A szerteágazó, látszólag nem összefüggő panaszok hátterében akár a szervezetben zajló gyulladás is állhat. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyulladás a szívbetegségek kockázatát is növeli, ám egy egyszerű vérvizsgálattal kideríthető, zajlik-e bennünk ilyen folyamat.

Fontos a laborleletben a CRP megjelölés

Sokan átsiklanak a laborleletükben megjelenő CRP megjelölés felett, holott fontos értékről van szó. A CRP jelentése C-reaktív protein, vagyis egy fehérjéről van szó, amelynek értéke a szervezetben jelen lévő gyulladás (és más okok) esetén megemelkedik. A CRP ugyanis folyamatosan termelődik a májban, és az a feladata, hogy támogassa a nagy falósejtek munkáját a testidegen és károsodott sejtek bekebelezésében. Gyulladás esetén akár tízszeresére, akár százszorosára is emelkedhet a CRP-szint, és amilyen gyorsan zajlik ez a folyamat a gyulladás jelenlétekor, olyan gyorsan végbemegy akkor is, ha megszűnik a probléma. Ez a gyorsaság nagy előnye a CRP-szint nyomon követésének, hiszen gyorsabb és érzékenyebb reakciót lehet így elemezni, mintha csak a fehérvérsejtszámból és a vérsüllyedésből következtetne az orvos a gyulladás jelenlétére vagy elmúltára.  
A laborleletet áttekintve tudni kell, hogy a CRP normál tartomány a nőkben kevesebb, mint 4,6 mg/l, férfiakban kevesebb, mint 5,2 mg/l. Azzal is tisztában kell lenni, hogy mindig az adott labor referenciaértékei az irányadók, a leleteken minden esetben feltüntetik az ott használt normál tartományt és jelzik az attól való eltérést.

A CRP értéket nem csak a gyulladás emelheti meg

gyulladás crp labor kardiológusAz emelkedett CRP-értékből mindenféle gyulladásra lehet következtetni, akár külső tényezők okozták (például vírusok, baktériumok, gombák), akár ún. rendszerbetegségről (például reumatoid arthritis, gyulladásos bélbetegségek, stb.) van szó. Ugyanakkor mivel más tényezők miatt – például tumor jelenléte miatt – is megemelkedhet a CRP-szint, fontos, hogy bizonyos körülmények között további, kiegészítő vizsgálatokra is szükség van. Éppen ezért nagyon hasznos, ha már a laborvizsgálat előtt, de legkésőbb az eredmények birtokában a tünetektől függően bejelentkezünk egy szakorvoshoz, vagy akár egy teljes kivizsgálásra.
A vizsgálat nagy érzékenységű formája (az úgynevezett high sensitive CRP vagy hs-CRP-t) főként a szívbetegségek kockázatát képes jelezni. Akiknél a hs-CRP értéke tartósan a normál tartomány felső határán van, azoknál 1,5-4-szerese a szívinfarktus kockázata, mint azoknál az embereknél, akiknek a CRP értéke a normál tartomány alsó határán van.

Szakorvosi kezelés és életmód: kettős hatás a gyógyulásért

A betegségek megelőzésének ma már közismert módja a rendszeres orvosi kontroll és a megfelelő életmód kialakítása. Mára azonban az is bebizonyosodott, hogy a már kialakult betegségek kezelésében is döntő szerepe van – az orvosi kezelésen túl – az életmódnak. Erre épül a ma már egyre népszerűbb életmód orvoslás is.
- Kutatási eredmények bizonyítják, hogy a rendszeres mozgás jelentősen csökkenti a triglicerid szint mellett a CRP-szintet is. Nőknél és férfiaknák egyaránt igaz az, hogy minél magasabb az edzettségi szint, annál alacsonyabb a CRP. Ugyanilyen kapcsolat figyelhető meg más értékekkel kapcsolatban is: mindenképpen érdemes 26 alá csökkenteni az úgynevezett BMI-t, normál értékre a haskörfogatot, amely önálló rizikófaktornak minősül. Ezen célok mellett igen hangsúlyos még a dohányzásról való leszokás, az egészséges táplálkozás elsajátítása, az omega-3 zsírsavak bevitele, illetve a visszafogott alkoholfogyasztás, melyek feltétlenül szükségesek a szívérrendszeri betegségek kialakulásának megelőzéséhez – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Emellett gyanús tünetek esetén nagyon hasznos lehet egy kardiológiai kivizsgálás, amelynek a viziten, a szívultrahangon, nyugalmi EKG-n, arteriográfián túl nem véletlenül nagyon fontos eleme a nagylabor vizsgálat is.

 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Nemzetközi irodalom: Journal of the American College of Cardiology (http://www.onlinejacc.org/content/62/5/397

 

 

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Dr.úr. Pár napja érzek szegycsont mögötti nyomást vagy fájdalmat nem is tudom,mozgásra szokott előjönni ha fekszem akkor pedig a hátam bal oldalán érzem ugyanezt ,plusz rossz közérzetem is van ,mi lehet ez talán szívprobléma? Pár éve voltak már ugyanezek a tünetek csak akkor voltam kardio vizsgálaton ott nem találtak semmit {ekg,ultrahang,mellkasröntgen,24óra holter}.
Attila

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Attila!

Panaszai, az elmondás alapján feltehetően nem szív eredetűek.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Célirányos és hatékony vizsgálatok

Kellemes, megnyugtató hangulat, nagyon célirányos és hatékony vizsgálatok, preciz és teljesörű tájékoztatás.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.11.07
Utolsó módosítás: 2018.11.07