Nem mindenki van tisztában azzal, hogy létezik optimális és magas normális vérnyomás is, valamint, hogy a magas vérnyomáson belül is vannak fokozatok. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája a különböző vérnyomás értékeket helyezte el egy skálán.

Az amerikai változtatás a magas normális értéket célozza

Sokan felfigyeltek rá, hogy nemrégiben megváltozott a magas vérnyomás definíciójára és kezelésére vonatkozó irányelv az American Heart Association és az American College of Cardiology, a két legjelentősebb amerikai szakmai szervezet szerint. 14 éve ez az első jelentős változás az ajánlásokban.
Az új protokoll szerint már a 130/80-as vérnyomás is magasnak számít majd, szemben a világ többi részén még mindig érvényben lévő 140/90-es értékkel. A változtatás célja, hogy a még nem kirívóan magas vérnyomású, de már veszélyeztetett betegeket figyelmeztessék az orvosok a magas vérnyomás veszélyeire, és még azelőtt életmód változtatásra buzdítsák őket, hogy gyógyszeres kezelésre szorulnának.
magas vérnyomás vizsgálati csomag- A 130-139/ 85-86 Hgmm magas normális vérnyomásnak tekintendő. Ezt azért érdemes külön hangsúlyozni, mert az amerikai ajánlások tulajdonképpen csak erre az értékre helyeztek nagyobb hangsúlyt. Vagyis nem mondtak újat, hiszen eddig a 140/90 alatti értékeket soroltuk a normál tartományba, de már a tartományon belül is megkülönböztettünk 3 csoportot. Ebben a magas normális csoport az, amelyikre az amerikai kardiológusok ezután nagyobb figyelmet fognak szentelni – ismerteti dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája.

A vérnyomásértékek fokozatai

Az alábbi felsorolás a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelveit tartalmazza 2015-ből. Az első értékek a szisztolés, a második értékek a diasztolés vérnyomásértékekre vonatkoznak és Hgmm-ben értendők­.

Optimális vérnyomás: <120  és <80
Normális vérnyomás: <130 és <85
Magas normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
I. fokozatú enyhe hypertonia: 140-159 vagy 90-99
Alcsoport - határérték hypertonia: 140-149 vagy 90-94
II. fokozatú középsúlyos hypertonia: 160-179 vagy 100-109
III. fokozatú súlyos hypertonia: >=180 vagy >=110
Izolált szisztolés hypertonia: >=140 és <90
Alcsoport- határérték izolált szisztolés hypertonia: 140-149 és <90

Mára annyi változott az irányelvekben, hogy a kardiológusok úgy vélik, hogy nem szükséges 120/80 alá vinni a vérnyomást – ezzel a pácienseknek is érdemes tisztában lenni. A magas normális tartományba eső embereknek viszont tudniuk kell, hogy a későbbiek folyamán nagyobb eséllyel válnak hypertoniássá, mint azok az emberek, akiknek az optimális és a normális tartományban vannak az értékeik. Az izolált szisztolés hypertonia pedig annyit tesz, hogy csak első érték minősül magasnak – ahogyan az gyakran megfigyelhető az idősödéssel és a súlyos érelmeszesedés okán.

Egyéni értékeket kell megcélozni

Dr. Kapocsi Judittól, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistájától megtudható, hogy magas vérnyomásról csak akkor beszélhetünk, ha térben és időben egymástól elkülönítve ellenőrizzük a vérnyomást, és azt találjuk, hogy nyugalmi állapotban végzett legalább két, három mérés során a vérnyomás értéke  140/90 Hgmm, vagy ennél magasabb. Ekkor lenne igazán fontos kivizsgáltatni magunkat. A kivizsgálásnak azonban nem szabad kizárólag a vérnyomásmérésre szorítkoznia, a laborvizsgálatoknak, a 24 órás vérnyomásmérésnek, az EKG-nak és más kiegészítő vizsgálatoknak az a szerepe, hogy a kardiológus felmérje a szervezet állapotát, megállapítsa, okozott-e már valamilyen következményes problémát a magas vérnyomás.
- Végső soron az hozhat tartós, jó eredményt, ha a célértékek meghatározását mindig az adott személy állapotához igazítjuk. Ezeket az értékeket és a kezelés összetevőit – tehát az életmódot és az esetleges gyógyszeres kezelést - időről időre felül kell vizsgálni és szükség esetén korrigálni. Ezért is fontos, hogy a páciensek tisztában legyenek a rendszeres kontrollok jelentőségével – hangsúlyozza Kapocsi doktornő.

Online Bejelentkezés

Dr. Petróczy Natália

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktor Úr! Olyan kérdésem lenne önhöz, hogy napok óta magas vérnyomásom és a pulzusom. Voltak kivizsgálások, de ott negatív eredményt kaptam. Tüneteim vannak ( fulladás, szúro érzés mellkasba és szív környékén, ájulás, erős fejfájás, remegés, szédülés) Mitől lehet ez? Válaszát előre is köszönöm
Noel

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Kedves Páciens!

Sajnos azt nem teszik leírni, hogy pontosan milyen vizsgálatok történtek. Ki lett e zárva pajzsmirigy működési zavar, vagy egyéb hormonális eltérés, van e krónikus betegsége, szed e gyógyszert? A felsorolt tüneteket akár maga a hypertonias (magas vérnyomásos) betegség is okozhatja, ami kezelendő. Amennyiben magas a vérnyomása és a pulzusa is, olyankor béta blokkoló csoportba tartozó gyógyszerekkel szoktunk kezdetni a kezelést. Feltételezem az Önt vizsgáló orvos azt már fel is ajánlotta. További információ birtokában részletes szakvéleményt tudok mondani.

Tisztelettel: Dr. Petróczy Natália

Páciensek mondták

Alapos

Petróczy doktornő nagyon alapos! A vérnyomásom állandóan ingadozott, de a Doktornő által előírt terápiának hála most már minden rendben van!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.01.18 15:03