Az új évben nyilván sokan szeretnének megszabadulni néhány fölösleges kilótól, de a szívkoszorúér-betegek ezt csak óvatosan tehetik. Náluk ugyanis a drasztikus fogyókúrák és a visszahízások különösen veszélyesek lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa járható utakat ajánlott.

Veszélyekkel járhat a jojó-effektus

Azoknak a szívkoszorúér-betegeknek, akik több éven keresztül átélték a jojó-effektust, vagyis nagyobb fogyásaik után nagyobb hízások következtek, jelentősebben megnőtt az esélyük a stroke-ra és a szívinfarktusra, mint azoknak, akik kisebb súlyváltozásokon estek át. Ez derül ki egy tanulmányból, ami a New England Journal of Medicine című szaklapban jelent meg.
A szívkoszorúér-betegséget az atherosclerosis jellemzi, vagyis az a folyamat, amely során a szívet vérrel tápláló koszorúérben plakkok rakódnak le. Ezek a plakkok pedig felhalmozódva gátolják a szív vérellátását, amely végső soron akár szívinfarktushoz is vezethet.
szívkoszorúér betegség fogyásAz amerikai kutatók több, mint 9500, 35-75 év közti személyt vizsgáltak meg, akik szívkoszorúér-betegséggel éltek. Emellett mindannyian koleszterincsökkentő terápiában is részt vettek, magas értékeik miatt. Átlagosan 4.7 évig követték őket, azt figyelve, hogyan reagálnak a testsúlyváltozásokra. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a túlsúlyos személyek, akik a legnagyobb súlyváltozásokon mentek keresztül (ez mindössze 4 kilogramm „jojózását” jelentette), 117 %-kal növelték a rizikójukat a szívinfarktusra, 136 %-kal a stroke-ra és 124 %-kal a halálozásra, azokhoz képest, akiknek csak kisebb mértékben „ugrált” a súlyuk. További kutatásokat igényel az a megfigyelés, miszerint a jojó-effektus a diabétesz kialakulásának rizikóját is növelte a betegeknél.   

Fogyókúra helyett életmódváltás

- A testsúlycsökkentés önmagában üdvözlendő cél, mind az egészségeseknél, mind a kardiovaszkuláris betegséggel élőknél. Az elhízás ugyanis önálló rizikófaktor a szív-és érrendszeri betegségekben, és ezen kívül a 2-es típusú cukorbetegségben, az ízületi - és daganatos betegségekben, az anyagcsere-zavarokban, és a korai halálozásnak is oka lehet. Tehát mindenképpen érdemes a felesleg leadására törekedni, de a szívbetegeknek ezt fokozott óvatossággal kell tenniük – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – A kutatásban vizsgált jojó-effektus ráadásul mindenkit megvisel, hiszen a szervezetnek túl gyorsan, túl nagy változásokhoz kell alkalmazkodnia, de azoknak, akiknek eleve nagyobb munkára van fogva a szíve, nyilvánvalóan még kockázatosabbak az ilyen egészségtelen változások. Éppen ezért a szív-érrendszeri betegeknek mindenképpen ajánlott egy előzetes kardiológiai kivizsgálás és lehetőleg egy komplex életmódterv a változtatáshoz. Ebben jelenthet segítséget az életmód orvoslás és ezen belül a táplálkozási tanácsadás, valamint a testsúlycsökkentő csoportos mozgás. Ezek nem csak a biztonságosságuk miatt ajánlottak, de azért is, mert a szakértők segítségével könnyebben kiderülhet, mi az az egyénre szabott étkezi minta, ami tartósan csökkenti a túlsúlyt, illetve hol van a terhelési intenzitás, ahol a zsírégetés a leghatékonyabb. Ha pedig a változások és a szív ezekre adott reakciója rendszeresen monitorozva van a kardiológus által, valóban biztonságban érezheti magát a fogyni vágyó beteg.  

 

Online bejelentkezés dr. Vaskó Péterhez: kattintson ide!

 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot. Volna pár visszatérő problémám a szívműködésemmel,és e miatt fordulok Önökhöz, szakmai válaszokat várva. A problémám: 1-2 havonta visszatérő szívritmus zavaraim vannak,amely február környékén 4 hétig tartott,minden nap, 5-10 perces megszakításokkal. Jelenleg is tart 4 napja a tünet,és már elegem van belőle. 4-5-6 dobbanás normális,utána picit kihagy,és gyorsan ver kettőt,és így össze vissza. Enyhe megszédüléssel is jár ez a tünet. Gyengébbnek érzem magam ilyenkor,enyhe nyomó fájás szívtájékon. A tünet csak nappal van,éjszaka soha( főleg ha meleg van). Adataim: 175cm, 100kg, 33éves vagyok. itthon mért vérnyomás 130-145-ig terjed /80-85 körül. csak reggel kávézok egyet,dohányzom, napi 7-8 szál. Könnyű fizikai munkát végzek,nem sportolok,átlagos stressz( kinél nincs). Nagyapám,és nagybátyám szívinfarktusban halt meg( lehet örököltem valamit). Volt már vizsgálat, semmi rendellenességet nem találtak, a triglicerinem volt 7,9,minden más rendben volt. Étrendre ügyelek: soha nincs zsíros étel,disznó hús heti egyszer, csirkehús van többségben,és sok gyümölcsöt,zöldséget eszem mellé. Szerintem ezek nem súlyos körülmények,mégis kinlódok sokszor a szívemmel. Kérhetnék valami tanácsot,min változtassak,mit szedjek,stb....? " a stressz mentes élet, sportolás,és diéta" tanácsot már hallottam,nem ez érdekel majd. Előre is köszönöm segítségüket.
Kovács Zoltán

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Kovács Zoltán!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy milyen ritmuszavara van. Ezért első sorban nyugalmi ekg és 24 órás ekg-monitorozás ( Holter) szükséges. Ezt követően szív ultrahang és adott esetben terheléses ekg javasolt.
A vizsgálatokat készséggel elvégezzük.
Időpont egyeztetés, bővebb felvilágosítás: 70-6103847es számon.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Mindent meg lehetett beszélni

Gyors időpont, nagyon kedves volt doktor úr és a személyzet is. Külön értékeltem, hogy doktor úrral mindent nagyon jól meg lehetett beszélni. Nagyon elégedett vagyok az egész rendszerükkel, alaposságukkal és kedvességükkel!

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.01.09
Utolsó módosítás: 2019.05.14