A közhiedelemmel ellentétben, a szívroham nem jelentkezik egyik percről a másikra, a szívinfarktust elszenvedő ember általában már órákkal, napokkal, vagy hetekkel korábban tapasztalhat a szívének működési rendellenességére utaló, figyelmeztető jeleket. Dr. Vaskó Péter, a Budai KardioKözpont kardiológusának segítségével összegyűjtöttük, hogy melyek azok a tünetek, amelyek szívrohamra utalhatnak, és mi a teendőnk, ha ezeket a panaszokat érezzük.

Online Bejelentkezés

dr. Vaskó Péter

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Legjellemzőbb tünetek

1. Mellkasi fájdalom: Ez a szívroham leggyakoribb kísérőjelensége. A szívbetegségre utaló fájdalom a mellcsont alatt, a középvonaltól kissé balra jelentkezik. Nyomásérzés valamint perzselő fájdalom kíséri, ami átterjed a hát, a nyak, a karok, az állkapocs, a váll területére. Főként a bal karon lehet jellemző. Különbséget kell tenni az ún. stabil angina pectoris (fizikai terhelésre jelentkező mellkasi fájdalom) és az infarktus kapcsán, a koszorúér hirtelen elzáródása miatt fellépő angina között. Előbbi pihenésre, megállásra, nytroglycerin hatására enyhül. Az infarktus során fellépő szorító mellkasi fájdalom viszont nem szűnik, sőt erősödik. Ilyenkor a szívizom egy része a vérellátás akadályozottsága miatt elpusztul.
2. Hideg veríték: Izzadás, verejtékes hűvös bőr a szívroham általános jele. 

Lehetséges vegatatív tünetek A szívinfarktus 7 leggyakoribb kísérőjelensége - Kardioközpont

3. Fáradtság: Gyakori tünet, hogy valaki krónikus fáradtságot, nagyfokú levertséget tapasztal a szívrohamot megelőző időszakban. Ez olyan mértékű lehet, hogy gyakran a napi tevékenység elvégzésében is akadályt jelent. Természetesen, ennek a panasznak más oka is lehet, de ha valaki szokatlan és tartós fáradtságot érez, amelyhez rossz közérzet is társul, érdemes mihamarabb orvoshoz fordulnia.
4. Szorongás és stressz: Percekkel a szívroham előtt hirtelen jött erős szorongást, halálfélelmet érezhet a beteg.
5. Emésztési zavarok és émelygés: Nem ritkák az olyan gyomorpanaszok, amelyek valójában szívproblémára, közelgő szívrohamra utalhatnak. Hasi fájdalom, puffadás, bélgörcsök, émelygés és más emésztési zavarok is utalhatnak a szívműködés zavarára. A szívrohamot hányinger, hányás is kísérheti.
6. Légszomj: Ha valaki pihenés, vagy minimális erőfeszítés mellett kifullad, lehetséges, hogy más betegségben szenved (asztma, vagy krónikus obstruktív tüdőbetegségben /COPD) De az erőteljes légszomj jelezhet szívrohamot is.
7.Gyors és szabálytalan pulzus: Aggasztó tünet a gyors és szabálytalan pulzus, amely gyengeséggel, szédüléssel, légszomjjal jár.

MIT TEGYÜNK, HA EZEKET A TÜNETEKET ÉRZÉKELJÜK?

„A szív- és érrendszeri megbetegedések halálhoz, illetve rokkantsághoz vezethetnek, ezért infarktus gyanúja esetén azonnal kardiológiai centrumba kell vitetni a beteget mentővel, (!) hogy minél előbb helyre tudják állítani a keringést az elzáródott szakaszon. Ez azért is nagyon fontos, mert sajnos az idő múlásával egyenesen arányosan csökkennek a túlélés esélyei” – figyelmeztet Dr. Vaskó.

A KARDIOLÓGUS SZAKORVOS TANÁCSAI A MEGELŐZÉS ÉRDEKÉBEN: 

A infarktus megelőzésében kiemelt szerepe van a rendszeres kardiológiai szűrésen való részvételnek és az életmódváltásnak.

  • Vegyünk részt rendszeresen kardiológiai szűrésen
  • Mellőzzük a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást 
  • Végezzünk valamilyen rendszeres fizikai aktivitást, naponta legalább 30 percig
  • Figyeljünk a táplálkozásunkra, mérsékeljük a só bevitelt és a zsírfogyasztást 
  • Adjuk le súlyfeleslegünket
  • Tanuljuk meg a stresszt megfelelően kezelni

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! Kicsit összetett lesz a kérdésem. Férjem 44 éves magas vérnyomásos 4 éve. Nem régiben kórházban volt 1 hetet, eltérés volt az ekg-ban és mivel az Uh, Rtg, és vérvételek is jók lettek így szívkatéterezést csináltak neki. Ott nem találtak érszűkületet, másnap haza is engedték. Viszont a zárójelentésen a diagnózinál az ISZB szó is szerepel. Zárszóként annyit írtak hogy panaszait kisérbetegség okozza. És most jön a kérdésem lényege: pár éve meddőségi központba járunk mert sajnos nem esek teherbe ismeretlen eredetű meddőség miatt. Inszeminációra készülünk és nálam az egyik teszt eredménye pozitív lett Ureaplasmára. Az orvosom antibiotikumot javasol mind a kettőnknek az inszemináció megkezdése előtt. Kérdésem az lenne hogy szedhet-e ő antibiotikumot? Volt már fogászati problémája évekkel ezelőtt és felmerült a kérdés, hogy a jövőben ha anitbiotikumra lesz szüksége, akkor vajon szedheti-e. A következő gyógyszereket kell szednie a kardiológus javaslatára: 1x100mg Astrix, 1x75mg Trombex, 1x1 Dalnessa, este 4mg Vidotin, 1x2,5mg Nebilet, este 20 mg Roxera, 2x40mg Quamatel. Köszönöm előre is megtisztelő válaszát. Üdvözlettel
Nagy Anna

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Nagy Anna!

Igen, szedhet antibiotikumot minden további nélkül.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása

A recepción kedvesen foglalkoztak velem. (Nem volt szükség szakmai segítség kérésére, adására.) Dr. Vaskó Péterről csak felsőfokon lehet nyilatkozni! Nagyon körültekintően, részletesen kérdezett a panaszaimról. Nagyon kedves, figyel az emberre. Empatikus és abszolút pozitív a kisugárzása! 65 éves múltam, de ilyent eddig még soha, sehol nem tapasztaltam: egy méretarányos, rugalmas szív-maketten metszetben mutatta be a szív részeit, működését. Ezt lenyűgözőnek gondolom! Előző leleteimet figyelmesen tanulmányozta, A BENNÜK LÉVŐ ELLENTMONDÁST AZONNAL ÉSZREVETTE, "KISZÚRTA". Helyszíni méréssel ellenőrizte, hogy valóban hibát talált-e. Sajnos igen!! Összesített véleményem: 5* 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.02.14 14:14