Karády András, a KardioKözpont mozgásterapeutája egy sokakat érintő, érdekes témájú előadást tart azok számára, akik vérnyomásproblémával vagy magas koleszterinszinttel küzdenek, de bárki számára hasznos információkkal szolgálhat, akit érdekel az egészséges életmód és mozgás. Az előadás témája és címe: „Vérnyomás- és koleszterinszint csökkentő mozgás – Nem mindegy, hogy mennyit és hogyan!” Az előadás 2024. január 31-én lesz, melyen online formában van lehetőség részt venni. Arról, hogy pontosan miről is lesz szó, az alábbiakban olvashatnak.

Vérnyomás- és koleszterinszint csökkentő mozgás - KardioKözpont

A magas vérnyomás hazánkban népbetegség. Rendkívül sokan küzdenek a vérnyomásproblémák különböző formáival, legyen szó magasvérnyomás betegségről, izolált magas vérnyomásról vagy akár ingadozó vérnyomásról. Ma már tudható, hogy kezelendő állapotról van szó, melyen életmódkezeléssel is javítani lehet, sőt, a terápia szerves része. Ugyanez elmondható a magas koleszterinszintről is: csökkentésével megelőzhetők a súlyos szív-és érrendszeri szövődmények. Karády András előadása erre szeretne rávilágítani.

Vérnyomás és koleszterinszint

Ahhoz, hogy az előadásban el lehessen mélyülni és megérteni az összefüggéseket, fontos tisztában lenni a fogalmakkal, illetve az egészséges vérnyomás és koleszterinszint mértékével, összefüggésével. Továbbá azzal is, hogy milyen szerepet töltenek be a szervezet egészséges működésében.

Fizikai aktivitás vagy edzés? Mi a különbség?

A tévhitekkel ellentétben a fizikai aktivitás és az edzés nem ugyanazt jelenti. Bár mindkettő rendkívül fontos és hasznos, mégis lényeges különbség van a kettő között. András az előadása során kitér ezek különbségeire, illetve szerepükre is.

Az edzés hatása a vérnyomásra

Tudható, hogy a hatékony edzés során a vérnyomás és a pulzus is megemelkedik, ami egy természetes folyamat. Érdemes megfigyelni az edzés előtti, illetve közbeni vérnyomás értékeket is. Magas vérnyomás esetén azonban jobban kell figyelni az értékeket. Ehhez segítségül az előadásban szó lesz arról, hogy melyek a kerülendő gyakorlatok, edzéstípusok és technikák ilyen esetben, illetve András arról is fog beszélni, hogy milyen a megfelelő edzésterv.

Légzéstechnikák alkalmazása magas vérnyomás esetén

Tudta, hogy a magas vérnyomás bizonyos mértékig megfelelő légzéstechnikákkal csökkenthetők, stabilizálhatók? Ennek azonban meg van a saját technikája, illetve „szabályrendszere” – csak akkor hatékony, ha megfelelően van végrehajtva. Relaxációs légző technikák? Buteyko légzés? Légzéstechnika edzés közben? András ezekről is mind beszélni fog előadásában!

Koleszterinszint csökkentése edzéssel – lehetséges?

A mozgás általi vérnyomáscsökkentés mellett András kitér előadásában a koleszterinszint csökkentésére is. Vajon léteznek olyan mozgásformák, technikák, melyek ebben segítenek? Az előadásból ez is kiderül!

Az előadás a Zoom rendszerén keresztül zajlik, melynek időpontja: január 31. 17:00

 

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Kardióközpont, Édesanyám 4-5 hónapja tünetek nélkül bár, de magas vérnyomást mért otthon (140/77/65), ezért háziorvoshoz fordult, ahol egy újabb hasonló mérés után covercardot írt fel neki az orvos. Bár a vérnyomása 2 hónapon át naplózva beállt átlag 110/75-re, a vérnyomáscsökkentő szedése után fokozatosan fáradékony lett, amit végül karácsonykor egy ájulás követett. Dec 23-a óta voltunk kardiológiai kivizsgáláson, EGK-én, terheléses EGK-én, szív ultrahangon, koponya MRI-n, MRA-n, nyaki doppleren, de a véleményezések szerint semmi szignifikánsan kóros állapot nem mutatkozik. Az orvosok javaslatára a vérnyomáscsökkentőt azonnal elhagytuk, az azóta naplózott vérnyomásértékek most 90/60/70 körüliek, szédülés, és gyengeség megmaradt. 2023 novemberi a legfrisebb nagylabor, fehérvérsejtszám, nátrium, kálium, magnézium, fehérvérsejtszám, TSH, vas, b12, folsav minden referencia értéken belül van. A rosszullét napján, és úgy általánosságban véve is, a napi 2 liter folyadékfogyasztás megvolt, nincs különösebb stressz tényező. Édesanyám 71 éves, és 55kg. Szeretnénk tanácsot kérni, hogy ezt az állapotot a továbbiakban miként lehet kezelni, milyen vizsgálat / labor adhat magyarázatot a helyzetre, mit lehetne még keresni, vagy kizárni, illetve milyen szakemberhez lehet fordulni megoldásért? Nagyon köszönöm segítségüket, Tamás
Szőke Tamás

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Tisztelt kérdező!
Azt nem írta le, hogy szed- e egyéb gyógyszert az édesanyja és van- e valamilyen betegsége. Amennyiben ezekre nem a válasz, akkor egyrészt érdemes megismételni a laborvizsgálatot (általános vizelet vizsgálattal), megnézni benne még TSH és cortizol szintet. Illetve otthoni körülmények között megcsináltatni úgynevezett Schellong tesztet , mely során a beteget 10 percig kell fektetni, fekve megmérni a vérnyomását, majd 5-10 percre felállítani és közben 2-3 alkalommal megmérni a vérnyomását. Ha a systoles vérnyomás >20-al, a diasztolés >10-el csökken akkor úgynevezett ortosztatikus hipotóniáról beszélünk. Olyankor az agyi (és egyéb) szervek keringési elégtelensége alakul ki a hirtelen vérnyomásesés következtében, emiatt szédül, nincs jól. Okaként, gyógyszerek mellékhatások mellett lehetnek endokrin eredetű kórképek ( pajzsmirigy alulműködés, mellékvese elégtelenség, hypophysis probléma), szívérrendszeri eltérések ami ki lett ugye zárva, hosszan tartó ágyban fekvés, fertőző betegségeket követően, alacsony folyadék és só bevitel, néha neurológiai kórképek (pl. Parkinson szindróma).
Addig nincs más, mint elegendő folyadék, és sóbevétel, óvatos mozgás, séta.
Tisztelettel: Dr. Petróczy Natália
Módosítás: 2024.01.23 12:24