Előfordul, hogy sokáig nem okoz panaszt, de járáskor rendszeresen jelentkező vádlifájdalom esetén érdemes megvizsgáltatni, nem érszűkület áll-e a háttérben. Dr. Kósa Éva, a Budai KardioKözpont angiológusa a betegség további tüneteiről és a kezeletlen betegség következményeiről beszélt.

Az érszűkület tünetei az egyes fázisokban

Az érszűkület leggyakrabban az alsó végtagokat friss vérrel ellátó verőerek, az artériák falában létrejövő meszes lerakódások, majd szűkületek következtében kialakuló betegség, melynek következtében az érintett szövetek oxigénellátása csökken. A betegség más szerveket, például a hasi ereket vagy a vesét is érintheti, illetve fennállása esetén a szív és az agy ereinek érintettségére is számítani lehet. Ez fordítva is igaz, így korábbi szív-vagy agyi infarktus elszenvedése után, valamint dohányzókban, cukorbetegekben, magas vérnyomás és vérzsírok fennállásakor vagy családi halmozódás esetén különös figyelmet kell szentelni az érszűkületnek

Az alsó végtagokat érintő érszűkületnek négy, egyre súlyosabb fokot jelző stádiuma van:

1. Tünetmentes fázis

Az első stádiumban műszeres vizsgálatokkal lehet az erek meszesedését, szűkületét kimutatni, A kórisme felállítása ún. doppler vizsgálat elvégzésével történik. Ennek során egy kézi ultrahang segítségével megmérik a lábak és a felkarok különböző artériáiban a vérnyomást. Ezekből az értékekből az úgynevezett boka-kar indexet, vagy doppler indexet számolják ki. A kapott hányados egészségesekben 1 és 1,3 közötti, vagyis normál esetben a lábakban azonos vagy kissé magasabb a vérnyomás, mint a karokban. Érszűkületről akkor beszélhetünk, ha a hányados kisebb, mint 0,9, vagyis a lábakon mért nyomás alacsonyabb, mint a karokon. Minél alacsonyabb a kapott érték, annál súlyosabb az érszűkület.
A szív- és érrendszeri betegségekre rizikótényezőkkel rendelkezők (különösen az erős dohányosok, cukorbetegek) esetén kiemelt fontosságú a rendszeresen elvégzett szűrővizsgálat, amellyel a korai tünetmentes állapotra felhívva a figyelmet, megelőzhető a betegség súlyosabbá válása.

2. Vádlifájdalom

vádlifájdalom érszűkületEgy bizonyos távolság megtétele után fájdalom lép fel a combban vagy vádliban, ritkán a lábfejen, ami miatt gyakran meg kell állni. Rövid pihenés után a fájdalom szűnik, és a járás folytatható, bár a fájdalom vagy görcs a gyaloglás során újból jelentkezik. Ezt a tünetet nevezik „intermittáló sántításnak” és a betegséget e jellemzője miatt hívják „kirakatnéző” betegségnek is. Ebben a stádiumban a betegség leggyakrabban gyógyszeresen és életmódbeli változtatásokkal kezelhető.

3. Nyugalmi fájdalom és más súlyos tünetek

Ebben a fázisban már nyugalomban, főleg éjszaka is jelentkezik a fájdalom, ami fekvő helyzetben erősödik, és a beteget felülésre készteti, a lábát az ágyról lelógatva enyhíti a panaszát. A rossz vérellátás miatt a végtag hideg, sápadt színű lehet, zsibbadás, égés alakulhat ki, az ujjbegyek ellilulhatnak, a száraz bőr, gyakori a körömgomba, a szőrzet ritkul.

4. Szövetelhalás

A legsúlyosabb stádiumban a végtagokon szövetelhalás, fekély alakul ki, az ujjakon, sarkakon elfeketedő akár száraz, akár nedvedző bőrelváltozások jelenhetnek meg, nagyon erős fájdalom mellett, amely azt jelzi, hogy a végtag komoly veszélyben van! Ilyenkor mihamarabb orvoshoz kell fordulni, hogy a szövetelhalást megpróbálják megállítani, ezáltal az amputációt elkerülni. Különösen cukorbetegeknél és az ismert érszűkületes betegeknél fontos a lábak rendszeres otthoni átvizsgálása, kisebb sebek, sérülések, gombásodás irányában. 

A súlyos következmények megelőzhetők

A fentiek alapján az elhanyagolt érszűkület következményei igen súlyosak lehetnek, ám korán felismerve gyógyszeres kezeléssel, rendszeres járással, a dohányzás mérséklésével a betegség hosszabb ideig szinten tartható. Később már csak az ereken végzett értágítás vagy érműtét segíthet, azonban vannak olyan esetek, amikor egyik beavatkozás sem végezhető és ilyenkor a végtag keringésének kritikus állapota esetén kerül sor az amputációra! Ezért fontos egyrészt a betegség korai felismerése, másrészt ismert betegség esetén a rosszabbodás tüneteinek korai jelzése a kezelőorvos felé - hangsúlyozza dr. Kósa Éva, a Kardioközpont angiológusa.

 

Forrás: Budai KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot 81 éves édesapámnak egy ideje átlagba 80/50 a vérnyomása de nem egyszer mértem neki 70/60- ast illetve ettöl alacsonyabbak Kérdésem, hogy mennyire normàlis vérnyomás ez és az hogy ilyen alacsony vérnyomásra rendszeresen kell vérnyomàs csökkentőt szednie a házi orvos utasitására már nem egyszer megszédült és elesett Várom mielőbbi válaszát
Lakatos Ildikó

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Kedves Kérdező!
Egyáltalán nem jó a 70-80/50 Hgmm értékű vérnyomás. Nem csoda, hogy olyan vérnyomás értékek mellett megszédül az édesapja, vagy el is esik, ami olyan korban veszélyes is.
A hypertonia kezelésnél nem cél a 120/70 Hgmm alatti vérnyomás értékek, de 65 év felettieknek elég, ha épp 140/90 Hgmm alatt, vagy akörül van a vérnyomása. Nem tetszett említeni milyen gyógyszereket és milyen adagban szedi az édesapja. Amennyiben csak egyfajta vérnyomáscsökkentő gyógyszert naponta 1x kap, akkor azt lehet elhagyni (kivétel úgynevezett béta blokkoló, pl. metoprolol, bisoprolol, nevibolol..., ezeket érdemes felezni-negyedelni 1-2 naponta és aztán elhagyni). Amennyiben több fajtát kap, akkor mindegyiknek adagját kéne csökkenteni 2-3 naponta szoros vérnyomás kontroll mellett. Fontos emellett a megfelelő folyadék pótlás. Érdemes ellenőrizni, hogy nem lázas e az édesapja, mert fertőzések esetén is alacsony lehet a vérnyomása.
Tisztelettel Dr. Petróczy Natália
Módosítás: 2017.07.27 13:40