Az új évben nyilván sokan szeretnének megszabadulni néhány fölösleges kilótól, de a szívkoszorúér-betegek ezt csak óvatosan tehetik. Náluk ugyanis a drasztikus fogyókúrák és a visszahízások különösen veszélyesek lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa járható utakat ajánlott.

Veszélyekkel járhat a jojó-effektus

Azoknak a szívkoszorúér-betegeknek, akik több éven keresztül átélték a jojó-effektust, vagyis nagyobb fogyásaik után nagyobb hízások következtek, jelentősebben megnőtt az esélyük a stroke-ra és a szívinfarktusra, mint azoknak, akik kisebb súlyváltozásokon estek át. Ez derül ki egy tanulmányból, ami a New England Journal of Medicine című szaklapban jelent meg.
A szívkoszorúér-betegséget az atherosclerosis jellemzi, vagyis az a folyamat, amely során a szívet vérrel tápláló koszorúérben plakkok rakódnak le. Ezek a plakkok pedig felhalmozódva gátolják a szív vérellátását, amely végső soron akár szívinfarktushoz is vezethet.
szívkoszorúér betegség fogyásAz amerikai kutatók több, mint 9500, 35-75 év közti személyt vizsgáltak meg, akik szívkoszorúér-betegséggel éltek. Emellett mindannyian koleszterincsökkentő terápiában is részt vettek, magas értékeik miatt. Átlagosan 4.7 évig követték őket, azt figyelve, hogyan reagálnak a testsúlyváltozásokra. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a túlsúlyos személyek, akik a legnagyobb súlyváltozásokon mentek keresztül (ez mindössze 4 kilogramm „jojózását” jelentette), 117 %-kal növelték a rizikójukat a szívinfarktusra, 136 %-kal a stroke-ra és 124 %-kal a halálozásra, azokhoz képest, akiknek csak kisebb mértékben „ugrált” a súlyuk. További kutatásokat igényel az a megfigyelés, miszerint a jojó-effektus a diabétesz kialakulásának rizikóját is növelte a betegeknél.   

Fogyókúra helyett életmódváltás

- A testsúlycsökkentés önmagában üdvözlendő cél, mind az egészségeseknél, mind a kardiovaszkuláris betegséggel élőknél. Az elhízás ugyanis önálló rizikófaktor a szív-és érrendszeri betegségekben, és ezen kívül a 2-es típusú cukorbetegségben, az ízületi - és daganatos betegségekben, az anyagcsere-zavarokban, és a korai halálozásnak is oka lehet. Tehát mindenképpen érdemes a felesleg leadására törekedni, de a szívbetegeknek ezt fokozott óvatossággal kell tenniük – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – A kutatásban vizsgált jojó-effektus ráadásul mindenkit megvisel, hiszen a szervezetnek túl gyorsan, túl nagy változásokhoz kell alkalmazkodnia, de azoknak, akiknek eleve nagyobb munkára van fogva a szíve, nyilvánvalóan még kockázatosabbak az ilyen egészségtelen változások. Éppen ezért a szív-érrendszeri betegeknek mindenképpen ajánlott egy előzetes kardiológiai kivizsgálás és lehetőleg egy komplex életmódterv a változtatáshoz. Ebben jelenthet segítséget az életmód orvoslás és ezen belül a táplálkozási tanácsadás, valamint a testsúlycsökkentő csoportos mozgás. Ezek nem csak a biztonságosságuk miatt ajánlottak, de azért is, mert a szakértők segítségével könnyebben kiderülhet, mi az az egyénre szabott étkezi minta, ami tartósan csökkenti a túlsúlyt, illetve hol van a terhelési intenzitás, ahol a zsírégetés a leghatékonyabb. Ha pedig a változások és a szív ezekre adott reakciója rendszeresen monitorozva van a kardiológus által, valóban biztonságban érezheti magát a fogyni vágyó beteg.  

 

Online bejelentkezés dr. Vaskó Péterhez: kattintson ide!

 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 20-as éveim elején járó lány vagyok. Utóbbi időszakom elég stesszes volt. Kb 1,5 hónapja kezdtem el érezni kellemetlen nyilaló,szúró érzést bal oldalt a szívem környékén. A nap minden szakában előfordul. Mozgáskor, illetve pihenéskor is jelentkezik. Először 'nem vettem úgymond annyira komolyan', gondoltam az elmúlt időszakom idegeskedése most jön ki rajtam, de azért csak el mentem a házi orvoshoz, aki a panaszom végig hallgatása után, közölte mivel még fiatal vagyok a szívemnek biztos nincs semmi baja, nyugodjak meg. Szedjek vitaminokat, és próbáljak meg 'ne stresszelni' annyit. Azóta az alvásom is felborult.Mikor vízszintesbe teszem magam, és próbálnék aludni, rögtön eluralkodik rajtam a bal oldali mellkasi szúró érzés. Ez idő alatt rengeteget fogytam, gondolom amiatt hogy a nap 24 órájában ez a kellemetlen érzés játszik szerepet az életemben, és mostanra már tartok tőle nehogy valami komolyabb baj legyen belőle. Gondolom ha lelki eredetű lenne, azóta már kellett volna valami javulást mutatnia, hiszen azóta próbálom minél nyugodtabban élni a mindennapjaim. Am de mivel még 1 hónap elteltével is fenn állt a panasz, így kaptam a kardiológiára beutalót, rám tették a 24 órás EKG Holter-t. Meg állapították olykor gyorsabban ver a szívem a kelleténél. Diagnózisnak: Tachycardiát állapítottak meg, ami elvileg nem okozhat ilyen jellegű panaszt. Erre most szedek Concort, viszont az eredeti problémám még a mai napig is tart. Már-már kilátástalannak tűnik a helyzetem. Az okára sem derült fény, további kivizsgálásra egyenlőre nem küldtek. Az lenne a kérdésem a panaszok alapján milyen probléma okozhatja ezt? Köszönöm válaszát!
D.B.Blanka

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt D.B. Blanka!

Valóban, további kivizsgálás szükséges. Ezek nélkül nem lehet segíteni a problémán (Labor vizsgálat, terhelés, ultrahang, stb.).
Bejelentkezés és bővebb felvilágosítás a 0670/ 610-3847 telefonszámon, kardiológiai kivizsgálásra.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Very friendly Informative helpfull

Dr Peter Vasko Were very friendly Informative helpfull and He solved all my problems which were followed me for 5-6 years Im very thank full for him i cannot do anything but to HIGHLY RECOMMEND HIM TO EVERYONE!

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.05.14 14:34