A szívbetegek csak óvatosan fogyókúrázzanak

A szívbetegek csak óvatosan fogyókúrázzanak

dr. Vaskó Péter Létrehozva: 2019.01.09 07:38 Módosítva: 2019.05.14 14:34
2019-05-14 14:34:33.972067 Lifestyle
kardiokozpont.hu

Az új évben nyilván sokan szeretnének megszabadulni néhány fölösleges kilótól, de a szívkoszorúér-betegek ezt csak óvatosan tehetik. Náluk ugyanis a drasztikus fogyókúrák és a visszahízások különösen veszélyesek lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa járható utakat ajánlott.

Veszélyekkel járhat a jojó-effektus

Azoknak a szívkoszorúér-betegeknek, akik több éven keresztül átélték a jojó-effektust, vagyis nagyobb fogyásaik után nagyobb hízások következtek, jelentősebben megnőtt az esélyük a stroke-ra és a szívinfarktusra, mint azoknak, akik kisebb súlyváltozásokon estek át. Ez derül ki egy tanulmányból, ami a New England Journal of Medicine című szaklapban jelent meg.
A szívkoszorúér-betegséget az atherosclerosis jellemzi, vagyis az a folyamat, amely során a szívet vérrel tápláló koszorúérben plakkok rakódnak le. Ezek a plakkok pedig felhalmozódva gátolják a szív vérellátását, amely végső soron akár szívinfarktushoz is vezethet.
szívkoszorúér betegség fogyásAz amerikai kutatók több, mint 9500, 35-75 év közti személyt vizsgáltak meg, akik szívkoszorúér-betegséggel éltek. Emellett mindannyian koleszterincsökkentő terápiában is részt vettek, magas értékeik miatt. Átlagosan 4.7 évig követték őket, azt figyelve, hogyan reagálnak a testsúlyváltozásokra. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a túlsúlyos személyek, akik a legnagyobb súlyváltozásokon mentek keresztül (ez mindössze 4 kilogramm „jojózását” jelentette), 117 %-kal növelték a rizikójukat a szívinfarktusra, 136 %-kal a stroke-ra és 124 %-kal a halálozásra, azokhoz képest, akiknek csak kisebb mértékben „ugrált” a súlyuk. További kutatásokat igényel az a megfigyelés, miszerint a jojó-effektus a diabétesz kialakulásának rizikóját is növelte a betegeknél.   

Fogyókúra helyett életmódváltás

- A testsúlycsökkentés önmagában üdvözlendő cél, mind az egészségeseknél, mind a kardiovaszkuláris betegséggel élőknél. Az elhízás ugyanis önálló rizikófaktor a szív-és érrendszeri betegségekben, és ezen kívül a 2-es típusú cukorbetegségben, az ízületi - és daganatos betegségekben, az anyagcsere-zavarokban, és a korai halálozásnak is oka lehet. Tehát mindenképpen érdemes a felesleg leadására törekedni, de a szívbetegeknek ezt fokozott óvatossággal kell tenniük – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – A kutatásban vizsgált jojó-effektus ráadásul mindenkit megvisel, hiszen a szervezetnek túl gyorsan, túl nagy változásokhoz kell alkalmazkodnia, de azoknak, akiknek eleve nagyobb munkára van fogva a szíve, nyilvánvalóan még kockázatosabbak az ilyen egészségtelen változások. Éppen ezért a szív-érrendszeri betegeknek mindenképpen ajánlott egy előzetes kardiológiai kivizsgálás és lehetőleg egy komplex életmódterv a változtatáshoz. Ebben jelenthet segítséget az életmód orvoslás és ezen belül a táplálkozási tanácsadás, valamint a testsúlycsökkentő csoportos mozgás. Ezek nem csak a biztonságosságuk miatt ajánlottak, de azért is, mert a szakértők segítségével könnyebben kiderülhet, mi az az egyénre szabott étkezi minta, ami tartósan csökkenti a túlsúlyt, illetve hol van a terhelési intenzitás, ahol a zsírégetés a leghatékonyabb. Ha pedig a változások és a szív ezekre adott reakciója rendszeresen monitorozva van a kardiológus által, valóban biztonságban érezheti magát a fogyni vágyó beteg.  

 

Online bejelentkezés dr. Vaskó Péterhez: kattintson ide!

 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt dr. Úr/Nő!

25 éves férfi vagyok és (számomra) óriási problémával küzdök, amire még ésszerű magyarázatot nem kaptam.
2016. szeptemberében volt egy spontán PTX-em. 22 napig feküdtem kórházban, ez idő alatt 2-szer csöveztek be, 3-ik alkalommal tüdő rezekciós műtétet hajtottak végre.
Miután kiengedtek a kórházból nyugalmi állapotban (fekvés) közben hirtelen nagyokat dobbant a szívem és felgyorsult a pulzusom (a kiérkező ügyeletes orvos 180-at mért), emellett rázott a hideg, remegtem, légszomjam volt.
Többször jártam kardiológusnál, Nebilet 5mg és Panangin tablettát szedtem. Utolsó kontroll vizsgálatnál a kardiológus javasolta a Nebilet elhagyását, mert túlzottan visszaesett a pulzusszámom (50-60 közé). Minden vizsgálatot elvégeztek rajtam (Holter, szív ultrahang, terhelés) semmilyen eredményre nem vezetett, viszont a tünetek mai napig fenn állnak, hogy egyik pillanatról a másikra hevesen kezd dobogni a szívem, nagyokat dobban és érzem a mellkasomban a fájdalmat, nehezen veszek levegőt és csak a gyógyszer segít (Nebiletet veszek be ilyenkor).
A kérdésem a következő lenne: mi lehet ennek a szapora szívverésnek és nagy dobbanásoknak az oka? A kardiológus aki kezel azt mondta, hogy pszichés alapon is jelentkezhet ez a dolog és túl pánikolom az egészet.
Szóval kérem Önt/Önöket, a leírtak alapján állítsanak fel egy diagnózist, továbbá segítséget szeretnék kérni, hogy milyen további lépéseket/vizsgálatokat lenne szükséges elvégezni annak érdekében, hogy végre kiderüljön, mi is a baj valójában!

Válaszát/válaszukat várom és köszönöm!

Üdvözlettel,

Felleg István

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter kardiológus
Tisztel Felleg István Úr!

Az elkészített ekg-t, a Holter monitorozás leleteit látni kellene, hogy véleményt tudjak mondani.
Ha ezek megismételve is negatív eredményűek voltak, akkor nehéz gyógyszert adni. De én semmi estere sem adnék Nebiletet, mert az nem elsősorban ritmuszavarra való.
A fenti vizsgálatokat esetenként többször meg kell ismételni. Személyes konzultációra szerda délután és csütörtök délelőtt van lehetőség. Bejelentkezés és bővebb információ: 70-6103847es telefonszámon.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas a szolgáltatás színvonala

Nagyon elégedett voltam, mert igen magas a szolgáltatás színvonala. Munkatársaik figyelmesek és segítókészek. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

FACEBOOK CSOPORTOK

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel!

FACEBOOK CSOPORTOK

Prima Medica Egészséghálózat