Azoknál a pácienseknél, akiket valamilyen szív-érrendszeri betegséggel diagnosztizáltak, esetleg már átestek egy szívinfarktuson, érdemes áttekinteni az életmódot és a pszichés hátteret is, ugyanis ezek a faktorok nagyon erős rizikófaktorai a kardiológiai kórképeknek. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak a prevencióban, de a kezelésben is döntő szerepű lehet az életmód orvoslás - a szakorvosi ellátás mellett.

Online Bejelentkezés

dr. Jenei Zsigmond Máté

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Milyen életmód és pszichés faktorok lehetnek a szív-érrendszeri betegségek kockázati tényezői?

A címben feltett kérdést szinte érdemes lehet megfordítani: van-e olyan kardiológiai betegség, amit ne befolyásolna az életmód és a pszichés állapot? Tulajdonképpen nincs ilyen, de különösen a koszorúérbetegségek, a stroke és a szívinfarktus hátterében fontos feltárni az életmód elemeket, és a szívérrendszeri események, tipikusan a szívinfarktus mögött ajánlott utánanézni a pszichés státusznak is. Utóbbi esetben a szorongás, a depresszió, a krónikus, kezeletlen stressz és a poszt-traumás stressz szindróma növeli az infarktus rizikóját, az életmód tényezők közül pedig vizsgálni kell az elhízás, túlsúly, a mozgásszegénység, a dohányzás, az alváshiány és a függőségek szerepét.   
- Alapvetően igaz, hogy az egészséges életmód, amelybe nem csak a fizikai, de a lelki egészséget is beleértjük, nem csak a szív-érrendszeri betegségek megelőzésében, de a már kialakult kórképeknél a kezelésében is kiemelt jelentőségűek – hangsúlyozza a szakértő. – Kimondhatjuk, hogy az életvitelünkkel erősen befolyásolhatjuk a szívünk egészségét.

Nem csak a genetika számít

A szív-érrendszeri betegségek kialakulásának hátterében sok esetben genetikai meghatározottság vagy családi kórtörténet is keresendő, de érdemes kiemelni azokat az életmód és pszichés-mentális tényezőket, amelyek szerepe ma már egészen bizonyos.

  • Depresszió

Kutatások szerint kétirányú az összefüggés a depresszió és a koszorúér betegség közt, bármelyik megléte hajlamosít a másik kialakulására. A legkevésbé szerencsés kimenetelt az vetíti előre, ha a koszorúér betegség mellett kezeletlen depresszió áll fenn.A szívbetegségek kialakulásában az életmód és a pszichés tényezők is számítanak - Kardioközpont

  • Krónikus stressz

A krónikus stressz jelenléte önmagában is okozhat kardiológiai jellegű tüneteket, például mellkasi fájdalmat, sőt, a pánikroham a szívinfarktus tüneteit is utánozhatja. Ugyanakkor krónikus stressz jelenlétében sokan hajlamosak maladaptív megküzdési stratégiákat választani, mint például a szerhasználat, a stresszevés, a fizikai inaktivitás a képernyő előtt – ezek pedig közvetve növelik a szív-érrendszeri betegségek rizikóját.

  • Túlsúly, elhízás

Minél nagyobb a túlsúly mértéke, annál jelentősebb a kockázata a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, az alvási apnoé kialakulásának – ezek a betegségek pedig hozzájárulnak a kardiológiai kórképek kifejlődéséhez. 

  • Kiegyensúlyozatlan étrend

A telített zsírsavakról már bebizonyosodott, hogy nagy mennyiségben fogyasztva (például vaj, vörös húsok, zsíros sajtok, gyorsételek, chipsek, édességek formájában) komoly rizikótényezőt jelentenek. Fontos összefüggés, hogy a krónikus stressz miatti stresszevés igen gyakran éppen az ilyen típusú élelmiszerek túlfogyasztására vonatkozik. 

  • Dohányzás

Valószínűleg már a dohányosok is tudják, hogy a cigarettázás károsítja az ereket és hozzájárul a plakkok lerakódásához – vagyis érszűkülethez vezet.

  • Mozgáshiány

A rendszeres mozgás segít szabályozni a vérnyomás- és koleszterinszintet, segít az elhízás megelőzésében és a fogyásban, sőt hangulatjavító hatása is van. A mozgáshiány tehát mindezen területeken negatív hatást fejt ki.

  • Alváshiány, alvászavar

Egyre több kutatás támasztja alá, hogy az inszomnia (álmatlanság) közvetve és közvetlenül is növeli a szívbetegségek kockázatát. Ennek hátterében az áll, hogy a nem kielégítő alvás növeli a vérnyomást és a gyulladáshajlamot, befolyásolja az étvágyat, csökkenti a motivációt és a depressziónak is rizikófaktora. Mindezek miatt pedig az ébrenlét óráiban hajlamosak vagyunk egészségtelen szokásokat folytatni.

  • Szerhasználat

A droghasználatról ismeretes, hogy akár hirtelen szívmegállást is okozhat, az viszont nem köztudott, hogy hosszútávon súlyos károkat okoz a szívben, ami akár szívelégtelenséghez is vezethet. A túlzott alkoholfogyasztás sem előnyösebb, ugyanis számos egyéb, főként májkárosító hatása mellett a szívet is komolyan károsítja.

A kardiológiai kezelés mellett is fontos az életmódA szívbetegségek kialakulásában az életmód és a pszichés tényezők is számítanak - Kardioközpont

- Az ismert szív-érrendszeri betegséggel élők minden bizonnyal rendszeres kardiológiai ellenőrzés alatt állnak, ez ugyanis feltétlenül szükséges. Azonban nem elégséges – hangsúlyozza dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa, belgyógyász. – Az életmódváltoztatás is elengedhetetlen része a kezelésnek, és az életkilátások javításának, hiszen hiába szedi valaki az elrendelt gyógyszereket, ha továbbra is túlsúlyos, nem mozog, viszont dohányzik és a stressz is kezelés nélkül van jelen az életében. Vagyis kijelenthetjük, hogy a kardiológiai betegségek kezelésében és a megelőzésében is fontos pillért jelent az életmód orvoslása. Ebben pedig egy egész csapat segítheti a pácienseket, az életmód orvosra, a dietetikusra, a mozgásterapeutára és a pszichológusra építve. Az így felépített életmód pedig sokkal magasabb életminőséget és hosszabb élettartamot is eredményezhet, még szívbetegségek esetében is.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor Úr! Édesanyámat májusban hátsó fali szívinfarktus érte, de saját lábon ment be a sürgősségire. Sajnos a szivkateter során kiderült hogy nem mutheto,így hazaküldték. Rehabon 3hetet volt Balatonon. Azt szeretném kérdezni hogy mit tudnánk tenni az állapota javulasaert? Mert sokszor nagyon rosszul van,gyenge. Sajnos a környéken orvos nincs aki segítene. :( Mit lehet tenni,v hív lehetne fordulni? Köszönöm! Édesanyám 63eves.
Anita

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Anita!

Édesanyja kardiológiai állapotának a megítéléséhez ismerni kellene az elvégzett vizsgálatok eredményeit (echocardiographia, coronarographia, labor, EKG) és az aktuális panaszokat (van-e mellkasi fájdalom, nehézlégzés, lábdagadás) valamint az aktuális gyógyszerelését. Gondozásba vétel céljából (is) várjuk rendelésünkön.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Bátran ajánlom

Jenei doktor úr nagyon empatikus, kedvesen fordult felém. Komolyan vette a problémámat, annak ellenére, hogy szerencsére nem volt nagy baj. Csak ajánlani tudom!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.06.25 12:56