A keringési rendszerünk egészsége határozza meg, milyen hatékonyan tud oxigén és tápanyag jutni a sejtjeinkhez. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa arról beszélt, melyek azok a tényezők, amelyek befolyásolják a vérkeringést, és milyen jelek érzékelésekor érdemes kivizsgáltatni magunkat.  

Tényezők, amelyek befolyásolják a vérkeringést

Vérnyomás

A vérnyomás az a nyomás, amelyet a vér fejt ki az erek falaira a keringés során. A vérnyomást az ún. szisztolés (első) és diasztolés (második) értékkel szokás jellemezni. Az első szám azt a nyomást mutatja a kar fő artériájában, ami a szív összehúzódásakor alakul ki (szisztolés vérnyomás), a második a szívverések közti szünetben mérhető nyomásra vonatkozik (diasztolés vérnyomás). Az American Heart Association szerint felnőtteknél a normális vérnyomás szisztolés értéke nem több, mint 120 Hgmm, a diasztolésé pedig nem több, mint 80 Hgmm. Az ennél alacsonyabb vérnyomású emberek érezhetik gyengének a keringésüket, illetve tapasztalhatnak ebből fakadó tüneteket, például gyengeséget, hideg végtagokat, hirtelen felállásnál jelentkező szédülést. Ugyanakkor az alacsony vérnyomás nem feltétlenül a keringési rendszer betegségére utal. A magas vérnyomásnak az esetek többségében nincs érzékelhető tünete.
Hogyan ellenőrizhető?
Rendszeres, otthon mért, naplóban vezetett vérnyomásméréssel, valamint orvos által végzett vérnyomásméréssel, probléma esetén 24 órás vérnyomásméréssel.

A vér egészsége

A vér oxigént és tápanyagokat szállít a sejtekhez és elszállítja azokból a fölösleges salakanyagokat. Ezt a funkcióját egészségesen képes a leghatékonyabban betölteni. Az egészséges vérben normális a csontvelő által előállított vörös- és fehérvérsejtek, valamint a vérlemezkék száma is.
Hogyan ellenőrizhető?
Az orvos által elrendelt laborvizsgálatokkal.

A szív egészsége

A szív tulajdonképpen egy izomköteg, amely pumpálásával keringeti a vért a testben. Minél egészségesebb valaki és erősebb a szívizomzata (itt nem az élsportolókról van szó), annál jobb keringést képes produkálni.
Hogyan ellenőrizhető?
Szívultrahanggal, EKG-val és terheléses EKG-val.

Az erek egészsége

kardiológiai vizsgálatAz egészséges vénák és artériák lehetővé teszik a vérnek a könnyebb áramlást. Magas vérzsír- vagy koleszterinszintnél az erek merevebbé válhatnak, megnő bennük a plakkok kialakulásának esélye. 
Hogyan ellenőrizhető?
Nyaki ér ultrahanggal, a boka-kar index megállapításával és arteriográfiával.

Egyéb egészségi kondíciók

Gyenge keringést okozhatnak olyan állapotok is, amelyek a szervezet teljes működésére kihatással vannak, mint az elhízás, a cukorbetegség, a szívproblémák és más, ereket érintő állapotok.
Hogyan ellenőrizhető?
Szakorvosi vizsgálatokkal.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

