Mit lehet tenni, minek kell utánajárni, ha egy páciens azt tapasztalja, hogy a gyógyszerek sem viszik lejjebb a magas vérnyomásértékeit? Mi lehet a megoldása az úgynevezett terápiarezisztens magas vérnyomásnak? Dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza az alapos kikérdezés és a gondos vizsgálatok jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Mit jelent a terápiarezisztens magas vérnyomás?

Amikor valaki azt tapasztalja, hogy a magas vérnyomása az orvosi kezelés ellenére sem rendeződik, felmerülhet a gyógyszer- vagy terápiarezisztens hipertónia lehetősége. Ahhoz, hogy ez a diagnózis kimondható legyen, igaznak kell lennie az alábbi kijelentésnek:
a magas vérnyomásértékek sem az életmódváltás, sem legalább három gyógyszer (melyek közük az egyik diuretikum, vagyis vízhajtó) maximálisan tolerálható adagja ellenére sem csökkennek.
Ha a vérnyomás kezelés mellett sem csökken, kardiológushoz kell fordulni.- Ha egy páciens ezzel a panasszal érkezik hozzánk, minden lehetséges eszközös vizsgálat előtt végig kell mennünk az alapvető kérdéseken, amelyek bár kézenfekvőnek tűnhetnek, sokszor ezeken múlik a terápia sikere – hangsúlyozza Petróczy doktornő. – Tehát ki kell kérdeznünk a beteget, hogy az előírásnak megfelelően, rendszeresen szedi-e a gyógyszereit. Azt az adagot szedi-e, ami az előírásban szerepel, és hogy otthon is olyan magas értékeket mér-e, mint amit az orvos a rendelőben. Ha ugyanis otthon alacsonyabb a vérnyomás, lehetséges, hogy az ún. fehérköpeny-hipertónia áll fenn, és emiatt emelkednek az értékek az izgalomtól. Fontos megtudni azt is, hogy megfelelő- e a vérnyomás mérési technika. Ez azt jelenti, hogy automata, felkaros készülékkel, karosszékben ülve 5 perc pihenő után kell mérni mindkét karon, előtte 30 perccel nem szabad alkoholt, koffeines italt fogyasztani és dohányozni.   Többek közt a korrekt méréshez is igen fontos vizsgálati eszköz lehet a 24 órás vérnyomásmérés. Valamint azt is érdemes kideríteni, hogy megtette-e a szükséges változtatásokat az életmódjában, hiszen például a rendszeres alkoholfogyasztás és az elhízás is képes magasabban tartani a vérnyomást.

Túlkezelés és másodlagos magas vérnyomás

Amikor az orvos a nem javuló magas vérnyomás lehetséges okai után kutat és végignézte az alapvető kérdéseket, két további lehetőséget is meg kell vizsgálnia: az egyik a túlkezelés, a másik a másodlagos magas vérnyomás.

  • Terápiarezisztens magas vérnyomásnál szükséges a kardiológiai kivizsgálás.Túlkezelésről akkor lehet beszélni, ha az elrendelt gyógyszerek mennyisége, adagja túl soknak bizonyul, a vérnyomás túl alacsonnyá válik és a szervezet megpróbálja ezt kompenzálni. Ennek a bonyolult mechanizmusnak lehet az eredménye a vérnyomás időnkénti kiugrása.
  • Másodlagos magas vérnyomás esetén a vérnyomás egy háttérben álló elsődleges betegség miatt emelkedik meg. Ha felmerül ez a gyanú, a szakorvos több irányban is keresgélhet, illetve kezdeményezhet további vizsgálatokat. Szóba jöhet a veseartéria szűkülete, bizonyos vérnyomást befolyásoló hormonok működésének zavarai, az alvászavarok közül főként az alvási apnoé, valamint a cukorbetegség, illetve a magas vérnyomáson kívüli egyéb szív-érrendszeri betegségek. Ezért szükség lehet endokrinológiai, szomnológiai, nefrológiai szakorvosi vizsgálatokra és többféle képalkotó eljárásra, valamint laborvizsgálatra.

