A hivatalos, EMMI tájékoztatás szerint az alapbetegségekkel, így például szív-érrendszeri betegséggel élőknél magasabb a kockázata annak, hogy koronavírus fertőzés esetén súlyosabb lefolyású lesz a betegség. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a gyakori, fontos kérdésekre válaszolt.

1. Ezek a kockázatnövelő tényezők

Az EMMI tájékoztatása szerint eddigi ismereteink szerint magasabb kockázat áll fenn a COVID-19 súlyosabb kórlefolyására az időseknél és különböző alapbetegségek esetén, mint például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj és-vesebetegségek, kórtól függetlenül, súlyosbíthatják a kórlefolyást. Idős embereknél a fennálló fent említett alapbetegségek és az idős kor együttesen magasabb kockázatnak számít, mintha csak egy tényező (életkorkor vagy alapbetegség) lenne jelen. Multimorbid betegeknél a kockázat még magasabban, mintha csak egy alapbetegség állna fel. Immunszupprimált betegeknél (pl.: immundeficiencia miatt, immunrendszert elnyomó gyógyszeres kezelések, mint pl. szteroid, kemoterápia) szintén magasabb a kockázat. Még nem kellően ismert, hogy a fenti kockázati tényezők más életkörülményekkel történő kombinációja milyen magas kockázatot jelent a betegség súlyosságát tekintve.

2. Így próbáljuk kerülni a szociális érintkezést

A koronavírus járvány alatt szív-érrendszeri betegek legyenek körültekintőek.Nem csak szív-érrendszeri betegeknek, hanem mindenkinek érdemes betartani az alábbi szabályokat.

  • Mindenképpen kerülni kell a tünetekkel rendelkező (lázas, köhögő) személyeket.
  • Csak nagyon szükséges esetben érdemes használni a közösségi közlekedést, különösen a legforgalmasabb órákban.
  • Amennyiben van rá lehetőség, otthonról ajánlott elvégezni az erre alkalmas munkát.
  • Kerülni kell a csoportosulásokat, még azokban a helyzetekben is, amelyek egyelőre nincsenek megtiltva. Nem ez az ideális időszak a fodrászhoz, kozmetikushoz, edzőteremhez.
  • A családdal, barátokkal online és telefonon érdemes kapcsolatban maradni – kivéve a segítségre szoruló időseket, de velük csak a szükséges minimumra (bevásárlás, gyógyszerkiváltás) érdemes szorítkozni.
  • Az orvossal érdemes telefonon konzultálni, illetve olyan lehetőségeket választani, mint az online működő telemedicina. 
  • Krónikus betegséggel élőknek és várandósoknak hangsúlyozottan ajánlott kerülni a személyes kontaktusokat.

3. További lehetőségek a kockázat csökkentésére

Teljesen érthető a szorongás – különösen a veszélyeztetett csoportoknál -, de számos olyan tényező van, amivel csökkenthető a fertőződés kockázata.

  • Lehető legtöbbször mossunk kezet, legalább 20 másodpercig.
  • Ha nincs nálunk zsebkendő, köhögjünk, tüsszentsünk a könyökhajlatunkba, ruhaujjunkba.
  • A használt papír zsebkendőt azonnal dobjuk a szemétbe.
  • Kérjünk segítséget a gyógyszerek kiváltásához.

4. Ne higgyünk az álhíreknek, szedjük a gyógyszereket

Szívbetegek ne hagyják abba a gyógyszerszedést a koronavírus miatt.- Ebben a helyzetben számos álhír is kering az online térben, például az, hogy egyes gyógyszerek, így a magas vérnyomásra vagy szívelégtelenségre szedettek növelik a koronavírussal való megfertőzés kockázatát, vagy annak súlyosságát. Erre semmilyen bizonyíték nincs! Ellenben a gyógyszerezés leállítása bizonyítottan növeli a súlyos kardiológiai események (például stroke, szívinfarktus) bekövetkeztének esélyét, és az állapot romlását. Mindenképpen fontos tehát, hogy a felírt gyógyszereit mindenki a szokásos módon szedje, és ha szükséges, éljen a távkonzultáció lehetőségével – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.

5. A veleszületett szívbetegséggel élőknél sincsenek külön szabályok

A veleszületett szívbetegséggel élők, akik esetleg megfertőződnek, az eddigi tudás szerint körülbelül olyan lefolyásra számíthatnak, mint bárki más. A British Heart Association szerint eddig a percig nincs bizonyíték arra, hogy a veleszületett szívbetegségek speciális elővigyázatosságot vagy kezelést igényelnének azon felül, mint amelyek a nagyobb kockázattal élőkre vonatkoznak. E tekintetben minden érintettnek a kardiológus és a hivatalos szervek iránymutatására kell hagyatkoznia.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdv! 26 éves férfi vagyok, enyhén asztmás, amire Pulmicort Turbohallert használok. 2010 óta vannak extrasystoleim hol sok hol kevés. Az orvosom mindig legyintett, hogy idegi alapon van, amiben lehet valami, nagyon stresszes vagyok, Bármit be tudok beszélni magamnak. Az utobbi idöben megszaporodtak az extrák ezért kértem egy beutalót kardilogiára. Csináltak egy Holter vizsgálatot, ami alatt sokkal több extát éreztem mint máskor. Az eredmény : 711VES ,1 SVES, couplet és run nincs, néhány rövid bigeminia. Viszont van 3 dolog ami engem nagyon idegesit. ST elev1 273uV, ST Depr2 -2uV, ST elev2 94uV. A kardiologus szerint semmi komoly, viszont én az utobbi 3 eltérének utána olvastam, és nagyon nem jókat találtam. Kérdésem, hogy ezek veszélyes eltérések ? Sportolni lehet ezek mellett? A választ elöre is köszönöm.
Gery26

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Uram!

Nem láttam a 24 órás Holter Ekg-t. Forduljon orvosához a fenti kérdéssel, aki értékelte a vizsgálatot.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos

Dr. Vaskó Péternél 2x jártam Intézményükben. Rendkívül nagy tudású, felkészült, alapos. Betegségemről kikérdezett, megvizsgált. Rám szánta az időt, válaszolt kérdéseimre, elmagyarázta, hogy mit "talált" Mindezt közérthetően, türelmesen. Nagyon örülök, hogy hozzá kerültem!!! 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2020.03.20 13:01