- Ha egyes testrészekbe csak korlátozottan áramlik a vér, az bizonyos tüneteket okozhat. Fontos, hogy felfigyeljünk arra, ha a karban vagy a lábban lüktetést, szúrást, bizsergést, görcsöt, fájdalmat érzünk, ha hidegnek vagy meleg érezzük az adott testrészt, vagy ha duzzanat jelenik meg rajta. Ilyenkor érdemes bejelentkezni egy alapos kivizsgálásra – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa. – Amennyiben a fizikális és eszközös vizsgálatok alapján felállítható a diagnózis, megkezdődhet a kezelés. Azzal azonban érdemes számolnia a pácienseknek, hogy az esetleges gyógyszeres vagy egyéb orvosi segítség mellett szinte minden esetben szükséges az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres mozgás bevezetése, a dohányzásról való leszokás. Sokszor már az életmódbeli változtatások is javítanak a keringés állapotán.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktor Úr! 47 éves nő vagyok.4,5 éve tachyardia miatt reggel 2,5 mg Nebivololt kaptam. A kezelőorvosom szerint a krónikus kégzőrendszeri betegségem okozta. Kb. szűk egy év múlva a gyógyszer mellett ismét tachycardiam lett. A th.ki lett egészítve déli 2,5mg nebivolollal. Jelenleg a reggelit szedem csak. Tavaly július óta a myasthenia kezelésem ki lett egészítve steroiddal. Ez után változó lett a vérnyomásom, hol magasabb, főként a dyastoles értek; hol alacsony. Február óta viszont alacsony. Február 15-26-ig többlépcsős strokem volt. A jobb agyféltekén elég nagy területen lett agyi infarctusom. TTE vizsgálattal a pitvarok között PFO-t láttak, az átolyás jobbról balra lett megállapítva. A shunt felett kiboltosulást láttak. A neurológusom szerint a shunt miatt kaptam többlépcsős stroket, ezért ragaszkodott a TEE vizsgálathoz. A vizsálattal meg lett erősítve a PFO,alatta az aneurysma közel 2cm-es. E mellett a bal/jobb (nem tudom hol, mert egyik helyen egyik másik helyen másik lett leírva. Valószínűbb a bal oldalon a pitvar fülcséjében 6 mmm-esen tapadó 0,4x1,7mm-es egyetlen felszínű mixomat láttak, melyen fehéres felrakódás volt. Majd még azt is mondták a szivbe tapadva fityeget a daganat. A kontroll vizsgálaton nem látták a mixomat, de első körben a többi eltérést sem. Azt mondták valószínű vérrög kehetett. Ennek örülök is. A két vizsgálatot nem egy intézményben végezték, ezért a szívsebész orvos újabb vizsgálatot kért ugyanott ahol első alkalommal csinálták. A vizsgálat után azt mondták, hogy a fülcsébe a septum domborodik be, s ezt látták mixomának. Ez szemölcsszerűnek látszik. Nem értem, hogy kehetetett egy szemölcsméretű dolgot néhány centisnek látni, de még fiyegni is. Fehéres felrakódást is hogy káttak rajta. 1./Ön szerint mi lehetett, tudom lelet nélkül nehéz nyilatkozni? Azóta felmerült a PFO zárása, ezért buborék tesztet végeztek, mellyel azt vizsgálták, hogy a shunton keresztül az embolus az agyba fel tud e jutni. Vizsgálatkor sóoldatot összekeverve jutattak a vénába doppler vizsgálattal nézték az agyi ereket. A teszt akkor pozitív ha 15 vagy a feletti buborékot számolnak meg. Nekem 50 felettit számoltak meg. 2./ A műtéthez kell e több vizsgálat, indikáció? Az osztályos orvosomban, aki kardiológus végzettségű) felmerült, hogy amit miomának láttak az vérrög volt, s a vérhígítók hatásara feloldódott. Viszont akkor a fülcse okozta a strokat. Felmerült részéről a fülcse bezárása is. 3./ Önnek erről mi a véleménye, valamint itt is milyen vizsgálat, indikáció szükséges a műtéthez? 4. A két műtétet egy alkalommal el lehet végezni, vagy csak külön-külön? Előre is köszönöm válaszát!
Maja

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Maja!

Sajnos a pitvari myómának és a thrombusnak lehet hasonló a képe az ultrahang vizsgálatnál. A műtét indikációját, annak idejét és módjait csak a szívsebész tudja megmondani.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

kedvesség és hozzáértés várja a betegeket

Vaskó Péter doktor úr hozzáállása, nyugodt szakmai meghallgatása, kérdései, tájékoztatása, vizsgálata kifogástalan. A nyugodt, barátságos rendelői hangulat mellett kedvesség és hozzáértés várja a betegeket. Az ember úgy érzi, még ha nagyon beteg, a látogatástól és bánásmódtól meggyógyul. Köszönöm ezt a főrovosnak és csapatának

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.02.12
Utolsó módosítás: 2019.04.12