A szívinfarktusnak jónéhány ismert rizikófaktora van, amelyek közül néhány nagyobb kockázatot jelent a nőknek. Vajon melyek ezek és mit tehetünk a csökkentésük érdekében? Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta válaszolt a kérdésekre.

Ismert kockázati tényezők

A szívinfarktus során a szív képtelen fenntartani a normál működését, ugyanis egy vérrög elzárja a valószínűleg egyébként is beszűkült koszorúeret, így nem jut elég vér és ezáltal oxigén a szívbe. A Centers for Disease Control and Prevention nevű amerikai szervezet szerint az USA-ban 40 másodpercenként következik be egy infarktus, ami évente 790 ezer embert érint, Magyarországon évi 20-25 ezer szívinfarktusról lehet tudni.
A szívinfarktus – és több más szív-érrendszeri betegség – ismert rizikófaktorai közé tartozik többek közt a dohányzás, a magas vérnyomás és koleszterinszint, a túlsúly és a cukorbetegség. A szakemberek azzal is tisztában vannak, hogy míg a menopauza előtt a férfiak nagyobb kockázatnak vannak kitéve, addig a klimax után a nők rizikója is megnő. Ugyanakkor az Oxfordi Egyetem kutatói nemrégiben egy tanulmányukban arra hívták fel a figyelmet, hogy bizonyos rizikófaktorok a menopauzától függetlenül erősebben veszélyeztethetik a nőket, mint a férfiakat.

Mire kell jobban figyelniük a nőknek?

szívinfarktus rizikó magas vérnyomásA szakértők elemezték 471.998, 40-69 év közti személy adatait, akiknek nem voltak szív-érrendszeri előzményeik. Elsődlegesen és nem meglepően megállapították, hogy mindkét nemnél komoly rizikótényező a már említett dohányzás, a diabétesz, a magas vérnyomás és a 25 fölötti BMI, vagyis testtömeg-index. Szintén nem meglepetés, hogy azoknál a férfiaknál, akik 20 szál cigarettát vagy annál többet szívtak el naponta, megkétszereződött a szívinfarktus-kockázat a nemdohányzó férfiakhoz képest. Ehhez képest viszont újdonságnak számít a felismerés, hogy a dohányzó nőknél háromszorosára nőtt a szívinfarktus rizikója a nem dohányzókhoz viszonyítva! Ugyanilyen jelenség volt megfigyelhető a magas vérnyomás és a cukorbetegség esetében is. A magas vérnyomás 80 %-kal emelte a kockázatot a nőknél a férfiakhoz képest, az 1-es típusú diabétesz megháromszorozta, a 2-es típusú diabétesz 47 %-kal emelte a kockázat nagyságát. Egyedül a magas BMI nem jelentett különbséget a rizikófaktorok mértékében.
Ezek az ismeretek nyilvánvalóan arra kell, hogy sarkallják a nőket és az orvosokat is, hogy ha már a menopauza szív-érrendszeri hatásai többnyire nem kivédhetők, az életmódbeli rizikófaktorokat igenis csökkenteni kell a súlyos következmények kivédése érdekében.

Honnan tudhatjuk, hogy veszélyeztettek vagyunk-e?

- A legfontosabb, hogy ha valaki tudja magáról, hogy több rizikófaktor is jelen van az életében, rendszeresen szánja rá magát a kivizsgálásra, hogy a megelőző kezelések és az életmódváltás jelentősen csökkenthessék a katasztrófa bekövetkezésének esélyét – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Ez nőknél a menopauza után különösen fontos, de természetesen tünetek vagy családi halmozódás esetén már korábban is jelentős lehet – mindkét nem esetében. A szakorvosi viziten túl a szívinfarktus megelőző vizsgálati csomagnak része kell, hogy legyen a nagylabor vizsgálat, a terheléses EKG, a szívultrahang, a boka-kar index megállapítása, a nyaki ér vizsgálata, az arteriográfia, ezen kívül pedig 24 órás Holter EKG is szükséges lehet. Ha pedig valaki komolyan szeretné csökkenteni a rizikófaktorok szerepét, érdemes az életmód orvoslás programjait is beiktatni az életébe, legyen szó magas vérnyomás, koleszterin vagy testsúlycsökkentésről.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Nemzetközi irodalom: The BMJ (https://www.bmj.com/content/363/bmj.k4247)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

