Amennyiben egészséges a szívünk, nem fordítunk különösebb figyelmet a működésére. Ha viszont valamilyen oknál fogva rendellenesen funkcionál - például szabálytalan szívverést tapasztalunk-, akkor bizony nagyon megijedünk. Abban az esetben, ha ez a zavar visszatérően és súlyos formában jelentkezik, fontos kivizsgáltatni annak érdekében, hogy kiderüljön, hogy veszélytelen, vagy esetleg súlyos, akár az életet veszélyeztető problémával állunk –e szemben. A szívritmuszavarok lehetséges okairól, tüneteiről, kezelési módjairól, valamint a megelőzés lehetőségeiről Dr. Sztancsik Ilona, a Budai KardioKözpont kardiológusa beszél.

Mi az a szívritmuszavar?

A szív ingerképző központja, a jobb pitvarban lévő sinuscsomó, innen vezetődik el az ingerület a szív többi részébe. Egészséges embernél az ingerületképző és elvezető rendszer a szívizommal összehangoltan, harmonikusan működik. Előfordulhat azonban, hogy valamilyen belső vagy külső okból kifolyólag, ez az összehangoltság felborul, és a szívizom összehúzódásai a szokottnál sűrűbben (tachycardia), vagy éppen lassabban, (bradycardia) esetleg szabálytalanul, extra ütésekkel, illetve kihagyásokkal történnek (arrythmia) – ilyenkor beszélünk szívritmuszavarokról. A szívritmuszavarok gyakori és veszélyes formája a pitvar fibrilláció, amelyet a szív, illetve a kamrák gyors és rendszertelen összehúzódása jellemez.

A szívritmuszavar lehetséges okai

Előfordulhat, hogy a ritmuszavart valamilyen szívbetegség idézi elő, ilyen például a szívkoszorúér-szűkület vagy elzáródás nyomán kialakult szívizominfarktus, ahol az elhalt izomsejtek megváltozott ingerületvezetési képessége áll a háttérben. Ha a probléma szíven kívüli tényezők miatt alakul ki, akkor az lehet többek között pajzsmirigybetegség, cukorbetegség, illetve az életmóddal összefüggő tényezők, pl. a stressz, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, vagy stimulánsok (kávé, drogok) használata. Az elhízott emberek körében nagyobb valószínűséggel alakul ki szívritmuszavar.

Mit érez az, akinek szívritmuszavara van?

•          Mellkasi remegésérzés, és fájdalom

•          Túl gyorsan, vagy lassan, illetve rendszertelenül verő szív

•          Légszomj

•          A torokban, a gyomor tájékon fellépő furcsa fájdalom, szúrás

•          Szédülés, bizonytalanságérzet

•          Félelem, idegesség

•          Látászavarok

•          Teljesítőképesség romlása

A szívritmuszavar kezelési módjai

„A legfontosabb, azt kideríteni, hogy szíven kívüli ok, vagy a szív valamilyen betegsége áll –e a háttérben, hiszen annak megfelelően tudjuk meghatározni a szükséges terápiát”- mondja Dr. Sztancsik. A gyógyszeres kezelés során ún. antiaritmiás készítményeket alkalmaznak, illetve olyan speciális készülékeket is használnak, amellyel közvetlenül be lehet avatkozni, a szív elektromos működésébe (szívritmus-szabályozó, a pacemaker). Bizonyos esetekben műtéti megoldásra is sor kerülhet, amikor a szívben a kóros ingerületet képző, vagy vezető izomrostokat szívsebészeti eljárással átvágják, kiiktatják. Ha a kiváltó ok a szívben keresendő, akkor az alapbetegséget kell megfelelően kezelni, csak úgy várhatjuk a szívritmus normalizálódását.

A megelőzés lehetőségei

A szívritmuszavarok kialakulását, illetve súlyosbodását elsősorban „szívbarát” életmóddal lehet megelőzni. Ez annyit jelent, hogy javasolt zsír- és sószegény táplálkozásra áttérnünk, és sok zöldséget, növényi olajat, halat fogyasztanunk. Törekedni kell az kiegyensúlyozott életvitelre, a rendszeres mozgásra, illetve a dohányzás, az alkoholfogyasztás valamint a túlzott kávéfogyasztás kerülésére. Ha megtanuljuk megfelelően kezelni a mindennapi feszültséget, sokat tehetünk szívünk egészségéért.”Az életviteli változtatásokon felül, kiemelendő a rendszeres kardiológiai szűrés fontossága. Akinek érzékelhető problémája van, az semmiképpen se halogassa a kivizsgálást, de 40 év felett már mindenkinek javasolt, még akkor is, ha nincsenek panaszai, hiszen a szív- és érrendszeri megbetegedések sok esetben lassan, alattomosan, alakulnak ki” – figyelmeztet Dr. Sztancsik Ilona.

 

Forrás: Budai KardioKözpont (www.kardioközpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/úr A zárójelentésen szereplő betegségek valamelyikére adókedvezményt igénybe tudok-e venni? I 25100 Coronária sclerosis,I 25201Status post infarctum myocardii,I 2550 ischaemiás cardiomyopathia,I 4720 Kamrai tachycardia,I 0810 kéthegyű-és a háromhegyű billentyűk együttes rendellenességei,I 10H0 Magasvérnyomás-betegség,I 25201 Status post infarctum myocardii,z 95502 Status post PTCA+stent implantatio, Scler.art.coron(3-ér),St.p.inf.myoc.inferior(STEMI,2013.07),St.p.RCA PCI (2BMS),St.p. rePCI et RCA (POBA) et PCI ad LAD (1BMS),insuff. ventr.sin.cordis.min.gr.Tachycardia ventr.parox.(smVT),St.p.impl.ICD artef.(Meditronic Maximo II VR VVIICD),Hypertonia. Válaszát előre is köszönöm
Bán Tibor

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Bán Tibor!

Kérdése nem szakmai jellegű. Problémájával kérem forduljon adószakértőhöz!

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Emberi

Sztancsik doktornőnél kedvesebb, hozzáértőbb, emberibb orvossal még nem találkoztam. Nagyon hálás vagyok, hogy hozzá kerültem és ezután is csak hozzá fogok járni.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, sportkardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2016.12.15
Utolsó módosítás: 2020.04.24