Könnyen lehet, hogy az erektilis diszfunkció lehet a kardiovaszkuláris betegség egyik első jelzése. Az új kutatásról és a megoldási lehetőségekről dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont kardiológusa beszélt.

Komolyan kell venni a problémát

Az erektilis diszfunkció kifejezés az erekció kialakulásának és fenntartásának képtelenségét, nehézségét jelenti és az Egyesült Államokban közel 30 millió férfit érint. Az állapot bekövetkezésének esélye az életkorral nő és olyan pszichés változásokat is indikálhat a férfiakban, mint az alacsony önbecsülés, a szorongás, a depresszió. A Vascular Medicine című szaklap tanulmánya szerint azonban mindezeken túl az erektilis diszfunkció nagyobb szív-érrendszeri kockázatot is jelent az érintetteknek. 
Ugyanakkor a Baptist Health South Florida kutatói elismerik, hogy mindez „csak” a szubklinikus szív-érrendszeri betegségekre igaz, vagyis azokra, amelyeknek még nem okoznak klinikai tünetet és az összefüggések sem tisztázottak még teljesen.

Az endothel funkció hibásodhat meg

menedzserkardiológiaAz amerikai szakemberek 28 korábbi tanulmány eredményeit vették górcső alá, hogy összefüggéseket keressenek az erektilis diszfunkció (ED) és a kardiovaszkuláris betegségek korai jelei között. Eredményeik szerint az ED és a romló endothel funkció közti erős kapcsolat lehet a megoldás kulcsa. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az erek egyre kevésbé képesek a tágulásra, vagyis egyre kevesebb vér képes átjutni rajtuk. Az endothel diszfunkció pedig egyik korai előrejelzője az érelmeszesedésnek, amely a szívinfarktus és a stroke egyik legkomolyabb rizikófaktora. Sőt, a tudósok úgy találták, hogy az ED a nyaki verőér ún. intima media megvastagodásával is összefügg, ami szintén az érszűkület egyik korai jele. (Ez utóbbi jól vizsgálható nyaki ultrahanggal.)
A szakemberek szerint ezen kapcsolat ismerete különösen fontos lehet fiatalabb férfiaknál, akikről kevésbé feltételezhető, hogy érintettek lennének a szív-érrendszeri betegségekben. Az idősebbek ugyanis mind az ED, mind más kardiovaszkuláris tünet miatt hamarabb keresik fel az orvost. Éppen a korai felismerés hatalmas jelentősége az, ami miatt érdemes a férfiakat arra bátorítani, hogy ha szexuális problémákat tapasztalnak, az urológuson kívül keressenek fel egy kardiológust is – teljesen függetlenül az életkoruktól! 

Rizikófaktorok, amelyek megléte esetén szükséges a kivizsgálás

- A szív-érrendszeri betegségek esetében is igaz, hogy minél előbb felfedezzük, annál eredményesebben kezelhetjük azokat és előzhetjük meg az esetleg súlyos következményeket – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont kardiológusa. – Ugyanakkor a friss kutatások is igazolják, hogy a rendszeres ellenőrzés nem csak az 50-60 év feletti férfiaknál fontos. Vannak olyan jelek, amelyek megléte esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, még ha nem is olyan egyértelmű tünetekről van is szó, mint a mellkasi szorítás, fájdalom, vagy az erős szívdobogás-érzés.  Érdemes kardiológiai kivizsgálásra, menedzserkardiológiai szűrésre bejelentkezni, ha tartós stresszel küzd valaki, ha légszomjat, nehézlégzést tapasztal, ha nem bírja a korábban jól viselt terhelést, ha alvászavarai vannak, ha tartósan kimerült, ha szokatlan gyengeség, gyakori fejfájás jelentkezik nála, esetleg szédülést, ájulást, karzsibbadást tapasztal. És természetesen az erektilis diszfunkció is olyan jel, amelynek feltétlenül utána kell járni – nem csak a párkapcsolat működőképessége miatt.

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Dr. Úr! Csak egy ...pontosabban két kérdésdm lenne. Ha válaszolna rá,nagyon megköszönöm. 2szer volt már elektrofiziológiás vizsgálatom. A második 5és fél órás volt. Nos..azóta sem jobb... Sőt! Hiába mondom,hogy nem vagyok jól...mik a tüneteim.. volt 4 hétig ekg gép nálam..amikor rosszul voltam,azonnal csináltam és küldtem....de semmit nem mondtak. Olyan tüneteim vannak,mintha -gombóc lenne a mellkas közepén és nehezebben verne a szív -gyors és lüktető érzés ahogy ver a szív -néha kicsi nehézkes légzés és mellkas fájdalom -vagy...mintha egy vizes szivacsot nyomkodna az ember,olyan nehezen és lüktetve ver..tudom kicsit furán hangzik.....de tényleg így van! Nos...azóta voltam uh-n is. Az értékeim jók... Csak az egyik billentyű nem jól zár,és valamennyi vér vissza folyik. Elég évente nézetnem....ennyit mondott az orvos. Volt,hogy hanyatt nem is tudtam aludni hónapokig,mert rosszul voltam olyankor. Félig ülve aludtam... De van valami amiről nem mondtak semmit. 1. Aorta billentyű elégtelensége 2. Kéthegyű szívbillentyű Prolapsusa De valami okozza a tüneteimet.... Éjjel 2-kor is felkeltem,mert ismét rosszul voltam...a vérnyomásom rendben volt...de a pulzusom 98 volt.... Válaszát köszönöm és ha tudna valami tanácsot adni,hogy hova menjek....mert igy 33 évesen igen csak aggaszt. 11 éve Stroke-t kaptam a fogamzásgátló miatt. Aspirin protectet szedek. A ritmusszabályzó gyógyszert nem kell szednem,mert mellette is voltak tüneteim. Így feleslegesen szedte. Ezt mondták. Köszönöm válaszát: Edit
Edit

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves Edit!

A leírtak ellenére kevés az információm. Nem tudom, hogy milyen foku az aorta és mitrális billentyű elégtelesége. Mi volt az ablációnál. Mi volt a holter monitorozás eredménye. Volt-e TSH vizsgálat. stb. A fentiekre, csak az leletek és egy vizsgálat után tudnék véleményt mondani.
Bejelentkezés és bővebb felvilágosítás a 70-6103847es telefonszámon.
Üdvözlettel
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Végtelenül kedves, türelmes

Végtelenül kedves, türelmes és nagy szakmai tudással rendelkező orvos. Fontos volt számomra, hogy mint beteg tisztában legyek (számomra is érthetően) betegségemmel, a további kezelések, lehetőségek tükrében.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.02.06
Utolsó módosítás: 2019.04.15