A szív- és érrendszeri elváltozások elsősorban a férfiakat veszélyeztetik, ám ez az arány a menopauza időszaka után megfordul. A hormonális változások miatt, a változókor után a betegségek kockázata magasabb nők körében. A hölgyeket elsősorban az infarktus „csendes”, gyakran minden előjel nélküli, tünetmentesen lezajló formája érinti, mely az esetek többségében végzetes kimenetelű. A rendszeres kardiológiai szűrés fontosságára dr. Sztancsik Ilona, a Budai KardioKözpont kardiológusa hívja fel a figyelmet.

Menopauza után a helyes életmód mellett a szűrés is fontos!

Menopausa során nagyon fontos a szűrés-Sokan azért nem járnak szűrővizsgálatokra, mert azt gondolják, hogy ha egészségesen élnek, odafigyelnek a táplálkozásukra, rendszeresen mozognak és kerülik a stresszt - vagy legalábbis hatékony technikát találtak arra, hogyan vezessék le – akkor ezzel mindent megtesznek a betegségek megelőzéséért. Természetesen nagyon fontos a tudatos életmód, azonban vannak olyan élethelyzetek, körülmények, amelyeket befolyásolni nem tudunk és egyértelműen megnövelik bizonyos betegségek rizikóját. Ilyenek a menopauza idején zajló hormonális változások, amelynek során a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázata növekszik. Ezért javasolt a megfelelő életvitel mellett, rendszeres időközönként kardiológiai kivizsgáláson is részt vennünk.

A változókor sok rizikófaktort is előidéz

A női nemi hormonoknak köszönhetően a nők egészen a változókorig védettebbek a szív-és érrendszeri betegségekkel szemben, mint a férfiak. Az ösztrogénszint csökkenése azonban folyamatosan zajlik a rendszerint 40 és 50 éves kor között bekövetkező menopauza időszakában és ez több, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növelő változást indít el a szervezetben. A tüszőhormon termelésének csökkenése miatt növekszik a koleszterinszint, nő a túlsúly, gyakran jelentkezik férfias típusú, hasi elhízás. Ezek a változások fokozott kockázatot jelentenek a magasvérnyomás-betegség és a diabétesz kialakulásának szempontjából is, melyekről tudjuk, hogy szintén a szív-és érrendszeri betegségek gyakori rizikófaktorai. A kor előrehaladtával, 50 éves kor felett gyakori a szívritmuszavarok kialakulása is, mindezen kedvezőtlen változások pedig azt eredményezik, hogy a hölgyek körében ebben az életkorban drasztikusan megemelkedik az infarktus előfordulása.

Csendes infarktus: gyakran csak gyomorpanaszok és hátfájás jelzi, hogy baj van

Dr. Sztancsik Ilona elmondta, hogy nők körében az infarktus gyakran minden előzetes jel nélkül érkezik, esetleg enyhe rosszullétek, terhelésre jelentkező nehézlégzés, fáradtság érzés figyelmeztethet arra, hogy valami nincs rendben. Nők körében az infarktus tünetei sem tipikusak: elmaradhat a karba sugárzó fájdalom, mellkasi szorító érzés, az érintett hölgy gyakran nem is tud arról, hogy infarktusa van, esetleg csak enyhe fáradtságot, gyomorproblémát, hátfájást tapasztal. Noha nem okoz intenzív panaszokat, az infarktus azonban nem múlik el nyom nélkül, a szöveti károsodás ebben az esetben is kimutatható vizsgálatokkal, s emiatt a következő infarktus már súlyosabb, akár végzetes kimenetelű is lehet.

Évente, félévente egy szűrés életmentő lehet

A sok esetben észrevétlenül zajló elváltozások kimutatására, a súlyosabb panaszok, az infarktus megelőzésének érdekében Sztancsik doktornő azt tanácsolja, hogy minden 40 év feletti nő vegyen részt legalább évente egyszer szűrővizsgálaton. Ennek elvégeztetése akkor is javasolt, ha az illetőnek nincsenek panaszai, hiszen láthatjuk, hogy hölgyek körében ezek az elváltozások sok esetben tünetmentesen zajlanak. 

