, fertőzés. Sokszor nagyon összetett kivizsgálásra van szükség, hiszen számos egészségi ok, betegség is állhat a háttérben – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Okozhat emelkedést például a vashiányos vérszegénység, egyes szívbillentyűt vagy más, szívet érintő problémák, abnormális pajzsmirigy- vagy más hormonális aktivitás, komoly vérzés vagy egyes szervek súlyos betegségei. Éppen ezért a kivizsgálásnak elsősorban a háttérben meghúzódó okokat kell világossá tennie, hiszen csak így tudhatjuk, hogy a célunk „csak” a pulzus csökkentése kell, hogy legyen, vagy az ezt kiváltó ok kezelése. Ehhez szükség lehet többek közt nagylabor vizsgálatra, nyugalmi EKG-ra, és akár 168 óráig tartó Holter EKG-vizsgálatra, szívultrahangra, valamint további, akár más szakorvosi vizsgálatra is.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Páromnak nyugodt környezetben, pihenés közben is gyakran hirtelen felmegy a pulzusa akár 140-150 közé is, amit nagyon heves, erős szívdobogás kísér. EKG nem mutat rendellenességet, labor szintén tökéletes. Házi orvos szerint stressz, de ez nem valószínű. Milyen vizsgálat kellene még hogy ki tudjuk zárni a szervi rendellenességet, megbetegedést? Hová tudunk fordulni?
Ferkó Adrienn

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Ferkó Adrienn!

Az EKG felvétel csak abban az esetben ad felvilágosítást a szapora szívverés mibenlétét illetően, ha éppen a panasz idején készül. A panaszmentes állapotban készült nyugalmi EKG nem feltétlenül informativ. Erre tekintettel hosszabb időtartamú EKG vizsgálat (Holter vizsgálat) javasolt, melynek időtartama a panaszok gyakoriságától függően határozható meg (24 óra - 1 hét). Ezt rendelőnkben szívesen elvégezzük. Esetleges további kardiológiai diagnosztika a Holter lelettől függően jön szóba.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2021.10.11 10:22