A napokban napvilágot látott egy tanulmány eredménye, mely szerint a magas vérnyomás értéke nem az eddigi 140 Hgmm feletti érték, hanem már a 120 Hgmm feletti tartomány is annak számít. Hogy ebből mennyi igaz, illetve hogy miért is veszélyes a magasvérnyomás, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája beszél.

Miért gond a magas vérnyomás

Amikor valaki otthon megméri a vérnyomását, és azt látja, az érték magas, vagyis 140 Hgmm feletti szisztolés értéket pillant meg, akkor elgondolkozik. De sajnos, mivel a magasvérnyomás a legtöbb esetben teljesen tünetmentes, így megrántja a vállát, hogy ha eddig nem volt vele gond, akkor ezután sem lesz. Lassan hozzászokik, hogy magas értékeket lát, de különösebben nem foglalkoztatja a dolog. Ráadásul jellemzően csak egy karon, és csak egyszer mérik az eredményt, ami pedig nagyon sokszor nem ad pontos értékeket.

Egészen addig a pontig, amíg a szövődményekkel nem kell szembenéznie. A magasvérnyomás betegséget néma gyilkosnak is nevezik, és ez nem véletlen. A túl magas nyomás következtében az érfal belső, endothel része mikro sérüléseket szenved. Ezek a sérülések pedig sajnos elősegíthetik az elzáródások és trombusok kialakulását. Ha pedig ez megtörténik, akkor a szövődmények között megjelenhet a TIA, a stroke, az infarktus, a trombózis, és sajnos a halál is. a magasvérnyomás így bár önmaga valóban nem mindig okoz tüneteket, a szervezetben véghezvitt romboló hatása hosszútávon tragikus következményekkel is járhat.

Mi számít magasnak

Az Amerikai Nemzeti Szív Tüdő és Vérnyomásintézet egy új, átfogó tanulmányának eredményei kerültek napvilágra. Ennek tanúsága szerint a magasvérnyomás eddigi értékeit, vagyis azt a pontot, ahonnan a szisztolés nyomás magasnak számít, lejjebb kell vinni. A 120 Hgmm feletti értékeket is magasnak kell már tekinteni, mivel a kutatás szerint azoknál, akik értéke 120 Hgmm alatt van, 25%-al kisebb az esélye a stroke-ra és a szívinfarktusra.

Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája azonban rámutat arra, hogy ez a folyamat nem annyira egyszerű, hogy ilyen könnyedén lehessen megállapításokat tenni. A tanulmány, mely alátámasztaná az állítást még nem jelent meg hivatalosan, így a pontos kutatási tényeket sem lehet egyelőre ismerni. A világon mindenhol a jelenlegi ajánlások alapján 140 Hgmm feletti szisztolás nyomást tekintenek magasnak. Jelenleg egyetlen olyan ajánlás sem létezik, mely a 120 Hgmm – es értékkel kalkulálnak, és ez nem is véletlen. A magasvérnyomás ugyanis több formában is jelentkezhet, a kiváltó okok is eltérhetnek, és az egyének szervezete is különböző. Ennek megfelelően a hosszadalmas, évtizedes kutatásokat kell alapul venni a magas értékek meghatározásához.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a tanulmánynak nincsen igazságtartalma. Vannak olyan esetek, amikor a beteg szisztolés nyomását 120 Hgmm alá kell vinni, de ilyenkor ez a kisebbik rossz a megoldási lehetőségek közül, és ezek egyedi esetek.

Akkor hogyan állapítható meg az igazi érték?

Ha több alkalommal is magas értékeket, vagyis 140 Hgmm feletti számot lát, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnia. A magasvérnyomás esetében nem csak a folyamatosan magas értékek jelenthetnek gondot. Az erekre nagyon rombolóan hat az úgynevezett másodlagos magasvérnyomás is, amikor kiugró magas, és normális értékek váltakoznak.

A pontos adatok érdekében a 24 órás vérnyomásmérés a legjobb módszer. Fájdalommentes, kissé ugyan kényelmetlen, de cserében a rendszeresen monitorozott értékeknek hála a szakember pontosabb képet kap a beteg állapotáról, és ennek birtokában hatékonyabb kezelési eljárásokat tud alkalmazni.

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Vérnyomás problémával fordulnék Önhöz. 32 éves vagyok 16 éves korom óta magasvérnyomás beteg. Ezalatt idő alatt több gyógyszert kipróbáltam,amelyek csak bizonyos ideig voltak hatékonyak pl.Betaloc,Concor,Concor Amlo,Nebivep,Bihart,Valsartan+Bisoprolol,Lercaton plusz,legjobb ezek közül talán a Valsartan+ Bisoprolol összeállítás volt,bár gyógyszerrel is a vérnyomásom sosem a 120/80-as értékhez volt közelebb,hanem inkább a 135-140-hez. Mostanában azt vettem észre,hogyha nyugalomban vagyok minimum 10 percet,akkor a vérnyomás értékem közel normális 125-135 közötti,de bármilyen kevés,nem megerőltető mozgás,vagy bármi hirtelen jelentkező stressz helyzetre,mérve 150 hez közeli értéket mérhetek,legyen az akár csak 10 méter séta,néhány perc után azonban nyugalomban normalizálodik. Kérdésem,hogy mennyire normális,hogy ilyen kevés megterheléstől ennyire megemelkedik a vérnyomás,illetve milyen okai lehetnek. Labor rendben szív uh.rendben. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Máté!

A vérnyomás 140/90 Hgmm alatt a normál tartományban van. Teljesen rendben van az, hogy terhelésre (legyen ez kellemes sport, kávé ivás, evés stb) átmenetileg ezen érték fölé emelkedik. A kulcs-szó az átmenetileg. Az, hogy az Ön vérnyomása hányszor, mennyi ideig, és milyen magas tartományban van, az mérhető, módszere a 24 órás vérnyomás-monitorozás. (ABPM).
Ha 16 éves kora óta hipertóniás, akkor feltehetően vizsgálták a lehetséges okot, hátteret. Ha nem, ezt meg kell tenni. Alapvizsgálatok: labor (un. nagy rutin), EKG, Szemészeti konzílium (szemfenék, szemnyomás). Amennyiben valamelyik vizsgálat eltérést mutat, akkor azt az irányt speciálisan tovább kell vizsgálni.

Ennél részletesebb véleményt, terápiás tanácsot csak személyes találkozás, vizsgálat (anamnézis, fizikai státus stb) tudok adni.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Létrehozás ideje: 2016.09.01
Utolsó módosítás: 2017.07.26