T. Doktor Nő/Úr! Mitralis prolapsus (szaporább szívverés) miatt évente járok kardiológiai ellenőrzésre. 55 éves 53 kg. vagyok. 2017.09. vizsgálat eredménye: RR: 130/80 hgmm Cor: rythmusos szívm. a mitralis areaban mesosyst. click. EKG: 108/min. Kp.tip. incompl RBBB Norm PQ szab repol. Echocardiográfia: Ao: 22mm, BP: 36mm, EDD: 43mm, ESD: 28mm, IVS: 9mm, PW: 9mm, EDV: 87mm, ESV: 29mm, EF: 67% Normális tágasságú szívüregek. Jó myocardium funkció. Szegmentális falmozgászavar nem látható. Telesyst.mitralis prolapsus. MI: I TI: jelzett Becsült pulm nyomás: 25Hgmm. Epikrízis: card.statusában lényeges változás nincs. Erre évek óta reggel szedek 5 mg Batalocot v. szükség esetén még egyszer 5mg-ot Nem tudom a fenti lelet mennyire jó v. kevésbé jó, de orvosom sosem említette, hogy vigyáznom kellene valamire vagy fogorvosi véres beavatkozás előtt antibiotikumot kellene szednem. Kb. 1,5 hónapja elkezdtem a fogorvosi kezelést, ahol említettem a fogorvosnak a mitralis prolapsusomat, (korábban sosem tettem ezt, most is csupán azért, mert valahonnan hallottam, hogy ilyen esetben biztonságosabb az antibiotikum bevétele) erre közölte, hogy foghúzás és fogcsiszolás előtt 600mg Dalacint kell bevennem. Egy ideje betegesen írtózom a gyógyszerektől, nagy stessz számomra a bevételük! A fogorvosnál is csupán az érzéstelenítő hatásától félek! Ezt a félelmet fokozta még az orvos reakciója a mitralis prolapsus + a stesszes helyzetemre való mondata: „nem szeretném a mentőket hívni mert 150-200 lesz a pulzusa” Van már pár kihúzott fogam, tehát kaptam már érzésteleítőt éppen elégszer, féltem máskor is, de mivel az orvos nem tudott a mitralis prolapsusról így Ő sem félt és én sem jobban, mint indokolt lenne, semmi gondom nem volt. Közben több heti stresszelést követően megtörtén 1 foghúzás és egy gyökértömés, most következne a fogcsiszolás (6 fog + 4 korona levétel), de megint elhangzott a fent említett mondat, azzal a kiegészítéssel, hogy „ez most eltart 1,5-2 órát, jó lenne, ha nem stresszelne, mert nem szeretném a mentőket hívni” Ez megint plussz félelmet és adrenalint keltett bennem, és erre még jön az érzéstelenítőtől való félelem, amit aztán ha beadja pár percig erős szívdobogással jár, ettől jön az „Úristen itt a vég” érzés most még jobban, hogy a mentőt emlegette az orvos, és én ettől az érzéstől rettegek a legjobban!! Kérdésem az, hogy ha a szokásos reggeli 5 mg helyett beveszek 10 mg Betalocot talán nyugodtabb tudnék maradni vagy a stressz csökkentésére esetleg egy enyhe recept nélkül kapható nyugatót is bevehetek-e? Nem lesz-e ez a négyféle (Betaloc, Dalacin, nyugtató, érzéstelenítő) gyógyszer túl sok? Vagy inkább hagyjam az egészet hiszen a lényeges dolgok mint foghúzás, gyökértömés már elkészültek 😊 Köszönöm válaszát: Szűcsné Erika
Szűcsné Korom Erika

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Szűcsné Erika!

Kardiológiai kivizsgálás eredménye alapján nem kell stresszelnie( egyébként a mitrális prolapsus elég gyakori elváltozás ). Az antibiotikum szedését én is javasolnám, mivel komoly fogászati beavatkozást végeznek Önnél. Érzéstelenítőt is kaphat, természetesen Adrenalin nélkül. Próbáljon megnyugodni, jógázni, relaxációs gyakorlatokat végezni. Amennyiben szükséges, enyhe nyugtató is segíthet.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Alapos

Különösen jó volt Sztancsik doktornő alapos vizsgálata és körültekintő javaslatai.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.04.24 13:05