Forrás: Budai KardioKözpont
www.kardiokozpont.hu

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

T. Doktor Nő/Úr! Mitralis prolapsus (szaporább szívverés) miatt évente járok kardiológiai ellenőrzésre. 55 éves 53 kg. vagyok. 2017.09. vizsgálat eredménye: RR: 130/80 hgmm Cor: rythmusos szívm. a mitralis areaban mesosyst. click. EKG: 108/min. Kp.tip. incompl RBBB Norm PQ szab repol. Echocardiográfia: Ao: 22mm, BP: 36mm, EDD: 43mm, ESD: 28mm, IVS: 9mm, PW: 9mm, EDV: 87mm, ESV: 29mm, EF: 67% Normális tágasságú szívüregek. Jó myocardium funkció. Szegmentális falmozgászavar nem látható. Telesyst.mitralis prolapsus. MI: I TI: jelzett Becsült pulm nyomás: 25Hgmm. Epikrízis: card.statusában lényeges változás nincs. Erre évek óta reggel szedek 5 mg Batalocot v. szükség esetén még egyszer 5mg-ot Nem tudom a fenti lelet mennyire jó v. kevésbé jó, de orvosom sosem említette, hogy vigyáznom kellene valamire vagy fogorvosi véres beavatkozás előtt antibiotikumot kellene szednem. Kb. 1,5 hónapja elkezdtem a fogorvosi kezelést, ahol említettem a fogorvosnak a mitralis prolapsusomat, (korábban sosem tettem ezt, most is csupán azért, mert valahonnan hallottam, hogy ilyen esetben biztonságosabb az antibiotikum bevétele) erre közölte, hogy foghúzás és fogcsiszolás előtt 600mg Dalacint kell bevennem. Egy ideje betegesen írtózom a gyógyszerektől, nagy stessz számomra a bevételük! A fogorvosnál is csupán az érzéstelenítő hatásától félek! Ezt a félelmet fokozta még az orvos reakciója a mitralis prolapsus + a stesszes helyzetemre való mondata: „nem szeretném a mentőket hívni mert 150-200 lesz a pulzusa” Van már pár kihúzott fogam, tehát kaptam már érzésteleítőt éppen elégszer, féltem máskor is, de mivel az orvos nem tudott a mitralis prolapsusról így Ő sem félt és én sem jobban, mint indokolt lenne, semmi gondom nem volt. Közben több heti stresszelést követően megtörtén 1 foghúzás és egy gyökértömés, most következne a fogcsiszolás (6 fog + 4 korona levétel), de megint elhangzott a fent említett mondat, azzal a kiegészítéssel, hogy „ez most eltart 1,5-2 órát, jó lenne, ha nem stresszelne, mert nem szeretném a mentőket hívni” Ez megint plussz félelmet és adrenalint keltett bennem, és erre még jön az érzéstelenítőtől való félelem, amit aztán ha beadja pár percig erős szívdobogással jár, ettől jön az „Úristen itt a vég” érzés most még jobban, hogy a mentőt emlegette az orvos, és én ettől az érzéstől rettegek a legjobban!! Kérdésem az, hogy ha a szokásos reggeli 5 mg helyett beveszek 10 mg Betalocot talán nyugodtabb tudnék maradni vagy a stressz csökkentésére esetleg egy enyhe recept nélkül kapható nyugatót is bevehetek-e? Nem lesz-e ez a négyféle (Betaloc, Dalacin, nyugtató, érzéstelenítő) gyógyszer túl sok? Vagy inkább hagyjam az egészet hiszen a lényeges dolgok mint foghúzás, gyökértömés már elkészültek 😊 Köszönöm válaszát: Szűcsné Erika
Szűcsné Korom Erika

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Szűcsné Erika!

Kardiológiai kivizsgálás eredménye alapján nem kell stresszelnie( egyébként a mitrális prolapsus elég gyakori elváltozás ). Az antibiotikum szedését én is javasolnám, mivel komoly fogászati beavatkozást végeznek Önnél. Érzéstelenítőt is kaphat, természetesen Adrenalin nélkül. Próbáljon megnyugodni, jógázni, relaxációs gyakorlatokat végezni. Amennyiben szükséges, enyhe nyugtató is segíthet.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Figyelmes

Igazi személyes figyelem a doktornő részéről.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2017.02.09
Utolsó módosítás: 2017.08.16