Az ödéma egy szemmel is látható duzzanat, amelyet könnyű beazonosítani az érintettnek is. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet, hiszen akár komoly betegség is meghúzódhat a tünet mögött.

A fizikális és az eszközös kivizsgálás is fontos

- A gyakorló orvos számára az ödéma  megjelenése mindig fontos klinikai tünet, ami kivizsgálást igényel. Kardiológiai szembontól mielőbb eldöntendő, hogy a jelenség hátterében  szív-érrendszeri betegség, vagy más betegség áll-e – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont kardiológusa. - A szívelégtelenség (kardiális dekompenzáció) vezető tünete az alsó végtagon megjelenő ödéma, más néven anasarca. Ez csak a járóképes betegeknél jelentkezik, ugyanis a tartósan ágyban fekvő betegeknél a gravitáció miatt az ödéma természetesen a  mélyen fekvő területeken, de nem a bokánál jelentkezik. Az ödémát minden esetben megelőzi a tüdőben jelentkező, és a fizikális vizsgálat során a fonendoszkóppal hallható pangásos zörej, az úgynevezett „szörtyzörej”. Amennyiben ez egy bizonyos mennyiséget elér, akkor már nehézlégzés is jelentkezik. Az is igen fontos ismérv, hogy a jelenség egy- vagy kétoldali-e. Ha egyoldali, akkor a szívbetegség kizárható.
Vaskó doktortól tudható, hogy a vizsgálat egyik legfontosabb eszköze a szív ultrahang, amivel  a szív pumpa funkcióját (szisztolés és diasztolés funkciót, a szív "teljesítményét" az ún. ejekciós frakciót és a szívburokban megjelenő folyadékot egyaránt) mérni lehet.

Mi állhat még a háttérben?

ödéma szívbetegség kardiológusHa a jelenség  hátterében nem kardiológiai betegség áll, akkor fontossági sorrendben a következő okok fordulhatnak elő:  vesebetegség, endokrinológiai betegség és vénás keringési elégtelenség áll.
A vesebetegségről érdemes tudni, hogy összefüggésben lehet a magas vérnyomással. A magas vérnyomás ugyanis vesekárosodást is okozhat, márpedig mivel a vese fontos feladata a kiválasztás, a salakanyagok kiszűrése, így ez a funkció is komolyan sérülhet. Ami pedig igazán veszélyes ebben az ördögi körben az az, hogy a vesekárosodás tovább emeli a vérnyomást, ami pedig növeli a szívbetegség és a stroke rizikóját. Az összefüggések ismeretéhez tudni kell azt is, hogy a hipertóniához sok esetben társuló balkamra elégtelenség esetén a nagy vénákban megnő a nyomás és tipikus, pangásos tünetek alakulnak ki, mint a kéz-, lábdagadás, boka ödéma.
- Ugyanakkor a kivizsgálás során nem szabad elsiklani az „egyszerűbb” magyarázatok feltérképezése felett sem. Az ödéma kialakulásának ugyanis van még egy fontos és gyakori oka: a gyógyszer mellékhatás. Leggyakrabban  bizonyos vérnyomáscsökkentő gyógyszereknél (kálcium-antagonistáknál) és szteroidoknál látjuk ezt a tünetet – ismerteti Vaskó doktor. – A jelenséget azonban semmiképp sem szabad elhanyagolni, hiszen ha a feszülő érzés mellé bőrpír, erős fájdalom vagy gyulladásos jelenségek társulnak, akkor  vagy egy lokális betegségről és elváltozásról van szó  (például orbánc), vagy egy  régóta fennálló alsó végtagi ödéma " felülfertőződik" az elvékonyodott bőr miatt és úgynevezett indurált anasarca alakul ki. A kivizsgálás minden esetben is a legfontosabb első lépés az adekvát kezelés felé.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor úr/nő! Ekg vizsgàlatnàl mit jelent az, hogy a PQ rövid. Egészséges 37 éves férfinél jelenthet e ez gondot? Üdvözlettel: Anna
Nagy Anna

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Nagy Anna!

A rövid PQ az ekg-n önmagában nem veszélyes, de bizonyos speciális esetekben ritmuszavart okozhat. Az ekg gondos elemzésével és további kardiológiai vizsgálattal ( pl terheléses ekg) lehet csak véleményt mondani.
Időpont egyeztetés és bővebb információ a 0670/610-3847-es telefonszámon lehetséges.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Végtelenül kedves, türelmes

Végtelenül kedves, türelmes és nagy szakmai tudással rendelkező orvos. Fontos volt számomra, hogy mint beteg tisztában legyek (számomra is érthetően) betegségemmel, a további kezelések, lehetőségek tükrében.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.05.30
Utolsó módosítás: 2018.06.20