A másodlagos magas vérnyomás lehetőségét fiatal hipertóniás beteg esetén célszerű kizárni betegség felfedezése esetén.

Mit lehet tenni?

- Ha kiderül, hogy a háttérben egy elsődleges hipertónia (magas vérnyomás)  diagnosztizálható, természetesen azt kell megfelelően kezelni. A személyre szabott és legtöbb alkalommal elhagyhatatlan gyógyszeres kezelés mellett az életmódban is be kell vezetni bizonyos változásokat, optimális esetben életmód orvos segítségével – ismerteti dr. Petróczy Natália, a KardioKözpont belgyógyásza. - Amennyiben pedig úgy látjuk, hogy valóban terápiarezisztens hipertóniáról van szó, annak gyógyszeres kezelése nehéz feladat. Ilyenkor legalább három hatástani csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő megfelelő kombinációját rendelhetjük el, tekintetbe véve a páciens egyedi adottságait és a célértékeket. Ha pedig mindezek mellé a rendszeres kardiológiai kontroll is csatlakozik, jó esély van rá, hogy kordában tartható legyen a vérnyomás.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr! Édesanyám 85 éves. Másfél hónapja szedi a Concor Cor-t (2,5 mg). Emellett többek között még szed Coverex-AS Komb 5 mg / 1,25 mg filmtablettát és ASA Protect Pharmavit 100 mg tablettát. A Concor Cor betegtájékoztatójában ez szerepel: „… túladagolásával járó leggyakoribb tünetek közé tartozik a pulzusszám csökkenése (bradikardia), … a vérnyomás kifejezett csökkenése, …”. Édesanyámnak a gyógyszert folyamatosan kell szedni, azonban a pulzusa reggelente olykor 54. Egy este, lefekvés előtt 45 volt a pulzusa (aznap reggel 60, és ekkor tizedik napja szedte a Concor Cor-t, egyébkén nem szoktuk este mérni). Attól tartok, éjszaka nehogy lemenjen a pulzusa 40-re. A reggeli mérésnél (8-9 óra között), ha 60 alatti az érték, húsz perc elteltével ismét megmérjük a pulzusát, ill. vérnyomását. Ilyenkor eléggé eltérő az eredmény pl. 144 / 69 és a pulzus 54. Húsz perccel később 150 /72 a pulzus 66. Kérdéseim a következők: Ilyen változó pulzus értékeknél mi a döntő, hogyan szedje helyesen a Concor Cor-t? Ezen gyógyszer esetében az 54-es pulzus, már tartozhat a bradikardia körébe? Jogosan félek attól, hogy éjszaka lemehet a pulzusa 40-re, ill. ez alá a Concor Cor miatt? Mennyire reális ennek veszélye? Van, ill. mi az az alacsony vérnyomás érték, aminél nem kell bevenni a Con Cort-t? A segítséget és az információt előre is köszönöm: Zsófia
Tisztelt Zsófia!

Így, kiragadva a tágabb környezetéből (a beteg előző betegségei, aktuális panaszai, eddigi leletei , EKG különösen, fizikális vizsgálati eredményei, stb) felelősséggel pontos vélemény nem adható.
Általános megközelítésként azt tudom tanácsolni, hogy felezze le a ConCor-Cort, és nézzék meg milyen a pulzus. Ha mód van rá, 24 h vérnyomás monitorozással (ABPM) választ lehet kapni arra, hogy éjszaka, alvás közben milyen a pulzus, ugyanígy informatív az EKG is. 85 éves betegnél alapos indok nélkül nem alkalmazunk annyi és olyan gyógyszerrt, amely 60/min alá viszi a pulzust.
Ennél többet csak személyes találkozás, vizsgálat alapján tudok mondani.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Alapos

Petróczy doktornő nagyon alapos! A vérnyomásom állandóan ingadozott, de a Doktornő által előírt terápiának hála most már minden rendben van!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Létrehozás ideje: 2023.11.20
Utolsó módosítás: 2023.11.20